Суспільство

Хто труїть Тростянець і чим залиті бардо поля: що люди розказали Борзову?

29 липня 2020, 17:12

В Тростянці місцеві жителі три роки потерпають від екологічних проблем, які стали наслідком діяльності спиртзаводу. 29 липня з робочою поїздкою Тростянець відвідав голова Вінницької облдержадміністрації Сергій Борзов. Місцеві мешканці розповіли про те, що через забруднене повітря в людей проблеми зі здоров’ям, збільшився рівень смертності, за рік виїхало 150 родин. Розповіли, що барда – це швидше за все відходи хімічного виробництва, а не харчового. Кажуть, що виробляють на заводі не спирт, а біоетанол і відзначають, хоч підприємство державне, господарську діяльність там три роки вела приватна структура.

«На сьогоднішній день ми просимо Вас, щоб ви змусили «компанію», яка називається Держпідприємство «Тростянецький спиртовий завод» зробити аналіз тієї барди, яку ми з вами на полях нюхали. Всі жителі Тростянця переконані, що то не є барда, то продукт хімічної промисловості.

І ще одне, усі сьогодні говорять за Тростянецький спиртзавод, чому не підіймають питання, що там зайшла комерційна структура, яка протягом трьох років виробляла спирт. Можу сказати точно, що у нас вироблявся неоподаткований спирт! Чому ж приїжджала фіскальна служба до них на обшук? Ще одне цікаве питання. На основі чого державне підприємство позичає в приватної особи 20 мільйонів гривень?

Тут є представники прокуратури. Мене цікавить ще таке питання: що зберігається в чанах на спиртовому заводі і кому воно належить? Сьогодні знову починають вивозити і кудись збувати патоку. А збувається вона по-чорному, тому що документів на неї нема. Патока їх, спирт їх, а гидота залишилася наша.

Дуже просимо, змусьте керівництво заводу зробити аналіз барди. А також треба розібратися з цією приватною структурою, яка господарює тут», – каже місцевий житель Іван Романюк.

На зустрічі також підіймалося питання про те, що підприємство не тільки повітря забруднює, але й псує благоустрій. Люди розповіли про те, що на днях працівники спиртового заводу пошкодили нове асфальтне покриття на одній із вулиць.

«У нас є велика купа документів, де є докази цього всього беззаконня. Завод прикриває приватне підприємство. Директор заводу каже, що у них немає грошей, але у мене є документ, де вони просять ще вирізати частину обладнання, щоб розрахуватися з людьми по зарплатах. А що за три роки виготовляли, біоетанол? На спиртзавод не впускали ні правоохоронців, навіть були з фіскальної служби, їх також дві години не хотіли впускати. На сьогоднішній день керівництво хоче «вирізатися» і з’їжджати. Але тростянчани заявили, що поки не будуть анульовані бардополя з цим запахом – ні одного болта зі спиртзаводу не заберуть», – каже місцевий активіст Андрій Терехов.

«Які перспективи, що буде з Тростянецьким спиртзаводом? Ви ж бачите, що громада не дасть вам працювати таким чином, як це було до сьогодні», - звернувся Сергій Борзов до представника Тростянецького спиртзаводу Богдана Білейчука.

Той почав розповідати історію діяльності ДП Тростянецький з 2015 року, в залі почали обурюватись, вимагаючи відповідей на питання, які поставив голова ОДА. Проте Білейчук продовжив розповідь про робочі місця для 130 людей і 12 млн гривень податків. Правда, відповідаючи на уточнюючі питання, з’ясувалось, що 12 млн грн – це податки за весь період – з 2015 року.

Далі представника спиртзаводу люди освистали… І підняли питання, де поділось обладнання з держпідприємства: «Сусликов видишь? А они есть, - каже Андрій Терехов. Он брешет! Нам и сейчас брешет».

Під час зустрічі говорили про необхідність встановлення випарної установки для утилізації барди. За вартість посварились, бо представник ДП Тростянецький спиртзавод каже, що вартість 10 млн грн, а активісти кажуть, що 1,3 млн. Говорили і про утилізацію барди. Головна проблема - прибрати барду з полів, від якої йдуть випаровування в повітря і нестерпний запах по всьому місту.

Голова Вінницької ОДА став на сторону людей.

«Ми виїжджали на бардополя. Там слушне зауваження було, що потрібно наймати бульдозера. Ті канали що нарили, потрібно робити по іншому – під нахилом, бо вони засипані землею», - зазначив Сергій Борзов.

Під час зустрічі люди просили Борзова звільнити керівництво заводу та вжити заходів щодо утилізації смердючих відходів.

«В повноваження голови ОДА не входить зміна керівництва на підприємствах концерну Укрспирт, але сьогодні я напишу відповідний лист до концерну Укрспирт. Я вам скину копію. Дієві заходи лежать на підприємстві Укрспирт.

Хочу щоб найближчі терміни голові ОТГ передали проект, згідно якого ви (завод – ред.) будете далі працювати. Ми виносимо його на екологічну комісію. Комісія зробить висновок, чи може, чи ні далі працювати завод, згідно цих умов», - підсумував Сергій Борзов.

Начальник державної екологічної інспекції у Вінницькій області Юрій Дубовий повідомив, що вони вже три роки судяться із заводом, але безрезультатно. Зараз справа в апеляції.

«У Вінницькій області всі спиртзаводи працюють з бардополями. Але необхідно будувати очисні споруди і відходити від технологій, які були 50-60 років тому», - каже Дубовий.

Читайте також: «Війна за чисте повітря: в Тростянці діяльність спиртового заводу спричинила екологічну катастрофу».

Повна версія зустрічі Сергія Борзова з громадою Тростянця у відео:


Відходами знищили територію навколо пам’ятника загиблим євреям, що викликало резонанс і серед єврейської общини


"Запах відео не передасть. Але скільки там мух - видно. Поїхав подивитись на бардо поля Тростянецького спиртозаводу. Розумію обурення жителів селища. Сморід", - написав Сергій Борзов.


Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Тростянець спиртзавод екологічна проблема відходи брудне повітря 
Матеріали по темі