Місто

Коли на острові у Вінниці жили люди – історія Кемпи, через який ходили трамваї. Фото

24 липня 2020, 12:15

Острів Кемпа, який в радянські часи називали «Фестивальний», був людним. У Вінниці це було улюблене місце дозвілля городян з кінотеатром, рестораном, пляжем… Там навіть стояв будинок, у якому жила родина Якова. До 90-х років до Кемпи вів пішохідний міст, а до Другої світової війни через острів ходили трамваї.

Про історію острова, розповів читач Вінниця.info - корінний вінничанин Олександр Антонович.

«На острові була водна станція, де стояли човни. Їх можна було брати на прокат. Були волейбольний і баскетбольний майданчики, танцювальний майданчик, лавочки... Був кінотеатр. Там постійно демонстрували фільми. Я дивився там кіно. Добре це пам’ятаю. Також там був ресторан, пивний бар, навіть бібліотека. Пиво на острів доставляли човном. Там був Льоня рятувальник, він перевозив ящики з пивом, але зарплату йому платив Агрегатний завод. До острова вів місток, який розводили щодня о 20.00 годині», - каже Олександр Антонович.

Також він розповів, що острів був під відомством Агрегатного заводу і там жила родина працівника, який слідкував за порядком.

«Там був будиночок. Він був огороджений. На ланцюгу – пес. Розумна така вівчарка. Яків, який жив там, дивився за порядком, щоб ніхто на ніч не залишався на Фестивальному, щоб на лавочках не спали», - пригадує пан Олександр.

Також чоловік згадує розповіді свого батька, який був свідком, як через Кемпу ходив трамвай. Електротранспорт, який запустили у Вінниці в 1913 році, курсував двома мостами, які йшли через острів і з’єднували два береги Південного Бугу. Під час Другої світової війни міст зруйнували. В липні 1941 року курсування трамваїв у Вінниці було повністю припинено.

«Їхав трамвай не з Соборної, як зараз, а біля Авангарду. Йшов вулицею, на якій зараз обласна прокуратура (вул. Мури – ред.)», - каже Олександр Антонович.

Зараз Кемпа – острів зарослий чагарниками із залишками елементів благоустрою та електрифікації. Дістатись туди можна човном або на катамарані. Пішохідний понтонний міст, який вів до острова зі сторони сучасної Набережної Рошен, демонтували в 2011 році.

Довідка

Острів Кемпа – штучний острів на річці Південний Буг у Вінниці. Спочатку Кемпа був півостровом. Острівну лінію, що тяглася до середини річки перекопали і зробили насип. Так утворився штучний острів. Польською кемпа – це «купа», «насип».

У 1902 році Кемпа з’єднали два мости. Ці мости були створені за проектом Артинова та служили Вінниці півстоліття. Ними через Кемпу ходив трамвай. Під час другої світової війни мости були пошкоджені, і їх не стали відновлювати. Трамвайну лінію пустили іншим шляхом. До Кемпи встановили понтонну переправу.

Свого часу острів Кемпа отримав іншу назву – Фестивальний. Тут у 70-80 роки проходив фестиваль естрадної пісні «Зорі над Бугом». Після розпаду Радянського Союзу острову повернули його первинну назву.

Міст, яким через Кемпу ходили трамваї до 1941 року

Острів Фестивальний (Кемпа) в радянські часи

Острів Кемпа на початку 2000-х

2018 - 2020 рік. Кемпа


Вінниця.info, Анна Гаращук, архівні фото - вінничан, які опубліковані в групах соцмереж

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: Кемпа фестивальний Вінниця історія 
Матеріали по темі