Суспільство

Багатоквартирний маєток з супутниковими антенами та школа у копії Білого Дому: «ТОП 15 палаців Вінниччини». Фото

30 вересня 2020, 12:40

29 вересня, під час візиту до Вінниці, Володимир Зеленський презентував другу частину програми «Велике будівництво», яка спрямована на збереження культурної спадщини України. «Велика реставрація» передбачатиме відновлення у 2021 році сотню об’єктів культури та туризму. Президент України зауважив на палаці Потоцьких у Тульчині.

«Такі палаци, як палац Потоцьких, який тільки що мені на фотографії показав голова обласної державної адміністрації - це дуже важливі об'єкти. Вони вже не інфраструктурні. Вони перш за все історичні. Але перш за все, вони сьогодні можуть бути, як туристичні «магніти» для нашої країни і для людей», - зауважив він.

За його словами, ця програма вже передбачена в проекті державного бюджету на наступний рік.

На сайті «Україна Інкогніта» - це некомерційний проект ентузіастів краєзнавства, оприлюднили підсумки онлайн голосування, яке проводили серед своїх підписників у соцмережах.

«Наш рейтинг палаців Вінниччини - це не суб'єктивне оцінювання авторів сайту. Наші читачі визначили цю п'ятнадцятку найкращих палаців найбільш палацової області України. Оцінювання відбувалося на нашій сторінці Фейсбук у два етапи. В першому етапі із 38 палаців було відібрано 14, які ви оцінили найвище. До цих палаців ми додали Тульчинський, який ішов у першому етапі поза конкурсом, і у другому етапі ви розставили палаци по місцях», - зауважили на сайті.

Лідером став Палац у селі Серебринці Могилів-Подільського району. Його побудував брат відомого польського просвітника Тадеуша Чацького, коронний підчаший Міхал Чацький, в останнє десятиліття польського панування на Поділлі – у 1770-1780-ті роки. У 1794 році, після польського повстання Костюшка, палац відібрали у Чацького й передали фельдмаршалу Румянцеву-Задунайському, але у 1796 році, можливо після смерті імператриці Катерини ІІ, повернули першому власнику.

Друге місце у цьому рейтингу займає палац Грохольських-Можайських у Вороновиці. На екскурсію сюди можна буде потрапити не як турист, а справжнім вельможею – там відновлюють маєток легендарного авіаційного винахідника Можайського. У 200-річному приміщенні досі зберіглася первозданна ліпнина і колони з очерету. У старовинних льохах проведуть винні дегустації, а від панських конюшень розробляють верхові прогулянки історичними маршрутами. У палаці також розміщується місцева школа та Музей історії авіації та космонавтики України.

Третє місце — пaлaц Потоцьких (Дaшів, Іллінецький рaйон), 4 — пaлaц Мерінгів (Стaрa Прилукa, Липовецький рaйон), 5 — пaлaц Вітослaвських (Чернятин, Жмеринський рaйон), нa 6-му — пaлaц Собaнських (Ободівкa, Тростянецький рaйон), 7 — пaлaц Щербaтової (Немирів), восьме — пaлaц Чихaчовa (Митки, Бaрський рaйон), 9-10 посіли пaлaци, які зaведено іменувaти «Подільськими Версaлями»,— Комaрa в Муровaних Курилівцях тaпaлaц Потоцьких у Тульчині, 11— пaлaц Зaботінa (Мaлa Ростівкa, Орaтівський рaйон),12 — пaлaц Чaрномських (Чорномин, Піщaнський рaйон).

До речі, це пам’ятка архітектури. Його називають українським «Білим домом», через схожість із головною будівлею Вашингтону. Якщо у американському варіанті це - резиденція президента, то чорноминському тутешніх школярів. У приміщенні, яке звели 1820 році останні десятиліття діє загальноосвітній заклад. Понад 16 років його намагаються врятувати від руйнування.

Нa 13 місці — пaлaц Собaнських (Верхівкa, Тростянецький рaйон). Передостаннє - Палац Ярошинських у селі Бабин Іллінецького району. Двоповерхове приміщення, яке звели у 1863 році – нині житловий будинок, для працівників місцевого цукрового заводу. На палаці можна розглядати не лише архітектуру тих часів, а й супутникові антени, які встановили мешканці на фасаді.

Зaмикaє рейтинг пaлaц Тишкевичів у Спичинцях Погребищенського рaйону.

Вінниця.info

Теги: Вінниччина палаци рейтинг 
Матеріали по темі