Суспільство

Чим небезпечний пташиний грип та як уникнути захворювання: поради ветеринара

27 січня 2020, 14:24

На підприємстві "Хутір" в селі Бугаків Немирівського району зафіксували спалах пташиного грипу H5N8. В районі ввели карантин. Експерти уточнюють, що субтип вірусу пташиного грипу H5N8 не переноситься на людей.

Наскільки інфекція небезпечна, і чим це загрожує ладижинцям розповіла провідний лікар ветеринарної медицини інкубаторно-птахівничої станції ТОВ «Вінницька птахофабрика» Наталії Танасієнко.

Що таке пташиний грип?

Пташиний грип – це інфекційне захворювання птиці, яке викликане вірусами грипу А, дуже заразний у птахів і може бути причиною їхньої смерті. Відомо, що дикі перелітні птахи є природним резервуаром для вірусів і можуть передавати їх свійській птиці через безпосередній контакт. Зрідка ці віруси грипу можуть заразити інші біологічні види, зокрема свиней і людей. Починаючи з 1997 року, було зареєстровано більше як 100 підтверджених випадків зараження людей вірусами пташиного грипу.

Які симптоми?

У птиці – хвороба протікає практично безсимптомно, може зменшитись яйценесення, ускладнюється дихання, або хвороба може протікати у миттєвій формі, викликаючи швидку загибель птиці від системного ураження без будь-яких завчасних симптомів.
У людей симптоматика більш виражена: висока температура, кашель і загальна млявість. Можуть приєднатися ускладнення у вигляді вірусної пневмонії. Головна відмінність від звичайного грипу – стрімкий розвиток хвороби аж до летального кінця. Наявність пташиного грипу в людини можна визначити лише лабораторно.

Як лікувати?

Для птахів лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено! Тому ветеринарні лікарі радять проводити специфічну профілактику, для чого використовують атенуйовані або інактивовані вакцини.
Що стосується людей, тут більше може порадити сімейний лікар.

Чи є ризик заразитися пташиним грипом при вживанні в їжу пташиного м'яса?

Немає зареєстрованих випадків, коли правильно приготоване пташине м'ясо чи яйця могли бути джерелом захворювання на пташиний грип. Вірус пташиного грипу легко знищується за допомогою теплової обробки. В м’ясі вірус гине: при температурі 85оС – за 10 секунд. Тобто, вживаючи добре проварене м’ясо, заразитися неможливо.

Як не заразитися:

1. Уникайте контактів з домашньою водоплавною птицею.
2. Не слід без потреби доторкатися до птиці – не тільки мертвої та хворої, але й тої, яка здається здоровою.
3. Уникайте контакту з поверхнями, на які могли потрапити послід та інші виділення птахів.
4. Як і у випадку з іншими інфекційними захворюваннями, що передаються повітряно-крапельно, один з найбільш ефективних засобів захисту – використання захисних масок. Також ефективним є застосування оксолінової мазі, ремантадину, інших противірусних препаратів, вітаміну С, імуностимуляторів.
5. Яйця не слід вживати в сирому вигляді – їх необхідно варити 10 хв. або обсмажувати з двох боків. Перед приготуванням сирі яйця необхідно вимити з милом.

Чи варто звертатися до ветеринара у випадку масової загибелі птиці? Адже ліків все одно немає.

Так, необхідно. І терміново. В іншому випадку захворювання пошириться на сусідні господарства, що призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.

Звісно, найкраще – не хворіти взагалі! Тому не забувайте мити руки, вакцинуватися проти звичайного грипу. Щеплення за принципом перехресного імунітету зменшить або й зовсім нейтралізує дію пташиного вірусу в разі його проникнення в популяцію людей. Завжди провітрювати приміщення та проводити більше часу на свіжому повітрі. А постійне дотримання здорового способу життя також допоможе не захворіти.

Теги: пташиний грип Держпродспоживслужба 
Матеріали по темі