Економіка

Електроенергія може подорожчати. НКРЕКП запроваджує стимулюючі тарифи для обленерго

24 січня 2018, 17:20

 В газеті «Урядовий кур’єр» опублікована постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, якою затверджується нова методика, що дозволить запровадити стимулюючі тарифи для обленерго. Постанова набула чинності з 10 січня.

Про це повідомляє «Економічна правда».

Постановою закладається в так зване RAB-регулювання дохідність для обленерго на рівні 12,5% річних на нову базу (йдеться про інвестиції в нові активи) і так само 12,5% річних дохідності на стару базу (наявні активи компаній).

Фактично це означає, що обленерго, для яких буде запроваджене RAB–регулювання, зможуть додатково отримувати 12,5% дохідності на старі активи, які у них є, і на нові активи (все те, що вони побудують після запровадження нового регулювання).

Попередньою версією постанови передбачалося встановити 14,79% дохідності на нову базу і 5% - на стару базу.

Поточна редакція опублікована, вступила в силу, і НКРЕ вже може встановлювати нові RAB-тарифи для обленерго з нового кварталу (з 1 квітня 2018 року).

Рішення про переведення окремих обленерго на стимулюючі тарифи прийматиметься Нацкомісією у ручному режимі. Які енергокомпанії будуть переведені на нові тарифи - поки невідомо.

На думку експерта з енергетики Андрія Геруса, запровадження нових тарифів дасть можливість власникам обленерго отримувати близько 30 млрд грн щорічно, оскільки "такий RAB-тариф збільшить тариф обленерго у 3 рази".

Також він наголошує, що "cтара база" активів обленерго була оцінена за новою методикою і через це їх вартість зросла удвічі.

Крім цього, він вважає, що ставка 12,5% на нову базу не буде спонукати обленерго  інвестувати в розвиток мереж, оскільки банки пропонують вищі відсоткові ставки за вкладами.

Як повідомлялося раніше, 2016 року розглядалися 11 обленерго, які зможуть працювати за RAB-тарифами.

 

24 січня на офіційному сайті Кабінету міністрів повідомляють, що Уряд закликав НКРЕКП переглянути своє рішення й зробити RAB-тарифи в Україні виваженими, адже зазначене рішення Національного регулятора, призведе до підвищення тарифів для промисловості і як наслідок до зростання цін на товари та послуги.

«Щодо самого рішення, то ідея стимулюючого тарифоутворення – додаткових інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури електричних мереж й стимулювання ефективності витрат електророзподільних компаній – в цілому підтримується Урядом України. Але той варіант рішення, який був прийнятий НКРЕКП, Уряд не підтримує, і ця позиція неодноразово озвучувалась публічно. Встановлені НКРЕКП одинакові показники дохідності і на стару, і на нову базу активів – 12,5%, призведуть до необґрунтованого зростання тарифів для промисловості, що безпосередньо відобразиться на споживачах через зростання цін на товари та послуги.

Тому Уряд закликає НКРЕКП переглянути своє рішення й зробити RAB-тарифи в Україні виваженими», - йдеться в повідомленні.

Довідка.

Стимулююче тарифоутворення або RAB-регулювання – система довгострокового тарифоутворення, основною метою якої є залучення інвестицій у розвиток та модернізацію електричних мереж. Ця система широко застосовується в Європі.

За стимулюючого тарифоутворенні тариф для обленерго встановлюється на три, а в подальшому на кожні п’ять років та не збільшується протягом зазначених періодів.

Вінниця.info, за матеріалами «Економічної правди» та «Урядового порталу» 

Теги: тарифи електроенергія 
Матеріали по темі