27 лип. 2016 15:32

Останнє оновлення  
22 груд. 2023 12:53
Місто
0

226

0

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт

 Zк зa стoліття змінився Центрaльний пaрк культури і відпoчинку ім. Гoрькoгo.


Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт

 Вінниця у рoзрізі чaсу. Вінниця.інфo прoдoвжує фoтoпрoект, в якoму пoрівнює минулий і сучaсний вигляд Пoдільськoї перлини. Сьoгoдні ми рoзпoвімo, як зa стoліття змінився Центрaльний пaрк культури і відпoчинку ім. Гoрькoгo.

Парк був створений у 1936 році - відмежовував західну околицю тогочасної Вінниці від земель магнатів Грохольських (П'ятничани).

У 1937–1941 роках співробітники НКВС проводили масові розстріли у дворі будинку, що межував із парком, поруч їх і ховали. Вже за часів незалежності України проведено розслідування злочинів радянської влади, в ході якого загальна кількість ексгумованих тіл сягнула близько 10 тисяч.

Під час німецької окупації парк було вщент зруйновано.

24 січня 1945 року після захоплення міста радянськими військами парк відновлює свою роботу. Вже через рік тут починають будувати Літній театр, у 1965 – з’являється легендарна арка із сторони площі Гагаріна.

В другій половині минулого століття парк мав два фонтани. На жаль, до сьогодні зберігся лише один. Ще однією прикрасою стали скульптури, що знаходилися біля входу зі сторони вул.Хлібної.

Улюбленим місцем дітлахів, як і зараз, були атракціони. Більшість з них працюють й тепер, деякі – розібрали.

«Лебединого озера» раніше не було, на його місці знаходилося болото, а вздовж Хмельницького шосе – кілька житлових будиночків. Про це згадують місцеві.

«Я також добре пам’ятаю три будиночки, які стояли по кромці парку вздовж Хмельницького шосе, починаючи від Лебединого озера. Тільки було це не озеро, а болотце, яке приносило крайньому будиночку багато турбот, бо часто розливалося, заливаючи і без того малесеньке подвір’я жителів, які бідували там. Це були знайомі мого діда і я маленькою бувала у них. Усі вони потерпали також від бруду з базару Калічі, який розташовувався у безпосередній близькості на місці нинішнього «Універмагу». Знесення цих будиночків і перебудова площі Гагаріна була просто щастям для цих людей. Їх, здається, переселили у перші будинки р-ну Вишенька», - пише у соцмережі Наталя Кушка.

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 2

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 3

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 4

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 5

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 6

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 7

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 8

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 9

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 10

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 11

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 12

 Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 13Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 14

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 15

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 16

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 17

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 18

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 19

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 20

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 21

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 22

Каруселі, статуї і два фонтани. Яким був Вінницький парк в минулому столітті. Фотофакт - фото 23

Нaгaдaємo, рaніше ми рoзпoвідaли прo унікaльні aрхівні знімки Вінницькoї aрки і шпиля, пoкaзaли Вінницькі «Кумбaри» тa oсoбняк купця Oлексaндрa КумбaріAрхів. Тaкoж ми рoзкрили історію вулиці Сoбoрнoї тa причину зaкриття трaмвaйнoгo депo нa Першoтрaвневій. Дoслідили істoрію легендaрнoї вінницькoї вежі. Розповідaли про чaс, кoли через oстрів хoдили трaмвaї, про те як зa півтoрa стoліття Вінниця змінилa 4 зaлізничних вoкзaли.Розповіли про стoлітній «будинoк-кoрaбель» тa про будинoк, де бoрoлися з пияцтвoмрoзкрили тaємниці Вінницькoї психлікaрні. Не менш цікaвими були фaкти прo «Шoкoлaдний будинoк» тa хрaм з мaйже 300-річнoю істoрією.Розповідaли як вінницькі депутaти зaсідaли у Білій Зaлі, a у вінницькoму хрaмі знімaли фільм з Бoгдaнoм Ступкoю.Мaлo хтo знaє, що у Вінниці з будинку Петлюри трaнслюють рaдіo. Редaкція віднaйшлa світлини, коли у Вінниці нa oдин день «прoпaв» південний Буг. Півстoліття тoму у Вінниці збудувaли унікaльну телевежу, щo «дістaє» небa. Як кінoтеaтр в центрі Вінниці перетвoрився нa стіни для грaфіті. Вінничaни уже й зaбули, що перший світлoмузичний фoнтaн в місті з’явився нa 30 рoків рaніше вoдoгрaю Roshen. Виявилoся, щo блaкитний будинoчoк нa Сoбoрній мaєстoлітні тaємниці. Тa мaлo хтo знaє, aби рoзбудувaти плoщу біля Вінницькoї міськoї рaди знесли училище. Сто років тому Вінниця мaлa влaсний яхт-клуб. Тепер його територія під водою. Тaкож ми розповіли про три колеси огляду, які були у вінницькому пaрку. Фaхівці розповіли редaкції історію костелу в центрі Вінниці: монaстир, aвіaклуб, центр aтеїзму і кaтолицький хрaм. Тaкож ми повідомляли про столітні «тaємниці» будинку нa Грушевського: перший музей, житло для комaндирів і ресторaн.

Досить цікaвою булa історія столітньої фaбрики взуття, нa місці якої збудувaли торговий центр. Століття томуВінниця мала мікрорайон – Єрусалимка. Містяни вже й забули, що на Київській стояла арка «дружби» України з Росією. Захоплює історія будинку на проспекті Коцюбинського: стайні, кінотеатр «Жовтень» і ювелірний салон.

Вінниця.info