4 квіт. 2018 12:03

Останнє оновлення  
22 груд. 2023 12:53
Суспільство
0

142

0

Вінничан просять відмовитись від штучних квітів та вінків на кладовищах: їх не утилізують

Вінничан просять відмовитись від штучних квітів та вінків на кладовищах: їх не утилізують

Вінничан просять відмовитись від штучних квітів та вінків на кладовищах: їх не утилізують 


Вінничан просять відмовитись від штучних квітів та вінків на кладовищах: їх не утилізують

Екологи та священики просять утриматися від купівлі штучних квітів та вінків на кладовища. За своїм змістом ці вироби небезпечні для навколишнього середовища у разі спалення та банального викидання на смітники. На поминальні дні після свята Великодня, вінничанам пропонують купувати живі квіти.

Така пропозиція виникла після вивчення ситуації, як утилізуються штучні рослини з кладовищ, яких у місті є сім: на П’ятничанах, Старому місті, Тяжилові, біля села Лука-Мелешківська, Ценральне по Хмельницькому шосе, на новому, що у мікрорайоні Сабарів, де вже близько 400 захоронень. Під час поминальних тижнів щороку там збираються десятки тисяч людей. Для зручності в місті організовують щорічно спеціальні автобусні маршрути.

«В обов’язковому порядку, кожного року, перед та після поминальних днів, на всіх кладовищах проходять прибиральні роботи. Звичайно, вивозимо сміття, яке зібралось під час наших прибирань, а також і те, що прибирають люди на окремих могилах», - розповів Вінниця.info головний інженер КП «Комбінат комунальних підприємств» Валерій Іванчук.

Яка кількість сміття, що вивозять з кладовищ у цей період, зазвичай не підраховують. З сімох кладовищ звантажують на трактори та звозять одразу на полігон побутових відходів у Стадницю. Сміття з кладовищ не сортують.

У межах Вінницької області немає підприємства, яке б переробляло саме штучні квіти та вінки. Тому щороку, після поминальних днів, десятки кілограмів «пластику» з кладовищ опиняються і на смітниках області.

«Найчастіше, це просто спалюється. Так відбувається у селі, де похована моя прабабуся, у більшості сіл, де немає інфраструктури поводження з відходами. Минулорічні пластикові вінки просто складають у лісосмузі поруч з цвинтарем, а потім спалюють. Але хто з них у той момент думає про екологію? При спалення з таких матеріалів виділяються речовини, які викликають онкологічні захворювання. Дуже негативно впливають на тих, хто вже має проблеми з дихальними шляхами. Загалом, при згоранні полівінілхлориду (ПВХ) утворюється біля 75 потенційно токсичних речовин. Коли штучні квіти та вінки опиняються на смітниках, то розкладаються сотні років», - зауважує Вiнниця.info екологічний активіст Людмила Сломінська.

Священики зауважують, Церква не схвалює штучні квіти, як і все штучне.

«Є такий вислів: «В жертву Богу приноситься найкраще». Тому штучні квіти не слід ставити в храмах. Думаю, що цей самий принцип можна застосувати і по відношенню до ближніх. Адже нікому в голову не прийде дарувати штучні квіти людині, яку ми любимо, поки вона жива. Але щойно вона помирає, ми вже несемо штучні квіти. Хіба щось змінилося в нашому ставленні до неї після смерті? Чи наша любов також була штучною? Це - лише церковний аспект, як я його бачу. Крім того є питання екології. Штучні квіти з кладовища не використовують для переробки. Зазвичай їх просто спалюють. А це - не на користь природі. Тому, якщо є можливість утриматися від штучних квітів, то варто це зробити. Краще дві маленькі, але живі квітки на могилі наших померлих родичів, аніж цілий сніп мертвих. До речі, необхідність замінити живі квіти на свіжі або поправити ті, що ростуть на могилі, спонукає частіше приходити на кладовище, а тут мимоволі згадуєш своїх померлих і молишся за них. А це - найбільш потрібне для наших близьких, котрі переступили поріг Вічності. Мертві квіти - це як свого роду відкуп: залишив і забув», - розповів Вiнниця.info протодиякон Владислав Демченко, секретар управління Вінницької єпархії УПЦ.

Вiнниця.info