Персоналії

Газета Місто: Ексклюзивне інтерв’ю з начальником УСБУ Вінниччини Сергієм Ратієвим

24 березня 2011, 11:38

Начальник УСБУ Вінниччини Сергій Ратієв: „Завершуємо дослідчу перевірку по факту вчинення жителем Вінниці державної зради — його завербували у класичних традиціях спецслужб…”

Начальник Управління СБУ у Вінницькій області — генерал-майор Сергій Ратієв очолив Вінницьке управління 20 квітня 2010 року. Сергій Володимирович із тих офіцерів, які набували фахового досвіду, пройшовши всі сходинки службового шляху від оперуповноваженог

 

— Кажуть, перший погляд і враження бувають найправильнішими. Якими були Ваші перші враження від УСБУ Вінниччини, її кадрового складу і потенціалу? Чи змінилися вони за рік?

— Перше враження було дуже позитивним, а з часом воно лише підсилилось! Вінницьке Управління – шосте, до керівного складу яких я входив, отже, як бачите, мені є з чим порівнювати. Управління посідає гідне місце серед інших регіональних органів Служби і має потужний кадровий потенціал. Це фахові керівники середньої ланки з неабияким досвідом і майстерністю, вони особистим прикладом наставляють молодих і показують, як працювати. Це і перспективна, обдарована молодь, яка, підкреслю, після закінчення наших відомчих вищих навчальних закладів приходить на службу підготовленою і працездатною. З таким колективом я із задоволенням працюю і, сподіваюсь, буду працювати надалі. Тим паче, оперативна обстановка у регіоні різнопланова й цікава — всі сфери діяльності спецслужби тут представлені.

— У такому випадку, чим нині займається і якими результатами може похвалитись найголовніший відділ Управління — контррозвідка?

— Так, контррозвідка завжди була і є основою роботи спецслужби. Це – аксіома. І здобутки цього підрозділу неабиякі. Наразі ми завершуємо, наприклад, дослідчу перевірку по факту вчинення жителем Вінниці державної зради (стаття 111 Кримінального кодексу України). Його завербували у класичних традиціях спецслужб… Викрито також факт передачі державним службовцем конфіденційної інформації, яка є власністю держави, іноземній стороні. За матеріалами контррозвідки ми постійно порушуємо кримінальні справи у сфері протидії комп’ютерним злочинам, по одній з таких справ засуджено хакера, який незаконно втручався в інтернет-ресурс державної установи.

Додалось роботи у сфері незаконного обігу спеціальних технічних засобів відеоспостереження і прослуховування. Чотири кримінальні справи порушено за фактами незаконного продажу такої спецтехніки. Вилучено більше 60 різних приладів, закамуфльованих під годинники, брелки, автомобільні ключі, пожежні датчики із вмонтованими мініатюрними відеокамерами і малогабаритними диктофонами.

— Нещодавно Президент України похвалив Службу за те, що та «кладе край корупції». Яким корупційним діянням покладено край на Вінниччині і хто нині у розряді корупціонерів?

— Виходячи з вимог державних програм з подолання корупції в Україні і доручень Президента України боротьба з цим явищем залишається особливо важливою для нас. Лише на цій ділянці впродовж 2010-11 років викрито 37 фактів корупційних діянь з боку посадовців різних інстанцій та відомств. Корупціонери вдосконалюються у реалізації своєї протиправної діяльності, надають їй організованої форми. Наприклад, ми виявили і припинили злочинні дії військовослужбовців, які входили до складу двох організованих злочинних груп. Вони використовували службове становище у корисних цілях. Вироки двох судів позбавили їх волі, військових звань. Серед викритих злочинів — 11 фактів одержання хабарів, за якими органи прокуратури області порушили кримінальні справи.

Корупція знищує основи економіки, соціальну стабільність, довіру людей до влади і держави в цілому, тому ми докладатимемо максимум зусиль у боротьбі з її руйнівною силою. У мене є всі підстави сподіватися, що найближчим часом вдасться реалізувати низку вагомих напрацювань на цих напрямках роботи.

— Управління за короткий час припинило роботу аж 4 спиртопроводів, прокладених по дну Дністра. Які ще «контрабандні вигадки» зловмисників викрила спецслужба?

