Суспільство

Довічник з вінницької колонії написав 4-метровий вірш і хоче встановити рекорд України

8 травня 2019, 12:43

47-річний тернополянин Анатолій Лужинецький – довічник з Вінницької установи виконання покарань № 1. У тюрмі понад 19 років. Строк відбуває за подвійне вбивство. За гратами почав писати вірш, який присвятив своїй дівчині, з якою зустрічався до ув’язнення. «15 елементів Любові. Програма Любові. Любов» – так називається поезія. Це історія про культуру двох – чоловіка та жінки. Понад 700 рядків на папері форматом А-4 довжиною близько 4 метрів. Свій твір Анатолій вирішив подати на національний рекорд України як найдовший вірш, написаний від руки в умовах установ виконання покарань.

«Основу вірша було завершено 12 травня 2017 року. А останній рядок 19 березня цьогоріч. Це уявна бесіда двох старих і групи молодих осіб. Старші – чоловік з дружиною. Текст вірша писався для себе, для того, щоб його використовувати у своєму повсякденному житті. У взаєминах із жінкою (коли з’явиться така змога), – розповів Вінниця.info Анатолій, – родом я з Тернопільщини. Закінчив педагогічний вуз. Вчився на вчителя по фізичному вихованню. Отримав кандидата у майстри спорту по важкій атлетиці. Ближче до 26 років пішов працювати валютником. Тоді і став співучасником злочину».

Свій рукопис Лужинецький надіслав із тюрми до редакції.

«Любов чоловіка і жінки. З яких елементів складається, діє, міцніє? Намітив п'ятнадцять. Приєднуйте Ваші. Нехай укладається, діє, вічніє…. », - такі він має перші рядки.

Анатолій переконаний, якщо деякі літери українського алфавіту оновити, читати буле легше.

«У процесі написання вірша звернув увагу, що слід створити нову, цифрову, класифікацію віршових ритмів. Звернув також увагу, що в алфавіті є такі 6 голосні: а, е, и, і, о, у. Чотири з них – а, е, і, у – шляхом злучення із «й» утворюють такі букви : я (й+а), є (й+е), ї (й+і), ю (й+у). Логічно, має відбитися злучення із Й літери та літери О. Промовне разом дає уже знайоме російське Ё. Ще одне поєднання Й та И, дадуть нову літеру. Додавання двох моїх літер дасть можливість економити папір. Адже, замість двох літер, як Й та О, треба буде використовувати лише одну. В українському алфавіті малувато голосних. Їх слід розширити. Чому ні?», - пояснює засуджений.

Відштовхуючись від своєї думки, Лужинецький у квітні 2018-го написав заяву до Комітету ВРУ з питань науки та освіти України.

«Про дві нові літери алфавіту України, про новий порядок букв. Враховуючи зазначене, керуючись статями 10 та 40 Конституції України, прошу про здійснення заходів з такими результатами: визнання двох нових літер, визнання їх написання, введення цих літер до українського алфавіту, збільшення літер українського алфавіту із 33 до 35-ти, затвердження нового порядку літер українського алфавіту…», - йдеться у звернені.

Представники Комітету ВРУ з питань науки та освіти України, ентузіазму тюремного винахідника не підтримали. Та не зважаючи на це, Анатолій Лужинецький просто так відступати не став. Дізнався, що можна запатентувати свої ідеї.

«Звернення від Анатолія надійшло близько місяця тому. Він надіслав мені документи разом з листом від Інституту української мови. Де його м’яко кажучи, відправили», - зауважив Ігор Шевченко, патентний повірений України, начальник відділу зовнішньоекономічних зв’язків та перекладів у Вінницькій торгово-промисловій палаті.

За законом, реєструвати права можна на будь-яку ідею, навіть, якщо така комусь здається безглуздою, це конституційне право кожної особи.

«Є відповідний порядок оформлення і фіксації. При реєстрації авторського права ніхто не буде перевіряти потребу у цьому. Відповідно, державний орган фіксує, чи у належному вигляді оформлені документи, фактично, депонуючи твір, беручи на відповідальне зберігання, та видає Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір. Він фактично оформив права на немайновий актив. Що, власне, автор, як власник майнових і немайнових прав на конкретний твір, буде з цим робити, це вже його справа», - продовжує Шевченко.

Якщо відповідні фахівці, мовознавці, філологи колись визнають, що у пропозиції Лужинецького є сенс змін, він та його родина можуть навіть комерціалізувати свої права, тобто отримати фінансову вигоду.

«З оформленням права власності на ідею, навіть після смерті Анатолія Лужинецького, його майновим активом зможуть користуватися діти та онуки. Майнові права діють протягом життя автора і, на сьогоднішній день, 70 років після його смерті. Майнові права поширюються на понад 170 країн світу, які підписали Бернську конвенцію про охорону творів», - підкреслив Шевченко.

Наразі Анатолій вирішив подати свій вірш «15 елементів Любові. Програма Любові. Любов» до рекорду України з рукописного найдовшого вірша написаного в умовах позбавлення волі. Чекає на відповідь від фахівців.

«На мою думку, вірш вартий уваги та рекорду. Може, когось відлякує, що він був написаний у тюрмі, від серця та руки засудженого за вбивство чоловіка. Але, я теж людина, яка має почуття, мрії. Навіть, я маю право на якісь амбіції. Чому ні?», - підкреслив Лужинецький.

Вінниця.info

Теги: Вінниця колонія довічник рекорд вірш любов 
Матеріали по темі