Суспільство

Долина коштовного каміння: Репортаж з місця падіння метеориту на Вінниччині

11 жовтня 2019, 16:19

У Вінницькій області хочуть знайти інвестора, щоб розпочати видобуток коштовного каміння. Агат з вкрапленнями алмазів виявили на місці падіння метеорита – в Іллінецькому кратері. Поки чиновники шукають інвестора, місцеві вже встигли побудувати свої будинки із незвичного каміння. Як живеться людям в «алмазній долині», дізнавалася Вінниця.info.

З висоти ця місцина нагадує поверхню Місяця, або Марсу. Насправді, це поверхня одного з найдавніших на Землі кратерів. Він утворився 400 мільйонів років тому між двома районами Вінницької області після падіння гігантського метеорита. Вирва розтягнулася на сім кілометрів. Космічне тіло досі під 800-метровим шаром землі. І таїть в собі чимало таємниць.

«Дуже довго тримає тепло», - каже мешканка села Лугова Іллінецького району Світлана Василівна і з гордістю демонструє свою сільську піч, яку змайстрували з каменю, добутого в місцевому кратері.

Останні кілька сотень років цей матеріал використовували всі жителі навколишніх населених пунктів під будівництво житла.

«Це все, цей камінь. Ну, це ще мої батьки тут ставили», - показує жінка підмурок 60-річного помешкання.

Те, що будинок може стояти на дорогоцінному камінні, ні селянка, ні її сусіди, не звертають уваги. Але дослідження, які тут проводили під грифом «Таємно» ще понад 40 років тому, встановили чимало сенсацій.

«Тут був знайдений найбільший в світі агат. Ось агат, який у нас представлений на стенді, зараз знаходиться в Берліні в природничому музеї. Його розмір - більше 30-ти сантиметрів», - зауважує Тетяна Герман – керівник відділу стратегічного планування та інвестиційного розвитку Іллінецької міської ради.

У цих, на перший погляд звичайних каменях, які лежать просто під ногами, чимало мінеральних і дорогоцінних порід. Утворилися вони при падінні метеорита, коли 3000-градусна температура сплавила граніт.

«Саме ядро метеорита, який впав на це місце, не на поверхні. Воно знаходиться на глибині 700-800 метрів. Тому, ми його не можемо побачити. А ось це все - наслідок розплавленого граніту», - продовжує Герман.

Хоча село може стати "алмазною жилою", на його розвиток це поки що не впливає. Будинки порожніють. Але незабаром все може кардинально змінитися. Зараз в село все частіше приїжджають туристи. Наприклад, Леонід приїхав щоб кинути камінь, загадати бажання і сфотографуватися. Ну і просто відпочити. Каже, тут швидко знамається стрес.

«Відчуваєш, що ти на території кратера. Все таке. Може, у когось є відчуття цього. Розуміння. Я просто відпочиваю тут», - пояснює Леонід Коваль.


Розуміючи, що кратер може стати генератором розвитку цілого регіону, місцева влада почала пошуки інвесторів на видобуток коштовностей.

«Довготривалі експедиції, дослідження ще починаючи з 70-х років минулого століття, показали що там є дорогоцінні камені. У тому числі і алмази. Ми їх самостійно дістати не зможемо, це однозначно, але підемо на зустріч всім, хто запропонує нам відповідний проект», - коментує Олег Дмитрик, перший заступник Іллінецького міського голови.

Чиновники впевнені, з приходом інвестора в село повернеться до життя. Спорожнілі будинки знову заселять люди, які будуть працювати вдома, а не шукати роботу закордоном.

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: коштовне каміння Вінниччина кратер 
Матеріали по темі