— Питання виявлення і нейтралізації злочинних угруповань, які діють у сфері наркобізнесу, також залишаються актуальними. Нещодавніми вироками судів до шести і восьми з половиною років засуджено двох наркокур’єрів, які контрабандним шляхом переміщали з Молдови до України канабіс і макову солому. Наразі на розгляді у суді кримінальна справа стосовно жителя Вінниці, який, також, контрабандою, передавав з Італії до України особливо небезпечні наркотичні засоби — кокаїн і героїн. Резонансним, на мою думку, став винесений у кінці минулого року вирок суду стосовно трьох злочинців, які налагодили функціонування цілої нарколабораторії з сучасним обладнанням, де виготовляли з метою збуту синтетичні наркотики – метадон та ізометадон. Кожного з них позбавлено волі на термін п’ять з половиною років.

Щодо контрабанди товарів – ця тема також постійно у зоні нашої уваги. Серед останнього — припинення протиправної діяльності груп, які контрабандою ввозили в Україну спирт, сир, текстиль… Вироки двох судів направили у дохід держави майже мільйон гривень – від реалізації конфіскованих товарів.

— Ваше відомство, як і раніше, проявляє посилену увагу до економічної сфери?

— Захист економічних інтересів України – у числі наших пріоритетів: проблеми й негаразди в цій галузі створюють безпосередню загрозу стабільності держави. Ми працюємо у тій площині, де стикаються Закон і мораль з одного боку та брутальне нехтування ними з іншого. Захищаємо державні інтереси у галузі агропромислового комплексу, земельних відносинах, кредитно-банківській та інших сферах. Загалом, лише цього року ми не допустили нанесення економічних збитків державі на суму майже 60 мільйонів. Наприклад, бюджетні кошти: їх нецільове і неефективне використання. Припинено реалізацію злочинного механізму відшкодування з бюджету 34 млн. грн., який застосували керівники трьох сільгосппідприємств краю під виглядом реалізації програми підтримки АПК через здешевлення банківських кредитів. Наші співробітники викрили також злочинні дії службових осіб виконавчого комітету міськради одного з райцентрів, що спричинили незаконне збільшення доходів і видатків бюджету міста на 15,5 млн. грн. У такий спосіб керівництво міськвиконкому отримало можливість тривалий час нараховувати собі та деяким своїм підлеглим необґрунтовано завищені зарплати і стимулюючі надбавки.

На вістрі нашої уваги є захист державної системи охорони інтелектуальної власності: невиконання вимог світової спільноти щодо захисту авторського права загрожує Україні застосуванням значних економічних санкцій. Працюючи у цій сфері, ми викрили і припинили функціонування каналу постачання до нашої країни контрафактної аудіовізуальної продукції. Затримано організатора цього каналу. Вилучено «лівих» дисків на суму понад півмільйона гривень. Органи міліції порушили за нашими матеріалами 2 кримінальні справи.

— З огляду на завдання Служби – чи багато зафіксовано на Вінниччині випадків терористичних проявів?

— Попереджувально-профілактична робота, тобто зупинення подібних злочинів ще на стадії задуму — одне з наших важливих завдань. Наприклад, лише за цей рік ми запобігли у п’ятнадцяти випадках діяльність, яка мала ознаки терористичної. Крім того, до нашої компетенції входить і збереження суспільної злагоди. Взаєморозуміння, терпимість і толерантність – речі, на яких базується стабільність будь-якого суспільства. Останнім часом, у результаті вжитих заходів у шістнадцяти випадках не допущено розвиток конфліктів на суспільно-політичному ґрунті, ще у двадцяти чотирьох випадках – на міжконфесійному.

Окремо хотів би наголосити на тому, що одним з наших пріоритетних напрямів є інформаційно-аналітичне забезпечення органів влади. Наші напрацювання регулярно реалізовуються у вищих органах влади і на їх основі ухвалюються відповідні важливі рішення. Ми також надзвичайно цінуємо довіру з боку жителів області – свідченням цієї довіри є майже 1000 заяв громадян, розглянутих управлінням з початку минулого року.

— Як відпочиває начальник УСБУ?

— Улюбленим відпочинком моєї сім’ї, а в мене дружина і двоє дорослих синів, давно стали подорожі по Україні. Вільного часу, на жаль, небагато, але завдячуючи тому, що довелось служити у багатьох регіонах, я об’їздив і побачив безліч пам’яток історії, культури і просто чарівних місцин у нашій країні й кожного разу впевнювався, що наша рідна культурно-історична спадщина – це ні з чим незрівнянні душевна насолода й пізнання, такі речі не приїдаються, і на це варто потратити свій вільний час.

Розмову вела Ірина Жук

Матеріали по темі