
У Вінницьких дитсадках зросла вартість харчування, а в школах батьки самостійно обирають меню і вартість.
Безкоштовним харчуванням учнів 1-4 класів забезпечуватимуть дітей з числа пільгових категорій.
Наприкінці 2021 року виконком Вінницької міської ради прийняв рішення щодо встановлення вартості харчування в дошкільних закладах освіти Вінницької громади з 1 січня 2022 року.
Вартість харчування дітей в комунальних закладах дошкільної освіти Вінницької міської територіальної громади в день:
- віком від 1 до 4 років – 34,00 грн. (тридцять чотири гривні).
- віком від 4 до 6 (7) років – 46,00 грн. (сорок шість гривень).
Розмір плати батьків за харчування дітей дитсадках міста Вінниці, та у «Вінницько-Хутірському закладі дошкільної освіти встановлено на рівні 75 % від вартості харчування в день.
Розмір плати батьків за харчування дітей в закладах дошкільної освіти, розташованих у селах Стадниця, Гавришівка, Малі Крушлинці, Писарівка встановлено на рівні 50 % від вартості харчування в день.
Змінились цьогоріч і підходи до харчування школярів. З 1 січня у школах Вінницької громади безкоштовним харчуванням забезпечуватимуть учнів 1-4 з числа пільгових категорій. За харчування всіх інших школярів початкової школи платитимуть батьки. Разом з тим, шкільне меню повністю змінюється.
Раніше з міського бюджету виділяли 7 гривень на харчування учня початкової школи – чай і бутерброд. Батьки могли доплатити 10-15 гривень і бюджетні 7 гривень включали у вартість повноцінного обіду. З 1 січня цих коштів у міському бюджеті не передбачено. Адміністрації вінницьких шкіл попросили батьків визначитись до 10 січня, чи будуть їх діти харчуватись у їдальні, чи ні. Вартість обіду, без першої страви, коштуватиме приблизно 25 гривень. Батьки самостійно мають обрати меню своїм дітям. З міського бюджету оплачуватимуть харчування дітей пільгових категорій, у Вінницькій громаді 4124 таких дітей.
«Дитині надається право вибору страв, а батькам - право вибору, на яку суму харчувати своїх дітей. Я би назвала це «диференційованим харчуванням». З одного боку, зрозуміло - витрати на харчування ляжуть на плечі батьків, хоча у бюджетному законодавстві вони і не передбачені, але з іншого боку буде забезпечено право вибору та оновлено меню шкільних їдальнь.
У меню з'являться традиційні українські страви, популярні страви різних кухонь світу, а також безглютенові позиції, буде збільшено кількість фруктів та м’яса в раціоні.
Що стосується харчування дітей пільгових категорій (їх перелік визначено постановою №305), міська влада не тільки його збереже, а й значно покращить. Таких у школах на сьогодні 4124 дітей», - розповідала в інтерв’ю виданню НаПарижі директор департаменту освіти міської ради Оксана Яценко.
У Держпродспоживслужби Вінницької області повідомили, що оновлене меню для шкільних їдалень включає в себе 160 страв. У ньому обмежено кількість солі та цукру, жирів рослинного й тваринного походження та субпродуктів. Натомість збільшено кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м’яса, риби, свіжих овочів і фруктів.
Усі шкільні заклади з 1 січня 2022 року зобов’язані:
- зменшити кількість цукру у 2-2,5 рази, до 7,5 г на один прийом їжі;
- збільшити кількість фруктів до 100 г на один прийом їжі;
- зменшити кількість хліба на 1 прийом їжі з 60-80 г до 30-50 г;
- збільшити кількість м’яса птиці так, щоб протягом п’ятиденного робочого тижня при одноразовому харчуванні забезпечити дві порції м’яса по 70 г, 100 г або 120 г кожна, залежно від віку дітей;
- збільшити кількість молочних продуктів при формуванні меню.
Особливості продуктів:
- приблизно 75% продуктів у їдальнях мають бути рослинного походження;
- картоплю як окрему страву можна пропонувати не більше двох разів на тиждень у разі п’ятиденного перебування в школі або не більше трьох разів на тиждень у разі 6–7-денного перебування;
- відварювати овочі, щоб приготувати салати на наступний день, не можна;
- салати треба заправляти перед видаванням;
- треба надавати перевагу продуктам із вищим вмістом харчових волокон (наприклад, обирати гречку замість рису);
- надавати перевагу цільнозерновим хлібобулочним виробам із високим вмістом клітковини з додаванням висівок, насіння;
- м’ясні страви треба якомога частіше комбінувати з овочевими гарнірами чи салатами;
- насичені жири, зокрема вершкове масло, не мають становити понад 10% від загальної кількості калорій;
- у стравах можуть бути очищені горіхи або насіння, але це необхідно вказувати в меню, аби діти з харчовими алергіями знали про це. Горіхи або насіння також можна пропонувати в окремій упаковці, але без глазурі й додавання цукру;
- сніданок, обід та вечеря мають містити по одній порції зернових продуктів або картоплі, овочів, фруктів, м’ясних чи рибних страв, молочних чи кисломолочних продуктів (плавлений сир не дозволяється);
- сіль можна використовувати тільки йодовану та лише для приготування їжі;
- заборонено використовувати соуси та майонези, крім кетчупу з високим вмістом томатів на 100 грамів продукту;
- питна вода має бути доступна завжди під час їжі, сік можна пропонувати в обмеженій кількості й без додавання цукру та підсолоджувачів.
Заборонено продаж
У шкільних буфетах заборонено продавати солодкі хлібобулочні вироби, продукти з високим вмістом цукру чи солі, консервантів, барвників та ароматизаторів.
Газовані напої, зокрема й солодкі, м’ясні та рибні продукти промислового та кулінарного виробництва, непастеризовані соки та молочні продукти, каву і гриби.
Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info