Культура

Історичний документ з помилкою: у Вінницькому краєзнавчому музеї розповіли про Універсал Центральної Ради

25 червня 2020, 17:31

До Дня Конституції України у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї презентували один з найважливіших документів становлення української держави в період 1917-1921 років – Перший Універсал Центральної Ради. Цей документ надрукували у Вінниці, до того ж – надрукували з помилкою, хоча подібних друкарських «промахів» допускалися і в інших містах. До колекції музею цей документ потрапив у 2006-му році, його подарував закладу вінницький колекціонер.

Про це повідомляють на фейсбук-сторінці Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Як розповідають в дописі музею, представлений документ було надруковано у Вінниці, в друкарні Йосипа Файнгольда, яка містилася у підвалі будинку на розі вулиць Слинька й Верхньогромадянської (нині вулиці Симона Петлюри і Визволення) за ініціативи місцевого товариства «Просвіта». Правда, у першому слові було допущено помилку: замість «УНІВЕРСАЛ» було надруковано «УНИВЕРСАЛ». До речі, подібні хибодруки зустрічалися і в інших містах.

Друкарня Йосипа Файнгольда мала старе устаткування, невеличку кількість робітників, займалася, в основному, акцидентними роботами (друкувала плакати, листівки, оголошення, бланки, конторські книги, конверти), зрідка – брошури. До послуг друкарні звертався й уряд Директорії під час перебування у Вінниці. З приходом більшовиків, наприкінці 1920 р., внаслідок політики націоналізації, друкарня була закрита.

Подільська губернська рада, на чолі з Дмитром Марковичем, всі законодавчі акти УЦР друкувала у газеті «Подільська воля».

До музею листівка з Універсалом потрапила у жовтні 2006-го року, її подарував відомий вінницький колекціонер Світозар Мальований. У 2018-му році документ експонувався на міжнародній виставці «Українське коло: до сторіччя Визвольних змагань 1917–1921» у Музеї історії міста Києва.

Історична довідка

Перший Універсал Української Центральної Ради (повна назва – «Універсал Української Центральної Ради до українського народу, на Україні й поза Україною сущого») прийняли 23-го червня (за новим стилем) 1917 року Комітетом ЦР та зачитали під час закриття ІІ Всеукраїнського військового з’їзду 25 червня у Києві, де на Софіївському майдані відбулися молебень та офіційні урочистості.

Автором Першого Універсалу (як і більшості законодавчих актів УЦР) був відомий громадсько-політичний діяч Володимир Винниченко. Документ став відповіддю Тимчасовому уряду Росії на небажання надати автономію Україні, про яку було прийняте рішення на І всеукраїнському військовому з’їзді 18–21 травня 1917 р. у Києві.

Універсал став першим самостійним актом УЦР, який заявляв про будівництво України на автономних засадах незалежно від політики Тимчасового уряду. Згідно з його рішенням «народ український має сам порядкувати своїм життям», для чого необхідне скликання Всенародних Українських зборів (сойму) шляхом рівного, прямого, таємного голосування. Вказувалося на необхідність досягнення угоди з демократіями всіх національностей для спільної праці з розбудови автономної України.

Тодішні російські влада, преса звинуватили українців у «зраді», «сепаратизмі», «прориві фронту». Однак, вже 12 липня 1917 р. до Києва прибула урядова делегація (міністри Михайло Терещенко, Іраклій Церетелі, до яких приєднався Олександр Керенський) і після двох днів гострих дебатів відбулася легітимізація Української Центральної Ради.

Михайло Грушевський оцінив Перший Універсал як «важливий крок до запровадження національної державності».

Нагадаємо, у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї запрошують відвідувачів на виставки під відкритим небом, які демонструватимуть кожні вихідні до кінця липня. Вхід на таку виставку – безкоштовний.

Вінниця.info, фото – Вінницького обласного краєзнавчого музею

Теги: День Конституції Центральна Рада Універсал краєзнавчий музей Вінниця 
Матеріали по темі