Місто

Місце, де встановлюють істину. Як у Вінниці працює експертно-криміналістичний центр. Фото

22 березня 2019, 13:25

Місце – де встановлюється істина. Так можна назвати Вінницький науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України. Тут розкриваються найбільші таємниці, які так багато людей намагаються приховати. Сьогодні Вінниця.info на екскурсії в НДЕКЦ, так скорочено називають цю установу.

Центр знаходиться у спальному районі Вінниці, на місці колишнього дитячого садочка. Територія велика, експертна установа включає в себе спеціальні профільні лабораторії, оснащені новітніми експертно-криміналістичними та спеціальними технічними засобами. Доступ до деяких приміщень обмежений, з метою забезпечення конфіденційності та таємниці слідства. Тут працюють фахівці за 52 напрямками судової експертизи в кримінальних, адміністративних, цивільних та господарських справах. Про це розповідає заступник директора установи Юрій Куслій.

5c94c77907eec_original_w859_h569.jpg

Говоримо дорогою до лабораторії молекулярно-генетичних досліджень, яка функціонує з 2011 року та обслуговує Вінницьку, Чернівецьку, Хмельницьку та Кіровоградську області. Тобто, саме в цій лабораторії проводять ДНК-експертизу.

«Основною задачею сектору є встановлення наявності, виду біологічних слідів на об’єктах представлених на дослідження та проведення молекулярно-генетичного дослідження з подальшим оформленням висновку експерта», - пояснює Юрій Юрійович.

Одним із найчастіших замовлень в лабораторії - встановлення батьківства (материнства) та біологічної спорідненості методом ДНК-аналізу. Дослідження проводять як за рішенням суду так і за заявою фізичних і юридичних осіб.

5c94c7b6001b3_original_w859_h569.jpg

«В середньому, за рік, до сектору молекулярно-генетичних досліджень надходять понад 100 ухвал суду з метою вирішення питань спірного батьківства та близько 20 звернень від громадян. Приблизно у 5% проведених експертиз та досліджень біологічне батьківство виключається», - підраховує Куслій.

Після лабораторії йдемо до Інни Грабик - завідувачки сектору дослідження наркотичних засобів, психотропних речовин їх аналогів та прекурсорів.

«В лабораторії встановлюється кількісний та якісний склад речовин (порошок, рідина, тощо), які надходять на дослідження», - починає розмову Інна.

Каже, найчастіше надходять порошкоподібні речовини, які можуть у собі містити наркотики, або психотропні речовини.

«Це амфетамін, метамфетамін, «солі» та так звані «спайси» – розповсюджені серед молоді синтетичні канабіноїди. А ще, якщо сленгом - «екстезі», «фен».Ми встановлюємо, яка саме речовина входить до складу досліджуваних об’єктів та її кваліфікацію згідно чинного законодавства», - каже Інна й зауважує, що з кожним роком все більше з’являється речовин, обіг яких заборонений на території Україні.

«Чимало синтетичних наркотиків розповсюджують у так званих «закладках».Як показують дослідження, у «закладках» не завжди виявляється наркотик. Там може бути і цукор, і крейда, або навіть лікарський препарат. Але щоб там не було, продаж та вживання наркотиків в будь-якій кількості, будь-якому віці є небезпечним для здоров’я та протизаконним», - додає Грабик.

5c94c7d2f0aa9_original_w859_h569.jpg

Судова експертиза на наявність наркотиків проводиться виключно у рамках кримінального провадження. Тобто, людина самостійно не може принести знайдений «порошок» на дослідження.

«Якщо, для прикладу, хтось виявив наркотики у рідних і близьких людей, їм варто звернутися до органів поліції, з метою подальшого направлення на експертизу», - пояснює Інна.

В середньому, за добу тут можуть зробити 7-9 експертиз.

В іншій лабораторії розташований прилад для встановлення молекулярного складу речовин та виробів.

«Спектр досліджуваних об’єктів досить різноманітний. Це і лакофарбові покриття, і полімерні матеріали, клеї, речовини невідомого походження. Речовина розбивається на молекулярні спектри. Тобто, ми можемо дізнатися молекулярний склад об’єктів, як приклад, мобільного телефону, полімерної плівки, лакофарбового покриття. Даний прилад дозволить дізнатися чи перефарбовувався, наприклад, автомобіль або певні його частини», - розказує Алла Богданова, заступник завідувача відділу – завідувач сектору фізико-хімічних досліджень.

5c94c7ed4ded2_original_w859_h569.jpg

Поговорити про специфіку криміналістичних видів досліджень до свого кабінету запрошує заступник директора установи Ігор Сурко.

«Відділ криміналістичних видів досліджень складається з сектору трасологічних, дактилоскопічних, балістичних, почеркознавчих досліджень, а також секторів обліку», - конкретизує Сурко.

Водночас працівниками відділу надаються платні послуги для фізичних та юридичних осіб. Зокрема дослідження почерку та підпису, відстрілу вогнепальної зброї, досліджень тирів та стрільбищ.

«Одного разу», під час проведення балістичної експертизи, вдалося ідентифікувати картечину яка була відстріляна з мисливської гладкоствольної рушниці, тим самим встановлено беззаперечну причетність особи, яка скоїла вбивство. Дане дослідження є унікальним на території України, тому що ідентифікувати гладкоствольну рушницю за слідами, що відобразилися на стріляних поліснарядах досить складно та потребує досвіду і застосування новітніх приладів, які наявні у Вінницькому НДЕКЦ та активно використовуються під час досліджень», - каже Ігор Сурко.

5c94c82a0788b_original_w859_h569.jpg

Раніше Вінниця.info писала, що Юрій Куслій запатентував комплект для пакування речових доказів. Нині, у команді з ініціативними працівниками, працює над розробкою ще однієї корисної моделі. Про це ми розповімо вже наступного разу.


Вінниця.info

Теги: Вінниця ДНК лабораторія наркотики експертиза 
Матеріали по темі