Культура

Філософію у шкірі привіз до Вінниці художник Артур Тиводар

29 листопада 2013, 16:22

Виставка оригінальних картин, створюючи які майстер чаклує над шкірою і напівкоштовним камінням, у галереї «Арт-Шик» триватиме до 16 грудня.

 

 

Під фото: «Сон пастушка» (шкіра, кальцит, флюорит, гірський кришталь, 2013)

- Яка оригінальна техніка! Ніколи подібного не бачила! – не приховуючи захвату, роздивлялися роботи Артура Тиводара ті, хто вперше завітав на його виставку.

- Як завжди – неперевершено! Артур – художник, який весь час підіймає глибокі питання, - говорили ті, хто вже бував на його попередніх виставках у Вінниці.

У нашому місті ужгородський художник частий гість. Тут він має чимало вірних друзів, багато виставок провів у Вінницькому технічному університеті, а в галереї «Арт-Шик» 28 листопада презентував свою третю велику експозицію.

- Після зустрічі з Артуром Тиводаром завжди емоцій багато. З однієї сторони, я наперед знаю, що будуть знайомі прийоми і матеріали – шкіра і напівкоштовні камені, але, з другої сторони, завжди є цей гарний присмак свята і несподіванки: «А як він цього разу використає? Як подасть?» - говорить мистецтвознавець галереї «Арт-Шик» Оксана Несторович. – Шкіра – це декоративний матеріал, але в Артура вона навдивовижу мальовнича. Він дуже тонко відчуває кольори, оригінально сполучає різні фактури, поверхні шкіри завжди обробляє по-різному - десь штришок робить, а десь навмисне загладжує.

Фото 01

 

З-поміж 19 картин виставки 14 – зроблені за останні півроку. Спочатку майстер планував звернути увагу глядачів на інші теми, але після раптової смерті матері і близького друга, який у свій час замінив йому батька і відкрив красу мистецтва, з червня художник занурився у тему самотності. 

- Спочатку я заспокоївся, роблячи ікони, а потім зробив картину «Аркан ХХІ», яка й дала назву даній виставці. Сам я її пов’язую не стільки з картами таро чи якимись перемінами, а, в першу чергу, як у вірші Василя Стуса відчуваю: «…жити - то не є долання меж, а навикання і само собою - наповнення», - цитує автор.

«Маленька Терезка» (шкіра, корунд, сусальне золото, 2013)

«Біля печей Вавілона» (шкіра, гранат, гірський кришталь, сусальне золото, 2013»

Містичну картину «Біля печей Вавілона» Артур Тиводар написав під враженням від сновидінь, що нагадали йому про реальні факти з життя. А от за «Маленьку Терезку» взявся після того, як знайшов іконку католицької святої, яку ще у п’ять років отримав в подарунок від бабусі. А взагалі-то більшість ідей для своїх картин художник отримує від власної відкритості й споглядання.

- Чим менше інтересу в мистецтві, тим воно вдаліше, - переконаний Артур Тиводар. - От споглядаєш якийсь об’єкт без інтересу, а потім він найяскравіше проявляється. Тому що з інтересом приходить заангажованість, естетика, культура й всі ці речі, які тільки заважають. Я люблю, коли ідеї самі формуються в тобі, а не, коли ти навмисно їх вигадуєш.

«Осінніми стежками» (полотно, олія, 2013)

«Яблунька» (полотно, олія, 2013)

Одне зі своїх улюблених хобі – походи у гори – художник цього разу яскраво представив у живописних пейзажах. Раніше вінничани їх бачили у зовсім мізерній кількості, а от у діючій виставці пейзажі займають половину зали.

- Дуже влучно про Артурові пейзажі сказав мій колега Володимир Синкевич: «Це як Каспар Давид Фрідріх - настільки тихо, велично і поза часом» , - говорить мистецтвознавець Оксана Несторович. - Пейзажі в Артура надзвичайно проникливі, хоча на жодній картину немає людини, навіть її присутність там практично не вгадується. Бачиш, наскільки природа самодостатня і в порівнянні з нею людина – усього лише піщинка.

Сам автор 8 грудня святкуватиме 50-річчя. Зізнається, спершу планував підбивати підсумки, але після втрати близьких, усвідомив, наскільки безглузде заняття вираховування часу.

- Ювілеї, роки - все це мильні бульбашки. Є гарний вірш у Василя Стуса «Як вікна в позапростір, позачас» - ось це мені сьогодні співзвучне, - зізнається Артур Тиводар. – До мене давно прийшло усвідомлення, що чим більше ми намагаємося подолати межі, тим більше відходимо від себе і божества.

Побачити виставку Артура Тиводара «Аркан ХХІ» ви можете до 16 грудня в галереї «Арт-Шик» (вул. Архітектора Артинова, 12а) по будням з 10.00 до 20.00, в суботу – з 11.00 до 19.00 і в неділю – з 11.00 до 18.00.

«Ікона Божої Матері Млекопитательница» (шкіра, нефрит, сусальне золото, 2013)

«Ікона Божої Матері Конівська» (шкіра, сусальне золото, 2013)

«Вечірні стражі» (полотно, олія, 2013)

«Морозний ранок біля Мучаківського замку» (полотно, олія, 2012)

«Стежками полонини» (полотно, олія, 2013)

«Святий великий Макарій Єгипетський» (шкіра, сусальне золото, 2013)

«Ікона Божої Матері Пантанасса (Всецариця)» (шкіра, сусальне золото, 2013)

«Аркан ХХІ» (шкіра, апатит, фіоніт)

«Одна тільки віра» (шкіра, апатит, гірський кришталь, 2013)

«Світає, самітник затримується у зоряних меж» (шкіра, агат, апатит, 2013)

«Північний вітер» (шкіра, яшмовидний агат, 2013)

«День другий» (шкіра, сердолік, агат, 2000)

Валентина Кирильчук, ВИННИЦА.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Матеріали по темі