Здоров‎’‎я

МОЗ: Чверть коштів українці витрачають на ліки, які не мають достатніх доказів безпеки та ефективності

15 листопада 2021, 15:31

В Україні провели аналіз рину споживання ліків (за три роки). Вияснилося, що чверть коштів українці витрачають на лікарські засоби, які не мають достатніх доказів безпеки та ефективності. Мова йде про БАДи, гомеопатичні засоби, рослинні препарати.

У 2020 році витрати громадян на лікарські засоби становили понад 48 млрд грн, що на 2 млрд більше, ніж у 2019 р. та на 6 млрд більше, ніж у 2018 р.

Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

Витрати на лікарські засоби

На ліки, ефективність яких не доведена, рослинні, гомеопатичні препарати та добавки громадяни витратили 28,93% (2018), 29% (2019) та 28,24% (2020) коштів від загальних витрат в аптеках.

Ліки без доведеної ефективності, на які громадяни у 2020 р витратили найбільше коштів:

  • мікронізована очищена флавоноїдна фракція (діосмін+гесперидин)
  • S-аденозин-L-метіонін
  • Інозину пранобекс
  • Тилорон
  • Фенібут
  • Депротеїнізований гемодериват із крові телят
  • ARGININE
  • розчин ментолу в ментиловому ефірі кислоти ізовалеріанової
  • Метилетилпірідинолу сукцитат.

Загалом у 2020 році українці витратили понад 13,7 млрд грн. на препарати, ефективність та безпека яких не доведена або сумнівна.

В інструкціях до застосування таких «ліків» може міститися хибна інформація про їхні лікувальні властивості, маніпулятивні твердження та щире зізнання у відсутності проведення якісних досліджень.

Особливо небезпечно виглядає ситуація з закупівлями закладів охорони здоров’я, адже ці кошти можна було б використати на ліки з доведеною ефективністю.

У звіті також йдеться і про препарати, які не були включені до протоколу «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)», але завдяки агресивній фармацевтичній рекламі просувалися як засоби лікування та профілактики COVID-19.

Немає жодного систематичного огляду, метааналізу чи якісного рандомізованого клінічного випробування, які підтверджували б їхню безпеку та ефективність. Наявні окремі неякісні клінічні випробування та думка окремих експертів не можуть бути достатньою підставою для медичного використання цих препаратів.

Дослідження проведено за підтримки Міжнародного фонду Відродження та ГО «Центр протидії корупції».

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: БАД ліки 
Матеріали по темі