Культура

«Маємо, чим пишатися»: у Вінниці відкрили виставку, присвячену подіям Української революції 1917 – 1921 років

25 січня 2021, 14:58

25 січня в холі будівлі Вінницької облдержадміністрації відкрили тематичну виставку «Українська революція 1917 – 1921 років: регіональний вимір», присвячену подіям Української революції та їх перебігу в окремих регіонах. В тому числі – і на Поділлі. Експозиція складається з 14 стендів, кожен з яких демонструє визначні події національно-визвольних змагань з усіх куточків України та за її межами.

«Цьогоріч ми відзначатимемо останній ювілейний рік – сторіччя цієї революції. Для нас надзвичайно важливо було показати, наскільки багатими були події тут, на Поділлі, і по всій Україні, і за її межами 100 років тому. Тут можна побачити банери, які репрезентують різні регіони нашої держави, від Закарпаття до Слобожанщини, до Донецького краю та Криму. Можна помітити, скільки однакових подій відбувалося в різних куточках України. Це був період надзвичайного національного піднесення українців», – зазначає начальник Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національного пам’яті Богдан Галайко.

Історик переконаний: хоча 100 років тому Українська революція зазнала поразки, але знання історії та тогочасних подій є запорукою перемоги в сьогоденні, в час новітньої ворожої агресії з боку Росії.

«Ми маємо, чим пишатися. Проголошення нашої незалежності 22 січня 1918 року було одним з перших на руїнах Російської імперії. Найшвидше це зробила Фінляндія, але вже після нас це робили країни Балтії, країни Закавказзя, наші сусіди-поляки», – додає Богдан Галайко.

Як розповідає кандидат історичних наук, на виставці також є стенд, присвячений боротьбі українців за межами сучасної України.

«Це і на території «Зеленого Клину», на території Далекого Сходу. Варто зазначити, що і місто Білгород, яке на сьогодні є частиною Російської Федерації, на той час всюди позначалося, як територія України. І в Білгороді дуже активним був український рух. Власне, вся ця прикордонна зона між етнічною українською та сучасною російською територіями – це край, де переважало українське населення», – каже дослідник.


Серед всіх стендів окреме місце займає банер, присвячений історичним подіям на Поділлі. Серед знакових фото того часу: відкриття Кам’янець-Подільського державного українського університету в жовтні 1918 року та зустріч представників Антанти з командуванням української армії в тому ж Кам’янці-Подільському в липні 1919 року.

За словами директора Центру історії Вінниці Олександра Федоришена, який разом з колегами долучився до розробки експозиції, останнє фото викликало серед науковців свого часу неабиякий фурор. Оскільки підтвердило певні гіпотези.

«Ми бачимо стрій українського вояцтва, який повністю розвінчує цей міф, що українське військо того часу – це такі собі «дядьки в шароварах» з чубами і в шапках. Йдеться про регулярну армію, яка має однаковий однострій. Видно, що командування, яке фотографується поряд, намагається виставити себе в позитивному світлі. Пишається, вочевидь, цією світлиною», – розповідає історик.

За словами Олександра Федоришена, тривалий час фотографія була некоректно підписана.

«Зберігалася в Кам’янецькому музеї з підписом «Подразделение Антанты…» без згадки про українське військо. Наші колеги з Кам’янця, передивляючись фонди, зрозуміли, наскільки унікальна фотографія, і весь час протягом радянського періоду зберігалася в цьому музеї. Вона зробила фурор свого часу серед дослідників як Української революції, так і дослідників однострою, адже певні гіпотези, які висловлювалися попередньо, були доведені. Гіпотези стосувалися певного типу шоломів українського війська, що на тих шоломах зображували літери «УНР». На фото вистроєні підрозділи українських юнкерів – юнаків, вихованців військових училищ», – розповідає директор Центру історії.

На відкриття виставки в стінах обласної Ради завітали також голова ОДА Сергій Борзов, голова облради Вячеслав Соколовий та міський голова Вінниці Сергій Моргунов.

«22 січня 1918 року був підписаний IV Універсал Центральної Ради України. Вперше Україна отримала свою Незалежність. Рівно через рік на Софієвському майдані в Києві був підписаний Акт Злуки УНР та ЗУНР. Це було щастя, адже український народ об’єднався. Здійснились мрії українського народу. Але події Української революції тих часів не дали змогу утримати цю незалежність, на жаль. І лише 24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної Ради УРСР був проголошений Акт Незалежності. Українці підтримали це 1 грудня 1991 року. І почався відлік історії української незалежності. Боротьба триває і понині. На сьогодні неможливо уявити єдину і соборну Україну, допоки Крим і Донбас не будуть повернуті. Національна ідентичність допомагає нам боротися з російською агресією. І єдине, що показує історія, – все одно ми переможемо», – відзначив на відкритті виставки голова ОДА Сергій Борзов.

Під час відкриття виставки до Дня Соборності освітянам, науковцям і громадським діячам вручили почесні грамоти та пам’ятні видання книг, присвячених подіям Української революції 1917-1921 рр.

За словами Богдана Галайка, експозиція перебуватиме в холі обласної Ради до кінця тижня.

«Далі ведемо перемовини і протягом тижня вирішимо. Планується перемістити в фоє міської ради або в краєзнавчий музей», – зазначив історик.

Нагадаємо, минулоріч Вінниця.info підготувала репортаж з виставки «Українське військо: 1917-1921», присвяченої Дню Соборності України.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info

Більше фото - у слайдері

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Українська революція виставка українське військо історія 
Матеріали по темі