Суспільство

7 чудес Вінниччини. У Тульчині руйнується легендарний Палац Потоцьких, що збирав пишні бали. Фоторепортаж

30 серпня 2017, 12:55

 Вінниччина має давню історію і чудову природу. На берегах Бугу зароджувалися древні поселення, виростали замки і оборонні споруди. На жаль, далеко не всі пам'ятки краю достатньо відомі в країні та світі. Тому у 2007 році в області було проведено спеціальний конкурс, під час якого визначено «Сім чудес Вінниччини».

Вiнниця.info розповість про легендарні шедеври перлини Поділля, - створені природою і людьми. Обов’язково завітайте туди під час відпустки.

Палац Потоцьких

місто Тульчин

Палац Потоцьких - один із кращих зразків української архітектури у стилі класицизму. Він вражає своєю красою та грандіозністю. Не дарма його називають Подільським Версалем. Це окраса і візитна картка Тульчина.

Збудували його у 1775-1782 роках для графа Станіслава Потоцького, який увійшов в історію не лише завдяки своїй активній політичній діяльності, але і бурхливим романам. Все життя насичене любовними переживаннями. Його перший шлюб обернувся трагедією. Станіслав Потоцький одружився проти волі батьків, таємно повінчавшись у 1770 році з Гертрудою Комарівською, дочкою бідних шляхтичів. Батьки не розраховували на таку партію для свого сина й організували викрадення невістки з метою передати її в монастир і надалі розірвати шлюб. Під час цього викрадення Гертруда, на той час уже вагітна, була випадково задушена.

Шокований Станіслав мало не наклав на себе руки. Через три роки він одружився з Жозефіною (Йозефіною) Вандалін-Мнішек, що належала до багатого та знатного роду. Через кілька років подружнього життя Станіслав Потоцький по вуха закохується в заміжню жінку Софію де Вітт, на честь якої пізніше він побудує уманський парк «Софіївка». Протягом наступних років Станіслав домагатиметься розлучення зі своєю законною дружиною, а Софія - з чоловіком. У цей час коханці будуть жити разом цивільним шлюбом, і у них народиться двоє дітей. Тільки в 1798 році пара узаконила свої стосунки. Їх повінчали 17 квітня у Тульчині. Софія виявилася фатальним коханням Станіслава Потоцького. За деякими даними граф помер, не переживши зради своєї дружини.

Будівництво палацового комплексу в Тульчині, резиденції Потоцьких, здійснювалося за проектом французького архітектора Жозефа Ежена Лакруа. Весь палацовий комплекс складався з декількох будівель: головного двоповерхового палацу, фасад якого прикрашала колонада з десяти колон; двох двоповерхових корпусів, розташованих п-образно праворуч і ліворуч від палацу, які з'єднувалися напівкруглими галереями; оранжереї, турецької лазні, стайні, манежу та інших будівель. Над інтер'єром працював голландський дизайнер Меркс. Палац Потоцьких був декорований ліпниною та позолотою, прикрашений творами кращих живописців (Рембрандта, Рафаеля та ін), тут була зібрана багата бібліотека, що налічувала 17 000 книг.

В Тульчині родина мала ще один палац, значно менший. Обидва палаци Потоцьких, за легендою, з’єднувалися підземним ходом, таким широким, що по ньому могли проїхати четверо коней.

У палаці зберігалася колекція античних монет, сервізів, кубків зі скла тощо. Здивувати гостей Потоцькому було чим. При Тульчинському палаці працював театр, в якому виступали професійні актори. Тут влаштовувалися пишні бали. До палацу Потоцьких приїжджали король Польщі Станіслав Понятовський, князь Григорій Потьомкін, Олександр Пушкін та ін. Дворовий ансамбль доповнював чудовий парк. Серед зелених насаджень парку домінували сосни та італійські тополі. Парк був прикрашений фонтанами, каскадами, альтанками, скульптурами. Тут була добре продумана система ставків та шлюзів, завдяки якій човни могли пересуватися по водній гладі без весел. Через канали були побудовані мальовничі містки.

Сьогодні від ставків, як і від самого парку, залишилися лише спогади. Парк був вирубаний після революції, а ставок поступово заріс. Прекрасний парковий ансамбль, про який так ретельно дбав Станіслав Потоцький, був знищений людиною і часом.

З 1984 року і по сьогоднішній день тут діє Вінницьке училище культури і мистецтв.

Вціліли далеко не всі будівлі Тульчинського палацу, не зберігся й інтер'єр. Два бокових флігеля досі потребують повної реконструкції. Центральний корпус має гарний вигляд лише зі сторони центрального входу. Протилежна частина палацу вражає занедбаністю: побиті вікна, зруйновані колони і розмальовані стіни.

Щоб привернути інвесторів до одного з семи чудес Вінниччини, в червні на території Подільського Версалю провели масштабний фестиваль опери, який зібрав тисячі відвідувачів.

Згодом департамент будівництва, містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації підписав договір з ПП «Облрембудпослуга» на реставрацію та ліквідацію аварійності східного портика східного флігеля пам’ятки архітектури.

Раніше ми розповідали про маленьке містечко Шаргород, яке поєднало культури католиків, православних і юдеїв. Державний історико-культурний заповідник «Буша», що захоплює кам’яними пейзажами і силою. Монастир, споруджений відомим поляком, і палац, в якому творив Чайковський.

Скельний монастир на мальовничих схилах Дністра, у якому досі живуть монахи.

А також унікальне Немирівське городище (Скіфські вали), розташоване на лівому березі Південного Бугу.

 

 

 

Вiнниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: 7_чудес 
Матеріали по темі