Суспільство

Літні канікули. Хто має пільги на відпочинок для дітей і як виділяють путівки в табори

3 червня 2019, 17:36

У Вінницькій області під час канікул планують оздоровити понад 90 тисяч дітей шкільного віку. Це більше половини жителів області, віком від 7 до 17 років. Для дітей пільгових категорій путівки в дитячі табори оплачує держава або закуповують за рахунок місцевих бюджетів у співфінансуванні з підприємствами/організаціями чи батьківськими коштами.

Директорка департаменту соціальної і молодіжної політики Вінницької ОДА Наталя Заболотна роз’яснила, хто має право на пільги і в яких таборах влітку 2019-го відпочиватимуть діти з Вінницької області.

Під дитяче оздоровлення і відпочинок, підпадають діти шкільного віку, від 7 до 17 років. У Вінницькій області є майже 173,5 тисячі таких дітей. З них 92,7 тисяч – діти, так званих пільгових категорій, які визначені Законом України Про оздоровлення і відпочинок дітей:

 • діти, які потребують соціальної уваги і підтримки - діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;
 • діти осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
 • діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій або помер внаслідок захворювання одержаного у період участі в АТО, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
 • діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту;
 • діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи;
 • діти, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення;
 • рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї;
 • діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах;
 • діти з інвалідністю;
 • діти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 • діти, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф;
 • діти з багатодітних сімей;
 • діти з малозабезпечених сімей;
 • діти, батьки яких загинули від нещасного випадку на виробництві або під час виконання службових обов’язків, у тому числі діти журналістів, які загинули під час виконання службових обов’язків;
 • діти, одному з батьків яких встановлено інвалідність I або II групи; діти, які перебувають на диспансерному обліку;
 • талановиті та обдаровані діти - переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінники навчання, лідери дитячих громадських організацій;
 • діти - учасники дитячих творчих колективів та спортивних команд;
 • діти працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села.

«Але це мають бути офіційні змагання і грамоти. Якщо говорити про спортивні змагання, йдеться про заходи, які внесені в календарний план спортивних заходів, які проводять офіційні федерації», - уточнює Наталія Михайлівна.

«В планах на цей рік загалом оздоровити 55% з 173,5 тисяч дітей. Йдеться про оздоровлення зі всіх можливих джерел фінансування. Це і місцеві бюджети, обласний, державний бюджет і позабюджетні кошти», - зазначає Н. Заболотна.

Відпочинок дітей, який фінансується з державного бюджету

Оздоровлення дітей за рахунок державного бюджету здійснюється впродовж всього року.

«Цього року почали з 20 лютого. На Вінницьку область, за попередніми розрахунками, передбачено 1000 путівок. Щомісяця на кожну зміну нам приходить розподіл путівок, які розподіляємо серед районів і міст області пропорційно до кількості дітей шкільного віку. Чим більше дітей в районі, тим більшу кількість путівок вони можуть отримати. Путівки в табори «Артек» і «Молода гвардія» є безкоштовними в переважній більшості. Вони надаються дітям-сиротам і дітям позбавленим батьківського піклування, діти загиблих учасників бойових дій. Далі йде часткова оплата – батьківські кошти чи кошти підприємств, організацій - 20-30-50%, в залежності і від доходу батьків. Наприклад, якщо говорити про обдарованих дітей, не обов’язково це має бути малозабезпечена сім’я. Це може бути родина з нормальними статками, але оплата батьків буде 50%. Станом на сьогодні доплати батьків складають близько 5 тисяч гривень. В «Артеку» і «Молодій гвардії» відбувається оздоровлення, тобто, терміном 21 день, бо впродовж літа діти мають право на оздоровлення або на відпочинок. Відпочинок - терміном 14 днів», - розповідає директорка департаменту.

Щоб скористатись можливістю отримати путівку в «Артек» чи «Молоду гвардію», вінничанам потрібно звернутись в структурні підрозділи на місцях – РДА або в міських рада, які відповідають за дитяче оздоровлення. Зазвичай це відділи сім’ї, молоді та спорту. У Вінниці потрібно звертатись в департамент освіти.

На літній відпочинок кошти виділяють і область, райони, міста та ОТГ

З обласного бюджету в 2019 році закупляють путівки в табори на узбережжі Чорного моря та в місцеві заклади відпочинку.

«З обласного бюджету на цей рік в нас передбачено 12,7 мільйонів гривень, що майже на 2 мільйони гривень більше, ніж минулого року.

Говорячи про оздоровлення ми говоримо не тільки про кількість, а і про якість.

Ми частково вже провели тендери. Буде відпочинок в дитячому таборі на узбережжі Чорного моря (Одеська область). Це 580 дітей з Вінницької області. Для майже 300 дітей – відпочинок в таборі «Колос» (Вінниця, район Старого міста). Зараз проводимо тендер на закупівлю 260 путівок в дитячий заклад санаторного типу у Вінницькій області на оздоровлення 21 день.

Загалом, плануємо охопити близько 1140 дітей за рахунок обласного бюджету», - пояснює Наталя Заболотна.

Районні та міські бюджети області теж виділили кошти на оздоровлення і відпочинок дітей влітку. Станом на кінець травня це більше 20 мільйонів гривень. Щоправда поки що не всі місцеві ради ці кошти заклали.

Літні табори у Вінницькій області

Цього року планують працювати 14 стаціонарних таборів, з яких 2 санаторного типу - «Подільський Артек і «Авангард Юність», який працює на базі санаторію «Авангард» в Немирові. Є ще табір санаторного типу «Зелена діброва» в Крижопільському районі, але ще не відомо, чи працюватиме він в цьому році. Очікують перемоги в тендерних закупівлях.

«В наших таборах оздоровлюються не тільки діти з Вінницької області. Багато закладів у нас розташовані в лісистій місцевості, там свіже повітря. Але хотілося б щоб вони наповнювали програму перебування змістовно.

Якщо насичувати змістом, то умови відступають на другий план, адже більшість таборів в області це дерев’яні будиночки. Але якщо цікава програма, то діти на наступний рік просять батьків сюди поїхати. Цікавою програмою вирізняється «Казкова долина» в Літинському районі. Гарні відгуки в минулому році були про «Пролісок», - розповідає Наталя Заболотна та уточнює, що керівники таборів повинні бути зацікавлені змістовній програмі.

Цього року 1 день перебування в таборі, у Вінницькій області, коштує від 252 до 280 гривень в день. В таборах зазвичай зміна триває 21 день, але організовують і відпочинок на 14 днів.

Окрім стаціонарних закладів відпочинку та оздоровлення дітей, на Вінниччині традиційно розпочинають роботу пришкільні табори. Їх буде більше 260 по області.

Як повідомляла редакція Вiнниця.info, 80 дітям учасників бойових дій з Вінниччини цього літа організовують відпочинок в Яссах.

Вiнниця.info, фото з відкритих джерел в мережі Інтернет

Теги: літні табори діти відпочинок 
Матеріали по темі