Суспільство

Екскурсії печерами та подих історії. Подружжя художників перетворило село Букатинку на етно-музей. Фото

23 вересня 2019, 13:04

Перетворити вимираюче село на витвір мистецтва. У Букатинці Чернівецького району на Вінниччині подружжя художниці та скульптора в шести порожніх хатах відкрили етно-музеї. Приміщення розмалювали, експонати роблять власноруч. Пропонують гостям відчути справжній дух історії у печерах, з повітрям, яке було 40 тисяч років тому. Про ці та інші деталі у репортажі Вінниця.info.

У давнину в Букатинці жили та працювали близько 300 каменотесів. Тому при в’їзді їм поставили пам’ятник.

«Це розп’ятий каменотес, розп’ята людина, яка прожила Голодомори, війни…», - розпочинає екскурсію митець Олекса Альошкін.

Цей дивний босоногий чоловік у довгій туніці, місцевий скульптор, який живе із дружиною-художницею у покинутій частині села. Вони тут двоє. У шести порожніх хатах облаштували етно-музей з різними експозиціями:кераміки, іграшок.

От у цій хатині музична експозиція. Її здебільшого обставили саморобними інструментами з підручних матеріалів: дзвони з каструль, баняків та кришок. Те, що могло лежати на смітнику, стало витвором мистецтва.

Під акомпанемент можна й намалювати піском дерево життя з птахами.

Крім хат, Олекса запрошує до місцевих печер, які й досі не дослідженні. За легендами, сотні років тому тут переховувались місцеві жителі від ворогів.

«А, може, десь лежить і якийсь горщик. Коли люди тут жили і ховалися. Якісь предмети побуту можна знайти», - зауважує Альошкін.

Є і три шахти, звідки митці для роботи беруть глину та кварцовий пісок.

«Ми йдемо по дну річки. Бачте, різні-різні періоди. Різні-різні ракушки», - показує.

На дні з багатьма ходами повітря із 40-тисячною історією.

«Цьому піску, глині 40 тисяч років. Тут зовсім друге повітря. Коли будете вилазити, відчуєте різницю. Відчуєте, як пахне історія», - посміхається скульптор.

З набраного під землею матеріалу, з Олекса з дружиною Людмилою вчать гостей ліпити свисток із глини. Щорічно до них приїздлять кілька сотень туристів.

Юля з сином та дочкою приїхали з Мінська. В Букатинці вони вже вдруге, тут живуть їх родичі. Зауважують, першого разу були вражені природою та горами, яких у Білорусі немає.

«А ще, нам розповіли про Альошкіних, ми до них приходимо на екскурсії. Сину дуже цікаво. Особливо лазити по печерах. Минулого разу, тижня нам не вистачило. Тому у цьому році, як тільки видалася можливість, ми були готові одразу же їхати сюди», - каже туристка.

Аби прикрасити Букатинку, крім полишених хат, подружжя художників розмальовує у селі зупинку та школу.

Вінниця.info

Теги: Вінниччина Букатника Альошкіни 
Матеріали по темі