Суспільство

Чим закінчився мітинг під стінами Тростянецької РДА

17 травня 2016, 17:56

 Протягом останніх місяців тема спорудження нових птахокомплексів компанії «Миронівський хлібопродукт» в Тростянецькому районі, по суті, розділила сільських жителів. Апогеєм протистояння став пікет вранці 17 травня біля будівлі районної ради, який зібрав як прихильників інвестора, так і супротивників появи нових об'єктів. Після довгих дебатів місцева влада і представники обох «таборів» прийшли до компромісного рішення. Пізніше депутати райради його доопрацюють і винесуть на чергову сесію. Фактично, обидві сторони погодилися з нинішнім форматом, коли інвестор надає висновки експертів, що гарантують безпеку, а остаточне слово залишається за кожною конкретною територіальною громадою.

Ажіотаж у Тростянецькому районі нагнітався в зв'язку з тим, що голова райради Юрій Солодкий збирався винести на розгляд сесії якесь рішення «про інвесторів». Згідно з українським законодавством, питання виділення земельних ділянок для спорудження промислових об'єктів знаходяться виключно у віданні територіальних громад. Тим не менш, на районному рівні селянам хотіли рекомендувати не співпрацювати саме з МХП.

Зрозуміло, що рекомендації не є прямою вказівкою, однак можливість прийняття такого рішення депкорпусом розпалила пристрасті. Якщо 19 квітня облили зеленкою і кинули в сміттєвий бак Ю.Солодкого, як противника споруди птахокомплексів, 16 травня аналогічній процедурі піддався і голова РДА Леонід Лобань, якого вважають прихильником появи нових об'єктів і інвестицій в район.

Противники подальшого будівництва птахокомплексів в районі під зверненням до депутатів райради зібрали близько 300 підписів мешканців 7 громад. На противагу їм прихильники появи інвестицій в районі зібрали близько 2,5 тисяч підписів. Хоча у підсумку напередодні в райраді заявили, що сесія переноситься на інший день, до 8.00-8.30 біля адмінбудівлі в Тростянці зібралося близько 500 чоловік. За словами очевидців, дві третини з них підтримували ідею інвестицій МХП та інших підприємств, а одна третина виступала проти будівництва нових об'єктів. Щоб уникнути провокацій і бійок, на площі та прилеглих до центру вулицях Тростянця чергували близько сотні правоохоронців. Але конфлікт не вийшов за рамки пристойності.

Щоб припинити суперечки і консолідовано знайти компромісне рішення, влада запропонувала обговорити варіант рішення «курячої кризи» з ініціативними групами опонентів. Щоправда, спочатку це не вдавалося. Навіть в залі кілька десятків прихильників різних підходів продовжували сперечатися. Крім Л. Лобаня і Ю. Солодкого, свої пропозиції людям озвучили депутати облради В. Хміль, В. Лещенко, Л. Головашич і Р. Мазур.

Мабуть, самим активним противником консенсусу виявився фермер з Четвертинівки Ст. Сухопара. Він наполягав на відставці з посади нинішнього голови РДА. Леонід Лобань погодився, але за однієї умови.

«Будь ласка, але після того, як почую конкретні звинувачення в корупції. Якщо фактів немає, повертаємося до теми пошуку варіанту рішення райради», - зазначив голова райдержадміністрації.

Після понад годинних дебатів присутні погодилися підтримати альтернативний проект рішення райради. Його назвали компромісним... в цьому варіанті рішення «Про звернення мешканців Тростянецького району про наміри будівництва...» містить кілька основних посилів. Перший стосується того, що перш, ніж будувати, територіальна громада повинна інвестору дати добро, а райрада включити майбутній об'єкт у програму соціально-економічного розвитку. Друге – потенційний інвестор зобов'язаний надати висновок екологічних та технічних експертиз. І третє – сприяння влади різних рівнів інвесторам, що сприяє створенню нових робочих місць, збільшення надходження в місцевий бюджет податків і зборів, плюс на владу покладаються заходи з контролю над інвестором.

Коли цей варіант зачитали на площі, більшість присутніх залишилися задоволені, і розійшлися. Перед адмінбудинком залишилися лише 50-60 прихильників Володимира Сухопари, які наполягали на кардинальних заходах. В принципі, при будь-якому конфлікті завжди частина найбільш радикальних прихильників якоїсь ідеї залишається незадоволеною. Але в цілому, виходить, що МХП «Вінницька птахофабрика» домоглася того, що спочатку пропонувала. Птахокомплекси і раніше будувалися після погодження з громадами та експертних висновків. Чи буде на це остаточно вичерпаний конфлікт, або до дати сесії люди знову стануть «бунтувати», стане зрозуміло найближчим часом.

Real-vin

Теги: скандал 
Матеріали по темі