Економіка

Кого з пенсіонерів Вінниччини стосується травнева індексація ‒ пояснення Пенсійного фонду

6 травня 2020, 14:16

За рішенням Кабінету Міністрів, з 1-го травня в Україні здійснили індексацію пенсійних виплат. Це вже другий перерахунок пенсій в Україні. Деякі пенсіонери Вінниччини, в яких дату пенсії визначили на 4-6 травня, вже могли відчути підвищення пенсії. Втім, індексація стосується не всіх.

6-го травня начальниця Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Олена Корчака під час брифінгу розповіла, хто та за яким принципом отримає цього місяця змінену пенсію.

«З 1-го квітня поточного року була прийнята постанова Кабінету Міністрів, яка визначила дату перерахунку – 1 травня, і коефіцієнт ‒ 11%. Хочу нагадати, що коефіцієнт, на який здійснюється індексація, складає в собі 50% індексу зростання споживчих цін і 50% зростання середньої заробітної плати за попередній рахунок. Це не перерахунок доплат, не перерахунок надбавок, а саме ‒ загальна пенсійна виплата змінюється внаслідок того, що індексується середня заробітна плата.

Нагадаю, що така індексація проводиться вдруге в державі і вона проводиться для пенсіонерів, розмір пенсії яких обчислюється за формулою: середній показник середньої заробітної плати в Україні, який застосовувався при обчисленні розміру пенсій пенсіонерів до 17-го року. Тобто, в 17-му році застосувався показник 3 723 гривні, в минулому році ми його проіндексували на 17%, а в цьому – на 14%. В результаті, середня заробітна плата, яка застосовується при обрахунку пенсій сьогодні переважної більшості пенсіонерів, це 4 880 гривень 83 копійки. Хочу нагадати, що уже в 18-му році середня заробітна плата, яку застосовували при обрахунку пенсій, склала 5 377 гривень 90 копійок, в 19-му ‒ 6 188, 89, і в 20-му році, якщо сьогодні пенсіонер звертається за призначенням пенсії вперше, йому застосовується показник середньої зарплати за попередніх три роки 7 763 гривні. Тому ми сміливо можемо називати перерахунок, який ми зробили з першого травня, або індексацією, або осучасненням тих пенсійних виплат, які були призначені до 1-го січня 2018-го року. Як я уже зазначала у розрахунку беруть участь ті пенсії, які розраховуються відповідно до формули ‒ середня заробітна плата в Україні за попередніх три роки, і я нагадую, що це показник за 14-15-16 роки, коефіцієнт заробітної плати і коефіцієнт стажу. У кожного два останні коефіцієнти ‒ індивідуальні, тому розмір підвищення визначається для кожного індивідуально.

І хочу ще зазначити, що всі ці перерахунки, в переважній більшості, зроблені автоматично за матеріалами пенсійних справ. Якщо у нас сьогодні є 435,4 тисячі цивільних пенсіонерів, це наших співгромадян, які проживають у Вінницькій області, то 403,2 тисячі пенсійних справ було переглянуто або 92,4%. З них 331 тисяча пенсіонерів або 82% отримали підвищення. Середній розмір підвищення склав 188 гривень 28 копійок.

Кого конкретно торкнувся даний масштабний перерахунок

  • Пенсіонерів, які отримують пенсії за віком,
  • по інвалідності,
  • у зв’язку з втратою годувальника,
  • згідно Закону «Про загальнообов’язкове державне страхування»,
  • військовослужбовців строкової служби, якщо їхній розмір пенсії обрахований з урахуванням заробітної плати,
  • чорнобильців-ліквідаторів, якщо їхні пенсійні виплати розраховані за зазначеною формулою.

Тобто, всіх, у кого працює формула, незалежно від виду пенсії і закону.

Є певна категорія, яких індексація не торкається.

Найперше – це особи, яким пенсію призначено вперше в 2018-2020 роках.

Друга категорія – це пенсіонери, які отримують пенсійні виплати за так званими «спеціальними законами». І тут є певний нюанс, тому що такі пенсії обраховуються як би з двох складових: одна частина розраховується згідно Закону «Про загальнообов’язкове державне страхування», тобто це трудова пенсія, а друга частина розраховується і доплачується згідно «спеціального закону».

Дуже багато таких є випадків, коли громадянам вигідніше отримувати саме трудову пенсію, а не спеціальну. І якщо ми говоримо, що індексацію провели автоматично без звернення, то саме в зоні нашої уваги категорія таких громадян, як колишні працівники органів місцевого самоврядування, державні службовці, наукові працівники, журналісти. Ми уважно передивляємося самостійно кожну пенсійну виплату і для того, щоб з’ясувати: доцільно чи не доцільно перевести таких громадян на трудову пенсію. І ми сьогодні вже перевірили таких 412 осіб, яким дійсно це вигідно, 374 особи ми перевели автоматично, але хочу всіх заспокоїти, що у разі, коли в когось виникне бажання, за заявою він може обрати інший вид пенсії, тобто, повернутися на пенсію за спеціальним законом.

