Економіка

Французький делікатес. У Жмеринці подружжя відкрило равликову ферму. Фото і відео

29 вересня 2019, 11:48

Жмеринка завжди вирізнялася своїм колоритом та особливою атмосферою. Чимало анекдотів про тьотю Сару і дядечка Сіму розповідають про події у цьому місті. А ще його асоціюють з надзвичайно красивим залізничним вокзалом, який має форму корабля, що прямує до Одеси. Якщо раніше слово «Жмеринка» підсвідомо навіювало запах пиріжків на пероні, то сьогодні – одразу ж згадуються вишукані делікатеси. Нещодавно «наробили шуму» королівські жмеринські креветки, тепер відкриттям стала равликова ферма.

У 2018-му Андрій та Валентина Клецко вирішили започаткувати сімейний бізнес з назвою «Равликова долина». Цьогоріч партію молюсків вперше відправлять на експорт до Європи. Про особливості равликоведення дізнавалася журналістка Вінниця.info.

«Слизький бізнес»

Ідея розпочати власну справу виникла тоді, коли у Валентини завершувалась декретна відпустка.

«Я шукала варіанти, чим зайнятися, щоб це приносило задоволення. Якось в Інтернеті натрапила на франшизу равликової ферми, але за неї хотіли 100 тисяч євро – це дуже великі гроші, тому вирішили, що це не варіант. Равлики – популярний бізнес у Європі, якого в нас ще не так багато. Ми вирішили починати все «з нуля», самостійно», - пригадує Валентина.

Середземноморські равлики сімейства Helicidae, роду Helix (Aspersa Maxima) купували у Львові, з усіма відповідними документами та сертифікатами. Перед цим для молюсків створили спеціальні умови. Зізнаються, витратили немало коштів, щоб все запрацювало. Біля оселі збудували теплицю, облаштували приміщення для репродукції, «пологовий» для маленьких равликів і придбали спеціальний холодильник. Адже вологість і температурний режим – на першому місці.

Равлики ростуть на ділянці під дерев’яними щитами, люблять затінок та вологу. Їдять ріпак перко та корм. Через два тижні їх почнуть збирати. Це буде перший «урожай», який піде на продаж, адже попередню партію залишили для розведення.

«Сьогодні на ділянці від 2 до 6 тонн равлика. Ми об’єднуємося з усіма равлиководами України для того, щоб створити відповідну партію. Чим більша партія, тим більша ціна. Потрібно мати хоча б 20 тонн равлика, щоб можна було експортувати самостійно. Такий делікатес найбільше купують французи та іспанці», - пояснює підприємиця.

Вона ж розповідає особливості розведення молюсків: «В холодну порку року дорослий равлик перебуває у холодильнику, в стані анабіозу. З 20 лютого починаємо його будити. З середини березня равлик починає відкладати ікру. Годуємо гарбузом, морквою для того, щоб у них правильно працювала гормональна система. Равлики – гермафродити, тому з пари завжди буде потомство. Равлик відкладає від 120 до 180 ікринок. Це, приблизно, чайна ложка.

До кінця травня ми збираємо ікру. За 21 день з ікри вилуплюється мальок. Коли є загроза заморозків, мальок поміщаємо в теплицю (називаємо її дитячим садочком для равлика). З настанням сприятливих погодних умов маленьких равликів одразу ж відправляємо під щити, щоб пташки не їли.

За 6-7 місяців равлик дозріває до того стану, що його можна збирати, фасувати, відправляти в холодильник, вводити в стан анабіозу при температурі від 2 до 6 градусів».

В природі равлик живе протягом сезону. Після приведення потомства близько 70% молюсків гине.

Екскурсії та дегустація

Валентина Клецко знає не лише, як вирощувати равликів, але й вміє їх готувати. Жінка розробила кілька авторських соусів для делікатесів. Скуштувати незвичні страви можна лише під час відвідування «Равликової долини». Дегустація входить до екскурсійної програми. Смакують равлик з підсушеним білим хлібом та білим вином. Як правило, куштують їх дорослі. Їм також пропонують канапки з ікрою та маринованих равликів.

Для дітей – своя програма. Малечі розказують цікаві факти про тих, хто носить на собі будиночок, і влаштовують інтерактиви. Якщо не всі наважуються взяти в руку липкого молюска (слиз равлика називається муцин), то за перегонами малеча спостерігає залюбки. Кожен учасник змагання має свій номер на мушлі. Щоб дізнатися, хто переміг, треба трішки зачекати (равлик рухається зі швидкістю 7 сантиметрів за хвилину).

Весною екскурсії трішки змінюють свій формат, адже в полі равликів немає.

«Маємо інші локації. Немає равлика в полі, але є равлик в теплиці. Є ікра равлика, яка дозріває, та молюски на стелажах», - зазначає Валентина.

Екскурсії платні. Після їх завершення відвідувачі отримують брендовані сувеніри.

Взимку Валентина Клецко планує проводити у Вінниці майстер-класи з приготування равликів. Дивно, що жмеринські делікатеси (і креветки, і равлики), недоступні місцевим. Їх не продають у тамтешніх магазинах та не готують в ресторанах. Натомість, в обласному центрі, вже смакують жмеринськими королівськими креветками.


Більше фото у слайдері

Вінниця.info, Вероніка Малюта

Теги: равликова ферма Жмеринка екскурсії 
Матеріали по темі