1 лют. 2016 12:17

Останнє оновлення  
22 груд. 2023 12:53
Політика
0

40

0

Володимир Гройсман у Вінниці розповів про зміни до Конституції, децентралізацію і 5 основних завдань на 2016 рік

Володимир Гройсман у Вінниці розповів про зміни до Конституції, децентралізацію і 5 основних завдань на 2016 рік

 Які 5 пріоритетів назвав Гройсман і якими він бачить вирішення проблем безробіття, медицини та освіти? 


Володимир Гройсман у Вінниці розповів про зміни до Конституції, децентралізацію і 5 основних завдань на 2016 рік

 30 січня у Вінниці Голова Верховної ради після візиту до нового дитсадка на Порика, поспілкувався з журналістами, та дав відповідь на ряд питань, які зараз турбують українців. Зокрема, представники ЗМІ цікавились чи буде в подальшому впроваджуватись децентралізація, адже при прийнятті бюджету на 2016 рік, її намагались зупинити та забрати в місцевих громад ресурси. Також журналісти питали про зміни до Конституції, які мали прийнятись найближчим часом, але їх знову чомусь відклали. І звичайно ж представники преси поцікавились, якими пріоритетні напрямки в робити на 2016 рік визначив для себе Спікер Парламенту.

Володимир Гройсман у Вінниці розповів про зміни до Конституції, децентралізацію і 5 основних завдань на 2016 рік

Децентралізація влади і реформа місцевого самоврядування

«Хочу підкреслити, що децентралізацію влади і реформу місцевого самоврядування навряд чи вдасться будь-кому зупинити», - відмітив Володимир Гройсман.

Він зазначив, що при розгляді Державного бюджету на 2016 рік в кінці минулого року робились спроби пригальмувати фінансову децентралізацію.

«Моя ідеологія полягає в тому, що частина зароблених громадами коштів має автоматично залишатися на місцях, і будь-який чиновник не має права до них торкатися. А на місцях вже місцеві ради приймають рішення, куди ці кошти використовувати», - заявив Володимир Гройсман.

«Ми зберегли систему фінансової децентралізації, і це є очевидний факт. Ми навіть її вдосконалили, особливо це стосується сіл і селищ, де вони сьогодні отримують більше ресурсів на 30-40 %, ніж отримували торік», -  каже Голова Верховної Ради України.

Він нагадав, що в 2015-му році було створено державний Фонд регіонального розвитку. І другий рік поспіль йде його наповнення, але не так, як це відбувалось раніше, в ручному режимі, коли 60 % фінансування йшло в окремі регіони.

«Зараз це автоматичний розподіл. Для Вінницької області – це 148 мільйонів в минулому році, на цей рік – 140», - говорить керівник парламенту.

Володимир Гройсман повідомив, що невдовзі має відбутись нарада щодо підтримки громад, які об’єднались, виділенням додаткових 1 млрд. гривень цільових коштів на вирішення нагальних проблем на місцях. Він підкреслив, що завдяки прийнятим рішенням, громади отримали ще один інструмент – щоб 3-5 сіл, не втрачаючи своєї автентичності та своїх можливостей, об’єдналися і утворили свою одну Раду громади, економлячи на утриманні чиновників.

«Ну нащо їм утримувати купу чиновників? Натомість вони стають спроможними, якщо їх більше. А держава це стимулює фінансово. І таким чином можливо починати говорити про те, що система починає розвиватись. А тим, хто казав, що громади не будуть об’єднуватися, сьогодні немає, що відповісти – бо 159 громад в Україні вже об’єднались», - говорить спікер парламенту. 

Володимир Гройсман також зазначив, що Верховна Рада передала в минулому році на місцевий рівень повноваження з надання адміністративних послуг, зокрема по реєстрації бізнесу, майна та іншого.

Зміни до Конституції

Український парламент прийняв рішення продовжити дискусію по змінах до Основного Закону країни до середини літа – тобто до кінця наступної сесії Верховної Ради. Голова Верховної Ради Володимир Гройсман переконує – ці зміни передбачають реальну європейську систему децентралізації. І радить усім ознайомитись із запропонованими змінами до Конституції та переконатись, що про будь-який особливий статус Сходу України не йдеться.

«Візьміть зміни до Конституції, якщо ви знайдете там хоч одне слово про спеціальний статус Донбасу, я присягаю, що я не проголосую за ці зміни сам. Але там нічого цього немає. У кожного, хто критикує зміни до Конституції, є на це своя причина. Взагалі в нас політиканство і критиканство, і безвідповідальний політичний популізм – це, на жаль, норма життя. Хтось торпедує ці зміни, тому що не він автор, хтось - бо вони на руку тим, хто не хоче успіху України, дехто просто тому, що він їх не розуміє», - говорить Володимир Гройсман.

