Суспільство

Хрещення Русі: історія свята та цікаві факти

28 липня 2021, 15:28

28 липня в Україні відзначають день Хрещення України-Руси. Свято відзначається щорічно в день церковної пам'яті князя Володимира, зарахованого до лику святих. Встановлено це свято указом Віктора Ющенка від 25 липня 2008 року. Точний день і навіть рік реальної події не відомий. Більшість істориків вважають, що Русь прийняла хрещення в 988 році, але є й інші версії.

Як пише УНІАН, князь Володимир Святославович до 30 років був язичником. Під час свого правління він зрозумів, що релігія з багатобожжям вичерпала себе. Тому Володимир прийняв християнство з Візантії, адже Візантія була найрозвиненішою і найсильнішою країною континенту. Прийняття християнства на Русі сприяло б розвитку країни і зміцненню зв'язку з європейськими країнами.

Згідно «Повісті временних літ», до хрещення князя Володимира відбувалося «випробування вір». Він прийняв у себе посланців від ісламу, юдаїзму і християнства. Саме остання релігія найбільше припала йому до вподоби.

Масове хрещення жителів міста відбулося при впадінні річки Почайни в Дніпро. Після Києва православ'я прийняли інші міста Русі. Не всі жителі відразу відмовилися від своїх традицій. Язичницькі звичаї викорінювалися ще кілька століть, а багато з них дожили до наших днів.

Історик і релігієзнавець Ігор Козловський розповів про причини хрещення Русі:

Чому Русь прийняла хрещення? Це сталося під сильним впливом Візантії. Київській Русі потрібна була підтримка християнської Візантійському імперії. І чому християнство? Тому що це відносини з близькими сусідами в Європі, і на Балканах, і на території Малої Азії. Християнство допомогло налагодити відносини з Європою і об'єднати племена Русі. А ми знаємо, що вже в християнстві вже зникає ідея етносів, а головне - це вибір вже не етнічний, а конфесійний. І тому рішення приймати християнство як об'єднавчу силу - було у Володимира свідоме.

Зрозуміло, що це був непростий процес. І довгий час ми знаємо, що величезні території не були християнізовані. Території сучасної північної Росії стали релігійними тільки через 100-150 років після початку християнізації.


Цікаві факти про хрещення Русі і свята

Першою спробою впровадження православ'я було «Фотієво хрещення» в 867 році.

Першим правителем Русі, який прийняв християнство, стала княгиня Ольга – бабуся Володимира Великого.

Кілька країн Європи прийняли хрещення пізніше Київської Русі. Це були Ісландія, Норвегія і Швеція. Остання довго вважалася язичницькою і варварською країною.

До прийняття християнства князь Володимир вів розпусне життя і багато разів одружувався.

Багато православних церков в це свято влаштовують особливі богослужіння і дзвенять у дзвони.

Деякі історики критикують це свято за спроби впихнути в історичне минуле українську націоналістичну повістку.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Хрещення Русі Володимир Великий 
Матеріали по темі