Культура

Дошку просто перевернули – історики розповіли, як знайшли унікальний артефакт у Вінницькому музеї ім. Коцюбинського. Фото

6 лютого 2020, 12:44

6 лютого у Вінницькому літературно-меморіальному музеї ім. Михайла Коцюбинського презентували віднайдений артефакт. Пам’ятну таблицю, відкриту в день заснування установи 8 листопада 1927 року, що була встановлена на фасаді будинку видатного письменника. До сьогодні вважалось, що первісна меморіальна дошка була втрачена, а її місце зайняла інша таблиця, знайома багатьом поколінням відвідувачів будинку Коцюбинських.

Про це повідомляє Центр історії Вінниці.

Здогадка, що дошку просто перевернули, написавши на її звороті інший текст, з'явилась у 2017 році, коли команда Центру віднайшла відео з відкриття музею у фондах кінофотоархіву імені Пшеничного у Києві. Автором гіпотези був архітектор Євген Совінський. Дослідник здійснив порівняльний аналіз мармурових візерунків таблиці зі стрічки 1927 року та сучасної дошки, виявивши їх «віддзеркалений» збіг малюнку каменю.

«Кожна теорія потребує практичної перевірки/ У рамках першого етапу реставрації садиби Коцюбинського 5 лютого 2020 року працівниками Центру історії Вінниці спільно з колективом музею та автором гіпотези (нині головним архітектором міста) був здійснений демонтаж таблиці, який розставив усе на свої місця», - зазначають історики.

Чому виконаний стилізованим українським модерним шрифтом напис «ТУТ 5 [17] ВЕРЕСНЯ 1864 РОКУ НАРОДИВСЯ Й ЖИВ [З ПЕРЕРВАМИ] ДО 1897 РОКУ УКРАЇНСЬКИЙ ПИСЬМЕННИК МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ» сховали, а на іншій стороні шматка мармуру вибили лаконічне та спрощене «ТУТ НАРОДИВСЯ І ЖИВ МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ»? Ймовірно, причиною такого «маскування», здійсненого між 1927 та 1944 роками, стали масове згортання політики українізації в УСРР та маховик сталінських репресій, який набирав обертів..

Музейні працівники зуміли винахідливо зберегли артефакт для нащадків. Адже матеріальні пам’ятки, які нагадували про добу Українського культурного ренесансу 1920-х років, ретельно приховувались у спецфондах або знищувались радянською владою.

Як повідомляла Вiнниця.info музей-садибу ім. Михайла Коцюбинського закриють на реставраційні роботи. Оскільки перший і останній раз реставрацію проводили ще у 1975 році.

Вiнниця.info, фото - Центру історії Вінниці


Теги: музей Центр історії Вінниці  
Матеріали по темі