Здоров‎’‎я

Гроші і коронавірус. Хто за що платить в лікарнях і чи можуть вінничани повернути кошти, витрачені на ліки

23 жовтня 2020, 12:42

Після публікації матеріалу про те, що у Вінницькій ЦРЛ одного пацієнта відправили шукати ШВЛ, а інших – купувати ліки, стало відомо, що пацієнт, якому шукали апарат, нажаль, помер. До редакції Вінниця.info звернулись читачі з питанням: чи можна повернути кошти, які були витрачені на лікування. Цікавляться також, як пацієнту дізнатись, чи заплатила держава за його лікування, чи потрібно купувати медпрепарати самому, чи можна самостійно обрати лікарню? Що робити, коли вимагають гроші? Відповіді на це дали директор департаменту охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації Ольга Задорожна та адвокат Максим Скржешевський.

Ольга Задорожна пояснює, що лікарні вторинної ланки зараз отримують пряме фінансування з Національної служби здоров’я України. Є лише дві сторони угоди – медзаклад і НСЗУ. Кожен несе відповідальність за виконання угоди.

- З однієї сторони угоду підписує головний лікар, з другої – голова НСЗУ. Вони беруть на себе зобов’язання чітко виконувати умови договору. Відповідно до специфікації та умов, в лікарні мають бути безкоштовні медикаменти, відповідні нарахування на заробітну плату, відповідний розхід витратних матеріалів, те що передбачає відповідний пакет медичних послуг. Якщо ці умови не виконуються і є дзвінки на «гарячу лінію» НСЗУ, Національна служба здоров’я має право в односторонньому порядку розірвати договір з лікарнею, як з такою, що є небезпечною для пацієнта, яка не виконує умови договору.

- Фінансування лікарень йде вчасно?

- Фактично так. Затримки можуть бути тільки якщо лікарня не вчасно подала звіт. В них є чіткі дати звітування. Якщо медзаклад подав звіт не на відповідну дату, відповідно і фінансування лікарні затримується. Точно так само як і використання всіх бюджетних коштів. Затримки з боку держави не було!

- Якщо людина потрапляє в лікарню (оперативне втручання, пологи, «ковід»), пацієнта повинні лікувати безкоштовно?

- Так. Ці послуги пацієнти отримують безкоштовно. Перелік послуг має бути на офіційному сайті лікарні. Це вимога Національної служби здоров’я України. Має бути інформація, який пакет послуг надає лікарня і які саме види допомог включають ці пакети послуг. Можуть бути не всі. Наприклад, по ендоскопії є умови: безкоштовно проводиться дослідження пацієнтам від 50 років і старше. Вся інформація чітко повинна бути вказана на сайті лікарні. Точно так само вона дублюється на сайті НСЗУ. В рубриці «Інформація про чинні договори про медичне обслуговування» є всі лікарні Вінницької області: які пакети послуг вони надають і скільки фінансування йде по кожному пакету щомісячно. Тобто, держава грає чесно – показує всій Україні, що в такій-то лікарні є така-то сума коштів, яку виділила НСЗУ.

- Пацієнт може сам обрати, де йому лікуватись?

- По «ковіду» є визначені маршрути. З 27 районних лікарень, 17 законтрактовані і є опорними по «ковіду», ще три це обласні і міські заклади. Тут чітко розписані маршрути, куди «швидка» повезе пацієнта, бо тільки ці лікарні можуть надавати допомогу. Вони специфічні, там мають бути невідкладна допомога, «ковідні» бригади, ШВЛ-и. Є свої умови специфікації.

По інших нозологіях, отримавши електронне направлення від лікаря, пацієнт має право звернутись до будь якого закладу, який надає медичну послугу. Це може бути лікарня ім. Пирогова, «чорнобильський диспансер», наприклад, терапевтичний пакет. Може бути будь який заклад, який має пакет на хірургію, якщо в пацієнта хірургічна патологія. Пацієнт має право вибору! Це і є реалізація державних гарантій фінансування галузі охорони здоров’я.

- Якщо пацієнти з «ковід» платили за лікування самі, вони можуть якось повернути гроші?

- Для того, щоб повернути свої кошти, які витрачено на лікування, пацієнт має зберегти всі рецепти лікаря, який йому призначив лікування та всі чеки, що підтверджують придбання таких ліків і звернутися до суду з позовом про відшкодування збитків. На підставі ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками в силу ч. 2 ст. 22 Цивільного кодексу України в тому числі є витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Відповідачем у даному спорі має бути Комунальне некомерційне підприємство – лікарня. Адже на підставі ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків, - роз’яснив адвокат Максим Скржешевський.

- Куди звертатись пацієнтам, якщо в них вимагають гроші за лікування?

- Телефонувати на гарячу лінію НСЗУ за телефоном 16-77, на Урядову гарячу лінію 15-45. Ніхто не відмовить в прийомі пацієнта. Але якщо в нього вимагали гроші, то до правоохоронних органів теж потрібно звертатись. Ми просимо, якщо є така фіксація, що хтось вимагав гроші, в будь якому випадку – пишіть заяву в прокуратуру, - каже Задорожна.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info, фото ‒ ілюстративна

Теги: лікування гроші пацієнти 
Матеріали по темі