Суспільство

Кошерні шкварки, вино та форшмак від тьоті Фіри: подорож вінницькою Єрусалимкою. Фоторепортаж

11 вересня 2018, 11:44

10 вересня провели екскурсію вуличками Єрусалимки, де лунали історії про євреїв, які оселялись у Вінниці. За дві години екскурсії, відвідувачі мали змогу ознайомитись з історією деяких єврейських будинків та скоштувати страви подільської і єврейської кухонь.

«Єрусалимка – зона осідлості євреїв. З часів, коли Вінниця отримала Магдебурзьке право, тут почалася своя власна торгівля. Вінниця мала привілегію по обмитненню, тому як тільки тут було щось цікаве – з’являлись євреї, які згодом будували цілі райони. Загалом, більша частина Єрусалимки була заможною. Тут процвітала торгівля. Було достатньо мирне співіснування усіх шарів населення, тому єврейські погроми ставалися лише за часів радянської влади, можна сказати, для них це були часи смути», – розповідає організатор гастроподорожі та фуд-блогерка Олена Павлова.

Під час екскурсії було кілька зупинок, де відвідувачів частували стравами та напоями. Перша – старий та закинутий кінотеатр «Росія». Біля кінотеатру організували пікнік просто неба, де можна було послухати історію про форшмак від тьоті Фіри, про те, як правильно обрати курку на ринку та приготувати з неї кошерні шкварки та скуштувати улюблені страви Натана Альтмана. Найголовніша ритуальна страва – яблука з медом, оскільки зараз євреї святкують Новий Рік – Рош Гашана.

Про кошерні страви та вино відвідувачам розповідав Олександр Шемет. За його словами, коли євреї роблять кошерне вино, вони накривають виноградник тентом, щоб ніхто не бачив, як його збирають.

«Кашрут – дозволена і недозволена їжа в іудаїзмі. Існує заповідь, що єврей ні в якому разі не має права з’їсти м’яса, звареного у молоці. Тому в усіх євреїв посуд дублюється: окремо для м’яса, окремо для інших страв. Рибу євреї можуть їсти тільки у тому випадку, якщо у неї є плавник і луска. Говорять, що іудеям не можна їсти сало, а я скажу, що можна, якщо свиня кошерна. Тобто та, яка не торкалась землі. Хтось подумає, що це повний абсурд, але в Ізраїлі є ферми, де вирощують свиней у клітках на підвищенні», – розповів Олександр Шемет.

Музей-кав’ярня «Пан Заваркін та син» – наступна зупинка гастроподорожі, де відвідувачі зігрівались гарячим шоколадом або кавою та слухали історії про заклад. Там зберігається столітня історія у вигляді різних антикварних речей, головними серед них – годинники з різних країн світу, які, до речі, щоранку власник заводить сам. Відвідувачі мали змогу послухати шарманку та побачити процес оплати на старому касовому апараті.

Раніше в фотопроекті Вінниця у розрізі часу редакція Вінниця.info показувала, як змінювалась Єрусaлимкa, район, що розміщується практично, на схилах річки Південний Буг. У 1793 році Єрусaлимка займала 11 гектарів землі. За радянських часів у 30-х роках в цьому районі було 188 будинків, з яких 136 непридатні для житла. В 60-х роках на місці колишнього базару збудували кінотеатр «Росія».

Вінниця.info

Теги: екскурсія євреї єрусалимка гастроподорож 
Матеріали по темі