Є ряд громадян, яким буде вигідно змінити вид пенсії лише за умови до нарахування страхового стажу. Це коли державний службовець, звільнившись з державної служби, продовжував працювати, тоді ми страховий стаж не до нараховували, бо це не передбачає даний вид пенсійної виплати, а саме при переході на загальну пенсію доцільно донарахувати такий стаж. При цьому, хочу повідомити, що перш ніж вчиняти будь-які дії, потрібно звернутись телефоном до Пенсійного фонду, в наш контакт-центр, і отримати консультацію: доцільно чи не доцільно і потрібно чи не потрібно нам писати заяву. І також хочу зазначити, що ми визначимо шлях, яким чином буде подаватися заява у період карантину, (є декілька шляхів), і виробимо дорожню карту для кожного пенсіонера індивідуально. Тому не потрібно турбуватися, всі питання будуть вирішені в робочому порядку, незалежно від того, вийдете ви з дому, будете звертатись до Пенсійного фонду особисто чи в якийсь інший спосіб. Але я закликаю всіх просто поки скористатись телефонним зв’язком.

Хочу зазначити, що якщо розмір індексації для пенсіонера менший, ніж 100 гривень, то здійснюється доплата до такого розміру. Тобто, якщо ми нараховуємо індексацію, то вона не може бути менша, ніж 100 гривень.

Друга норма, яка враховувалась при здійсненні даного перерахунку, це доплата до 2 100 гривень. В нас вже в минулому році з першого липня була застосована норма, коли ми здійснювали доплату до 2 000, але тут є дві важливі умови.

Найперше, отримувач пенсії отримує її згідно закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і ніякий інший.

Друга умова: для жінок ‒ 30, а для чоловіків ‒ 35 років страхового стажу є необхідними. Тобто, не менше 30-ти років для жінок, і не менше 35-ти років для чоловіків ‒ є обов’язковою умовою для того, щоб ми здійснили доплату до 2 100 гривень, так підписана норма закону. І таке підвищення у нас у Вінницькій області з 1-го травня отримали 96 156 пенсіонерів. Я вже говорила, що у кожного індивідуальне своє підвищення, воно у кожного розраховується в залежності від власних коефіцієнтів заробітної плати і страхового стажу.

І хочу коротенько повідомити про результати таких нарахувань.

Близько 17% або 72 000 осіб не мають підвищення, і це також є нормальним. Найперше ‒ це категорія осіб, які не мають достатнього страхового стажу, і розмір пенсії їм встановлений у мінімальному розмірі ‒ 1638 гривень. Друга категорія ‒ це особи, яким встановлені мінімальні розміри пенсій для тої чи іншої категорії. Наприклад, для статусних пенсіонерів, якщо це особи з інвалідністю, учасники бойових дій, їм здійснюється 225-250% прожиткового мінімуму, що є, звичайно, як правило, більше їхнього розміру пенсії, якби ми її розрахували за формулою, тому у них підвищення нема, тому що у них розмір пенсії встановлений в мінімальному розмірі.

Ну і також може індексація не торкнутися наших громадян, у кого була доплата. Це громадяни від 80 років, у кого вже здійснена доплата до 2 600 гривень.

Всі інші категорії, переважна більшість, 49,2% або 198,5 тисяч отримали підвищення 100 гривень. Від 100 гривень до 300 отримали підвищення майже 79 тисяч громадян або 19,6%. Від 300 до 500 гривень ‒ отримали підвищення понад 40 тисяч громадян або 10%, від 500 до 1000 гривень ‒ 12 тисяч або 3%. І менше 1% або півтори тисячі пенсіонерів ‒ отримали підвищення понад 1000 гривень.

Ще раз нагадаю, що всі перерахунки здійснені автоматично. Починаючи з 4-го травня, ми розпочали, як і кожного місяця, виплатний період. І ті пенсіонери, у яких дата виплати припадає на 4, 5, 6 число, уже мали змогу отримати підвищення розміру пенсій і переконатися, що всі перерахунки нами зроблені вчасно, і розпочалась виплата уже осучаснених пенсій. У кого виникають питання щодо наявності перерахунку або якісь інші питання щодо перерахунку, або інших виплат, які ми здійснили в квітні, велике прохання звертатись до нас в телефонному режимі або через веб-портал», ‒ розповіла посадовиця.

Телефони Пенсійного фонду у Вінницькій області: 0-800-219-108, а для жителів Вінниці – 50-88-81, 50-88-82, 50-88-83.


Нагадаємо, раніше у Вінниці медики вийшли на мітинг через так звану «ковідну» надбавку. Згодом представники влади пояснили ситуацію та додали, що медики отримають гроші за допомогу хворим на коронавірус.

Вінниця.info, відео ‒ Вінницької облдержадміністрації

Теги: пенсія індексація Пенсійний фонд 
Матеріали по темі