Суспільство

«Коли прийшов до військкомату, у черзі був третім»: вінничани про перші дні оголошення АТО на сході України. Фото і відео

14 квітня 2021, 15:48

14 квітня 2014 року було оголошено про початок Антитерористичної операції на сході України. Саме цей день став відліком і фактичним початком неоголошеної російсько-української війни. Відтоді минуло сім років. Редакція Вінниця.info поспілкувалася із кількома нашими земляками, для яких події на Донбасі не просто слова. Хтось втратив сина, хтось вижив після важких поранень і повернувся до служби. Хтось у цивільному житті змінив своє життя та здобув нову професію.

53-річна вінничанка Надія Бессараб – мати загиблого на Маріупольському напрямку 26-річного Костянтина. Його не стало 23 липня 2016 року. Разом з побратимами вийшов на пост поблизу Гнутова. Спочатку над ними пролетів квадрокоптер, потім пішли великокаліберні снаряди.

«Це сталося о 5 годині 30 хвилин. Костя загинув на місці. Пригадувати й досі боляче. Син потрапив у шосту хвилю мобілізації. І по-чоловічому прийняв рішення, що не буде стояти осторонь тих подій, які у нас відбувалися на території держави. На бойових позиціях пробув з 2015 по 2016 роки. До того, як пішов захищати Україну, був моряком, ходив у закордонні рейси. Спочатку закінчив «мореходку», а потім пішов на строкову службу у ракетні війська. Як матері, яка втратила сина, для людини, яка відчула цей біль, я вирішила піти допомагати нашим захисникам, як можу - працюю в Міському освітньо - аналітичному центрі допомоги ветеранам АТО/ООС членам їх сімей та сім'ям загиблих «Ветеранський простір». Тут допомагають вчорашнім військовослужбовцям розв'язувати соціально-побутові питання й проблеми. Кожен з цих хлопців і дівчат – моя дитина. І я намагаюся підтримати та допомогти», - розповіла Вінниця.info Надія Бессараб.

27-річний Євген Ісаєв від 2014 року перебував у зоні бойових дій. Боронити нашу країну повернувся навіть після ампутації лівої стопи, численних осколково-вогняних поранень на обох ногах та зламаних рук. Ми вже писали про нього, коли 12 січня він з побратимами встановили на 25-метровій вишці перед Луганськом прапор України. Буквально у сотні метрів від нього знаходились супротивники. Але це не завадило йому ще й записати патріотичне відеопривітання землякам.


«У 2014-му подзвонив батьку, він у мене тоді був військовим комісаром, й кажу, записуй мене... Ввечері він відповів, сказав, що на збори у мене є два дні. Я повернувся у склад 79-ки, це окрема десантно-штурмова бригада. Там проходив строкову службу. І лише кілька місяців минуло, як демобілізувався. А за рік, поблизу Зеленопілля, отримав поранення. Нас крили «Градами», коли тільки прибули на місце. Нас чекали специ з боку Російської Федерації. Тоді мене евакуювали до вінницького шпиталю. І тоді, перше і потрапив до Вінниці. Поки волонтери мене возили на візку, показували місто, вирішив, що хочу тут жити. А сам я із Запоріжжя. А от тепер – вінничанин. І зараз, коли знаходжуся у відпустці, коли їду цими вулицями, дуже мрію про те, щоб по скоріше по всій території України був мир. За роки цієї війни зрозумів, у нас тепер є нація! І є поняття воїн. А не просто людина, яка носить форму», - підкреслив Вінниця.info Євген Ісаєв.

Ще один вінничанин Валерій Дощанський, нині успішний адвокат. У ті дні, коли тільки розгорталися бойові дії на Донбасі, одним з перших пішов записуватися у ряди добровольців.


«Коли прийшов до обласного військкомату, у черзі я був третім. Але мене завернули, бо я батько трьох дітей. Коли настала третя хвиля, мене прийняли. Це було 7 серпня 2014 року. У складі Національної Гвардії частини №3008, я прибув на блок-пост між населеними пунктами Широке та Сміле. Це на Луганщині. Ми перших чотири дні забезпечували спокій автомобільного пропускного пункту. А далі нас взяли в оточення. Місяць пробули без води, їжі та іншого забезпечення. До нас важко було дістатися підкріпленню. Ворог «крив» всім, що тільки можна було. Але не «Градами», адже на цій території проходив нафтопровід. І супротивники про це добре знали. По нас їздили танками. Саме тоді, від вкривної хвилі я отримав складну контузію. Під час одного з обстрілів, сотні осколків взяв на себе мій бронежилет. Я дивом залишився живим. Коли вийшли з оточення, продовжив службу у розвідці. У 2017 році демобілізувався саме через контузію. Після того, як повернувся до цивільного життя, я отримав ліцензію адвоката. До цього мав юридичну освіту», - розповів Вінниця.info Валерій Дощанський.


За офіційними даними, від початку офіційної дати оголошення Антитерористичної операції на Сході України загинули близько 5 000 захисників України. Понад 10 000 воїнів було поранено. Близько 1 460 000 осіб втратили свій дім.

У 2018 році формат АТО було змінено на ООС – Операцію Об’єднаних Сил, це збільшило повноваження армії у протидії російській збройній агресії на території Донбасу.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: Вінниччина річниця початок АТО ООС 
Матеріали по темі