Він розповів про розмову з одним з критично налаштованих політиків, у якого спитав, де він бачить в змінах до Конституції пункти про спецстатус Донбасу, на що отримав відповідь: «Ну ми вже зробили заяву – це наша політична позиція».

«Тому і прийнято відповідне рішення парламентом – і ми маємо далі знаходити аргументи, і ще раз читати кожен пункт», - каже Голова Верховної Ради. І зазначив, що зміна такого ставлення – це питання часу, і дискусії з цього питання буде продовжено.

Голова Парламенту впевнений, що запропоновані зміни передбачають системну децентралізацію і подальшу передачу повноважень громадам:

«Йдеться про реальну європейську систему децентралізації влади і передачу повноважень на місця. Після децентралізації виконавчу владу в області буде очолювати голова виконкому, який буде обраний депутатами обласної ради. І буде префектура, яка буде контролювати і наглядати за тим, щоб ніхто не порушував закон – в містах, селах і селищах, в районах і областях».

Він наголосив. що Венеційська комісія, яка є дорадчим органом Ради Європи з питань Конституційного права, надала позитивний висновок запропонованій редакції Конституції України.

Володимир Гройсман зазначив, що європейські партнери підтримують Україну в питаннях децентралізації та реформі місцевого самоврядування, вони самі давно пройшли цей етап. Він навів приклад сусідньої Польщі.

«Успішна країна, міцна економіка. Принципово зробили дві речі – побудували правильно модель управління, тобто провели децентралізацію і розвинули місцеве самоврядування. І друге, що зробили, навіть є дослідження з цього приводу – вони провели чесну, відкриту приватизацію. Це унеможливило тоді створення централізованої і корумпованої системи управління країною і не створило олігархічний клас, який потім міг би впливати на політичні процеси і все інше», - розповів Володимир Гройсман.

«Натомість у нас за 24 роки олігархія тільки ствердилась, а влада була централізована до рівня найвищих посадових осіб держави і країною управляли 2-3 людини, - говорить керівник парламенту. - Зараз ситуація може бути змінена. І я вірю, що ці зміни правильні. Вірю, що вони укріплюють країну, роблять її сильнішою, ефективнішою, більше дають влади на місця».

5 пріоритетних завдань В. Гройсмана на 2016 рік

«Безробіття – цією проблемою треба серйозно займатись. Тому відродження національної економіки і створення робочих місць – це пріоритет №1», - заявив Голова Верховної Ради, додавши:  «…в нашій частині, в частині парламенту, я говорю про те, що розвиток економіки, створення нових робочих місць для людей, - це є надзвичайно важлива позиція».

Він вважає, що в соціальній сфері надважливим завданням цього року є два аспекти: охорона здоров’я та освіта. Причому обидві сфери потребують виважених і системних рішень.

«В нас є пацієнти і є лікарі. А самої системи охорони здоров’я немає. Кожен робить як хоче, і як правило, це є величезна проблема. Має бути система, яка здатна адекватно реагувати і захищати людей та їхнє здоров’я. Більше того, ми маємо зрозуміти, що одне із ключових завдань – подовжити вік життя для українців», - каже керівник парламенту.

У сфері освіти, за словами Володимира Гройсмана, є ряд базових законів, які потребують ретельного обговорення. В першу чергу, це базовий закон про освіту, який: «є надзвичайно складною системою, і тут потрібно залучати громадськість для того, щоб не наробити помилок».

Володимир Гройсман зазначив, що серед першочергових пріоритетів на 2016-й залишається процес подальшої децентралізації, розвиток  фінансової спроможності громад. І ще одне завдання року – це реформа українського парламенту.   

«З 29 лютого по 3 березня буде окремий безпрецедентний тиждень України в Європейському парламенті. Ми там презентуємо нашу спільну програму реформи українського парламенту в цілому. Наступного тижня я планую презентувати, що вже зроблено в прозорості і електронному врядуванні в парламенті. І далі ми будемо змінювати систему роботи Верховної Ради. Вона все ще залишається радянською, але я би сказав, вже такою – модифіковано радянською. Вже і не та, як раніше, але й не сучасна. Тому зараз план по реформі самого парламенту є дуже важливим», - говорить Голова Верховної Ради.

ВИННИЦА.info, за матеріалами департаменту у справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю Вінницької міської ради.

title