Суспільство

7 чудес Вінниччини. Садиба Пирогова, перша аптека і церква-некрополь. Фоторепортаж

17 серпня 2017, 12:00

 Вінниччина має давню історію і чудову природу. На берегах Бугу зароджувалися древні поселення, виростали замки і оборонні споруди. На жаль, далеко не всі пам'ятки краю достатньо відомі в країні та світі. Тому у 2007 році в області було проведено спеціальний конкурс, під час якого визначено «Сім чудес Вінниччини».

Вiнниця.info розповість про легендарні шедеври перлини Поділля, - створені природою і людьми. Обов’язково завітайте туди під час відпустки.

Національний музей-садиба Миколи Пирогова

місто Вінниця

Національний музей-садиба Миколи Івановича Пирогова - один із унікальних осередків розвитку як вітчизняного так і світового медичного мистецтва. Саме тут провів останні десятиліття свого життя один із найвидатніших хірургів грандіозного масштабу.

Фактично фундамент музею було закладено з моменту смерті Миколи Івановича, коли його набальзамоване тіло у 1882 році перенесли до родинної усипальні, церкви-некрополя у садибі Вишня.

Сьогодні кожний охочий може відвідати оселю славетного лікаря, має можливість побачити хірургічні інструменти, якими користувався видатний анестезіолог в далекому ХІХ ст.

Загальна експозиція музею налічує близько 1,5 тисячі експонатів і розміщена вона в 12-ти залах. Гості музею у супроводі екскурсоводів поступово сторінку за сторінкою прочитають роман про життя Миколи Пирогова.

 

Родинна садиба

У 1861 році, після звільнення з посади попечителя Київського навчального округу, Микола Іванович Пирогов оселився в садибі Вишня поблизу Вінниці, яку придбав у спадкоємців доктора медицини А. А. Гриколевського на торгах у Києві 1859 року. В 1866-му він збудував тут цегляний півтораповерховий будинок і аптеку, впорядкував парк, де також вирощував і лікарські рослини. У цій садибі Микола Пирогов жив до останніх днів, вів наукову роботу і лікарську практику, саме тут і помер у 1881 році. На четвертий день після його смерті, тіло було набальзамовано петербурзьким лікарем Д. І. Виводцевим і згодом перенесено до родинної усипальниці, над якою 1885 року була побудована церква і освячена на честь Святого Миколая Чудотворця.

Точних даних про спосіб бальзамування немає, але дослідники вважають, що ймовірніше за все Давид Ілліч Виводцев, учень Пирогова, виконав бальзамування за власною методикою — мінімально-інвазивного бальзамування, не здійснюючи розтин тіла і залишивши усі внутрішні органи, які збереглися й до сьогодні.

Головним корпусом музею-садиби є будинок, де жив Микола Іванович Пирогов. Збудований 1866 року, на сьогодні, він має статус пам'ятки архітектури і містобудування місцевого значення. Експозиція розміщується у десяти залах і вестибюлі, послідовно змальовуючи життя та діяльність Пирогова.

 

Аптека

Аптека, яку відкрив у 1870 році на території своєї садиби Микола Іванович Пирогов, була першою на Поділлі. Окрім продажу ліків, виготовлених, зокрема, і за власноручними рецептами Пирогова, тут здійснювався прийом хворих, а також проводилися операції.

Сучасна експозиція музею-аптеки є реконструкцією аптеки Пирогова за часів її функціонування. Її основними елементами стали фігури персонажів, виготовлені з медичної пластмаси, у відтворених інтер'єрах: аптекаря, фельдшера, хворих і самого Миколи Пирогова. Експозиція також містить старовинні терези, копії рецептурних бланків, підручники з фармакології. Біля входу до будинку висаджено основні лікарські рослини, які вчений використовував у практиці лікування. Будівля аптеки є пам'яткою архітектури і містобудування місцевого значення.

 

Меморіальний парк

Меморіальний парк площею 6 гектарів, разом з житловим будинком, аптекою, яблуневим садом (10 гектарів), а також церквою-некрополем, складають єдиний природоохоронний ансамбль — Парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Музей-садиба М. І. Пирогова». У парку зростає понад 60 видів деревних та чагарникових насаджень. Його окраса — вікова липова алея, була улюбленим місцем прогулянок Миколи Пирогова. Збереглися дві величезні ялини, посаджені 1862 року самим М. І. Пироговим.

 

Церква-некрополь

Ініціатором бальзамування тіла Миколи Пирогова була його дружина — Пирогова Олександра Антонівна. Ще задовго до смерті вчений виявив бажання бути похованим у своїй садибі, про що після його кончини родина й подала клопотання. Дозвіл на це дали, але за умови, що спадкоємці погодяться перенести тіло з садиби в інше місце у випадку переходу маєтку до нових власників. Члени родини М. І. Пирогова на це не погодилися, і вдовою було придбано ділянку на цвинтарі села Шереметка (нині межі Вінниці). Для збереження останків М. І. Пирогова спочатку спорудили склеп, згодом церкву над ним і дзвіницю. Будівництво тривало впродовж 1882–1885 років за проектом і під керівництвом архітектора В. І. Сичугова. Нині склеп-могила є пам'яткою історії національного значення, у святкові дні і знаменні дати життя М. І. Пирогова у церкві-некрополі, освяченій на честь св. Миколая Чудотворця, відправляються богослужіння. Окрім Миколи Пирогова у родинній усипальниці містяться поховання його дружини та старшого сина.

Церква-некрополь розташована окремо від основної частини музею-садиби і знаходиться за адресою: м. Вінниця, 2-й провулок Вишневського, 16.

 

Раніше ми розповідали про маленьке містечко Шаргород, яке поєднало культури католиків, православних і юдеїв. Державний історико-культурний заповідник «Буша», що захоплює кам’яними пейзажами і силою.

Скельний монастир на мальовничих схилах Дністра, у якому досі живуть монахи.

Про монастир у Браїлові, споруджений відомим поляком, і палац, в якому творив Чайковський.

А також унікальне Немирівське городище (Скіфські вали), розташоване на лівому березі Південного Бугу.

Нагадаємо, ми показали найдовшу вулицю міста Вінниці. Вона названа вона на честь видатного хірурга, вченого Миколи Івановича Пирогова, який прожив на ній останні роки свого життя.

Будинок М.І Пирогова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аптека М.І Пирогова

 

 

Територія садиби

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Церква усипальниця, де покоїться тіло М.І Пирогова

 

Вiнниця.info, за матеріалами «Вікіпедії». Фото – Світлана Радостєва.

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Пирогов садиба 
Матеріали по темі