Місто

Колоритний центр Вінниці: старовинні будинки, паркани і ноги, що стирчать зі стіни. Фоторепортаж з вулиці Артинова

25 червня 2018, 15:44

 Вулиця Архітектора Артинова розташовується в самому центрі Вінниці. Починається вона від Магістратської, проходить через центральну вулицю Соборну і завершується на перехресті з Театральною. Журналіст Вінниця.info прогулявся вулицею, названою в честь архітектора Григорія Артинова, який «створив обличчя» Вінниці, аби показати місцевий колорит.

Однією з найбільш відомих будівель на Артинова є будинок блакитного кольору, де певний час проживала родина російського військового діяча Олексія Брусилова. Будинок був споруджений на початку 20 століття. Привертає увагу і особняк кінця 19 століття. Зараз там розташована вінницька дитяча музична школа №1.

Попри те, що ця вулиця одна з центральних, тут росте багато фруктових дерев і кущів. Можна побачити шовковицю, вишню, яблука, кущі малини.

На будівлях можна побачити унікальну цеглу з написом RAMSAY. «Рамсай» це відома англійська фірма, яка виготовляла її, ще з кінця 18 століття. З цієї цегли робили печі.

На Архітектора Артинова, 39 зберігся будинок князів Гедройц зведений у 1910 році. Там досі проживають люди. Територія поруч доглянута, висаджені квіти.

В минулому році в стіні однієї з будевель з’явилася незвична скульптура – ноги, що стирчать зі стіни будівлі. Автором незвичної композиції є скульптор В’ячеслав Пастернак.

Найвпізнаванішою для віннничан, є споруда дитячої стоматологічної поліклініки збудована в 1907 році. Початково використовувалась споруда, як житловий будинок, та перебувала у власності місцевого лікаря. Після націоналізації та використання будівлі в якості лікарні, споруда зазнавала деяких змін. Поруч росте Красень дуб, якому понад 100 років. Дерево внесено до переліку памяток садово-паркового мистецтва, памяток природи місцевого значення.

Де-не-де на Артинова ще можна зустріти балкони з цікавими кованими деталями, старі паркани та написи, таблички, яким кілька десятків років.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довідка.

Вулиця названа на честь архітектора Григорія Артинова. Він відомий десятками своїх забудов та проектувань у місті. Серед яких вінницька Вежа. Біля неї на Європейській площі у 2010 році встановили пам’ятник архітектору. Результатами його творчості стали такі споруди: школа №2 ( Вінницька жіноча гімназія), театр ім. Садовського, Вінницька торгово-промислова палата (колишній будинок міської Думи), магазин «Лікарські рослини» (будинок Райхера), готель «Савой» та інші.

Народився Григорій Григорович Артинов 1860 року у місті Ніжин на Чернігівщині, батько його був вихідцем з ніжинських греків. Закінчив реальне училище в Кронштадті, після чого, йдучи по стопах свого старшого брата Михайла, вступив до Санкт-Петербурзького училища цивільних інженерів.

У Вінниці оселився у вересні 1899 року. Помер творець архітектурного обличчя Вінниці від тифу 9 грудня 1919 року, але місце його поховання невідоме.

Вінниця.info, фото - Світлана Радостєва.

Теги: вулиці паркани ноги 
Матеріали по темі