Культура

Карбованці, «зайчики» та «МММ» – у Вінниці працює унікальний музей грошей. Фоторепортаж

5 лютого 2020, 16:01

У центрі Вінниці працює унікальний музей грошей. Хоча розташований він в самому «серці» міста, та не багато знають про його існування. Як змінювалися купюри та як на їх дизайн впливали історичні події, можна побачити в стінах Вінницького торговельно-економічного інституту, що на вулиці Соборній. Окрім національної, в експозиції, представлена й іноземна валюта – Росії, Німеччини, Литви, Білорусі, Італії, Вєтнаму і навіть Гондурасу.

«Музей відкрили у 2001 році. На урочистостях був присутній Віктор Ющенко як голова Національного банку та Петро Порошенко як народний депутат. Ющенко залишив «на почин» гривню з притаманним для нього підписом «Щиро», - розповіла Вiнниця.info викладачка кафедри фінансів Ліна Маршук.

Перша вітрина присвячена українській гривні – період зародження Української Народної Республіки. Увагу привертає блакитна купюра номіналом 100 гривень, 1918-го року. Вишуканий стиль бароко, декоративні шрифти, зображення тризуба.

«Дизайн розробив Георгій Нарбут. Ця купюра має зображення жінки і робітників. Вона передає менталітет, українську народність. Найбільше характеризує трудящий народ України», - говорить екскурсоводка.

Найдорожчою вважають купюру в 10 карбованців. Сьогодні вона коштує близько 5 тисяч гривень. В інституті кажуть, що до колекції музею входить 2 тисяч екземплярів, але їх вартість ніхто не оцінював. Що правда, час від часу, з’являються нумізмати, які не проти придбати унікальні купюри для себе, проте це не можливо. Якось один з колекціонерів, навпаки, поділився власними купюрами, адже мав кілька однакових.

«Коли Україна здобула незалежність, наша гривня не була друкована в Україні, а за її межами – в Канаді. Власного виробництва грошей в Україні не було, тому вирішили друкувати в Канаді через вплив української діаспори. Валюту переправляли цілими кораблями. Лише через деякий час наша гривня почала друкуватися при казенному дворі при Національному банку», - пояснює Ліна Маршук.

Коли на екскурсію приходять люди старшого віку, то дивуються, що існували рублі номіналом 500 і 1000, адже зарплата простих робітників була значно меншою.

В експозиції також – талони на харчування, облігації, акції «МММ» і навіть кошти із зображенням Сергія Мавроді.

«Право друку грошей мала лише держава, але всі пам’ятають так звану піраміду «МММ». Мавроді не тільки створював свою піраміду за допомогою акцій, але й почав випускати свої гроші, чого апріорі не може бути», - продовжує пані Ліна.

Не менш цікаві факти розповідають і про іноземну валюту. Гроші Молдови, Румунії, Болгарії походять від однієї нідерландської монети, яка потрапила у XIV столітті на Балкани. Вона була із зображенням лева. Так з’явилися грошові одиниці – леви, леї. До 1995 року білоруський рубель мав би називатися «толером», але дуже прижилася в народі назва «зайчики» через тваринку, яка зображена на цій грошовій одиниці. У 2000 році тваринок замінили на пам’ятки архітектури.

Представлена німецька марка, яку замінило євро.

Грошова одиниця Гондурасу – лемпіра. її назвали у честь індіанського вождя, який у 1536 році розгорнув невдале повстання і загинув.

Колекцію для музею формували викладачі і студенти. Буває, нові експонати приносять колишні випускники. Нещодавно жінка передала 200 монет, які збирала протягом довгого часу. Також діляться унікальними купюрами і відвідувачі.

Сьогодні музей розташований в аудиторії, де триває навчання, проте у Вінницькому торговельно-економічному інституті планують виділити для нього окрему кімнату.

«Традиційно наша експозиція закінчується сучасними пластиковими картками. Пройдуть роки і для нащадків музей грошей буде дуже пізнавальним», - запевняє Ліна Маршук.

Відвідати музей грошей у Вінниці можуть всі охочі, але за попередньою домовленістю. Екскурсії – безкоштовні.

Більше фото - у слайдері

Вiнниця.info

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: музей інститут екскурсія  
Матеріали по темі