Суспільство

Історії зрад та втрат – у Вінниці відкрили виставку зі свідченнями людей, чиє життя змінила війна на Донбасі

17 липня 2020, 16:45

16 липня на Європейській площі у Вінниці презентували всеукраїнську виставку «На Зламі». На виставці можна ознайомитися з особистими історіями людей, які через війну на Донбасі втратили домівки, пережили полон, розірвали стосунки з рідними та стикнулися з різними труднощами, вже переїхавши на підконтрольну територію України.

Перші 13 стендів цієї експозиції стали своєрідним відображенням кроків або етапів, які через війну довелося пережити людям. Як розповів журналісту Вінниця.info менеджер проектів «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» і один зі співавторів виставки «На Зламі» Антон Удовенко, ця цифра – випадкова. Просто організатори таким чином скомпонували наявні в них інтерв’ю, статистичні дані та решту інформації, що накопичувалася в них впродовж 2014-2017 років, і потім презентували виставку тематично. Загалом у співпраці з німецькою організацією «KURVE Wustrow» фахівці центру провели близько 400 інтерв’ю.

«Самі документатори, які брали інтерв’ю, – внутрішньо-переміщені особи. Вони вже знали людей, яких можна опитати. В більшості, це працювало по методу «сарафанного радіо» або «методу згадок». Наприклад, людина, яка сиділа в незаконній в’язниці в «Ізоляції» в Донецьку, каже, що сиділа в камері з якось іншою особою. І ось вже є якийсь масив інформації, з яким можна працювати», – ділиться дослідник.

Один з презентованих на виставці стендів розповідає історію чоловіка, котрий внаслідок конфлікту на Донбасі постраждав від зради власного брата. Інші – історії людей, які потрапили в полон або потерпали від «нової влади», що прийшла на окуповані території.

Тим не менш, як каже Антон Удовенко, дослідники орієнтувалися не лише на переселенців. Окремою не менш важливою темою стало бажання висвітлити зміни в житті всіх українців, які сталися через війну на Сході. Тому в опитуванні, яке проводили фахівці центру, були питання щодо ставлення до амністії бойовиків, до реінтеграції Донбасу та до самих переселенців.

«Ми всі – єдина громада. Думка кожного важлива», – підкреслив фахівець.

14 стенд виставки – це «стенд-враження». Кожен відвідувач експозиції може залишити свій відгук під загальним питанням «Що у нас спільного?». За той короткий час, що стенд простояв на Європейській площі у Вінниці, окремі відвідувачі вже залишили свої послання. І всі вони дуже схожі між собою.

Від початку «мандрівну» виставку позиціонували як інтерактивну, оскільки її частиною були і підготовлені відеоінтерв’ю. Через карантинні обмеження організаторам довелося відмовитися від цієї ідеї, оскільки такий формат виставки передбачав для відвідувачів використання навушників.

За словами Антона Удовенка, під час підготовки дослідження між собою співпрацювали 17 правозахисних організацій, які ділилися між собою інформацією та разом домовлялися, хто кого опитує.

Вінниця стала далеко не першим містом, де презентують виставку.

«Ми відкрили виставку біля «Золотих воріт» у Києві на початку червня минулого року. Потім був показ в КПІ. Потім ми поїхали в липні на Схід. Це були: Сєвєродонецьк, Лисичанськ – в Луганській області, Слов’янськ, Краматорськ, Дружківка – в Донецькій. Після цього – Дніпро, Музей АТО. Цього року: Кропивницький та Черкаси. Через карантин була пауза. Три тижні тому було відкриття в Житомирі. І от уже доїхали до Вінниці», – розповів фахівець «Східноукраїнського центру громадських ініціатив».

«Цією виставкою ми хотіли б показати людям, що в нас є внутрішньо-переміщені особи. Що є люди, які потерпають від війни, і їхнє становище з року в рік жодним чином не змінюється.

У нас однобічно представлені ВПО в Україні. Тобто, в нас є або гарні переселенці, які живуть і радіють життям, або сепаратисти, які живуть на Сході. Ділять тільки на чорне і біле. В нас немає відтінків. Тому ці стенди можуть детальніше розповісти про життя переселенців, та з якими труднощами вони стикаються», – каже Юрій Зиков, голова громадської організації переселенців «Спільна справа», представники якої долучилися до створення цієї експозиції.

Переглянути виставку «На Зламі» можна на першому поверсі приміщення Вінницької міської ради з 17 липня до 14 серпня, куди її перемістили після презентації на Європейській площі. 15 серпня організатори планують провести ще одну відкриту виставку на проспекті Космонавтів.

Більше фото - гортайте у слайдері

Вінниця.info

Теги: переселенці Вінниця виставка Донбас війна 
Матеріали по темі