Культура

У Вінниці відкрили Музей Голокосту. Фото

16 грудня 2020, 16:08

16 грудня за адресою проспект Космонавтів, 20, відкрили нове приміщення Музею Голокосту у Вінниці. Роботи з його облаштування тривали близько пів року, а спонсорами стали благодійники з Нідерландів. В музеї зібрані історичні пам’ятки, речі, особисті записи та відомості, що стосуються знищення нацистами єврейського та ромського населення на Вінниччині.

Подібний музей під керівництвом Леоніда Трахтенберга існував у Вінниці з 2008 року. Колишнє приміщення музею було розташоване по провулку Цегельному.

«Сьогоднішній день трошки символічний. Наш Музей був відкритий в листопаді 2008 року. Як розумієте, нашому музею пішов 13 рік. Згідно з єврейською традицією, хлопчик в 13 років стає дорослим чоловіком. Відбувається тоді обряд – Бар-Міцва. В давні часи у цьому віці хлопчик починав розуміти, що має захищати не лише себе, а й близьких. Ставати воїном. Наш музей – ніби воїн. 13 рік нашому музею, і ми бачимо його в абсолютно новому вигляді», – каже Леонід Трахтенберг.

На відкриття музею завітала і літня Циля Краснер. Жінка – свідок тих страшних подій.

«Божественний дар, який існує – це людська пам’ять. Саме про це, гинучи в різних місцях, згораючи на попіл, мріяли наші співплемінники, сподіваючись, що про них буде збережена пам’ять. Ми, хто є одними з останніх свідків тієї страшної трагедії, хто пережив той жах, приниження, образи та знищення, повинні докласти всі зусилля для того, аби пам’ять про наших людей лишилась назавжди», – каже літня єврейка.


Жінка зазначає, що для цього музею багато людей приносили книги та документи, художні твори, музичні записи.

«Для мене велике значення «Стенд праведників». Адже мене свого часу врятувала українська жінка», – додає Циля Краснер.

До речі, як зазначають історики, українці – четверта нація в списку «Праведників світу», які переховували та рятували єврейське населення в часи нацистської окупації. Серед перших націй-захисників також були поляки, нідерландці та французи.

«На Вінниччині понад 2 тисячі єврейських захоронень, багато з яких вже занедбано, і наша спільна робота – зберегти хоча б те, що є, упорядкувати, відновити і передати нащадкам історичну правду про життя євреїв на Вінниччині», – зазначила також заступниця начальника Управління у справах національностей та релігій ОДА Алла Ратинська, яка прийшла на відкриття та передала Леоніду Трахтенбергу подяку від облдержадміністрації.

На відкритті музею був присутній і закордонний гість – засновник фонду «Християни за Ізраїль. Україна» Кун Карлір. Разом з ним – виконавчий директор фонду Ірина Сулим-Карлір, за сумісництвом – перекладач. Леонід Трахтенберг зазначає – нового приміщення в Музею могло б і не бути, якби не «підтримка друзів». Не лише євреїв, а й християн чи навіть атеїстів. Серед таких друзів – вищезагаданий благодійний фонд.

«Важко уявити, що буквально кілька місяців тому це приміщення було зовсім порожнє. Знаєте, тема Голокосту – до кінця ще не вивчена тема. Для того, щоб краще вивчити цю тему, щоб європейці більше займалися збереженням єврейського надбання на українській землі, ми почали запрошувати друзів з Нідерландів, Німеччини та багатьох країн Європи, які приїжджають сюди, і ми разом спілкуємося з єврейськими громадами, разом дізнаємося про трагічні сторінки історії.

Не така велика за розмірами Вінницька область налічує понад 300 могил масових розстрілів євреїв», – каже Кун Карлір.

На кінець відкриття Музею ребе Шауль Горовіц спільно з присутніми спікерами запалили символічні «ханукальні свічки». Варто зазначити, що єврейське свято «чуда та перемоги світла над темрявою» триває з 10 до 18 грудня. «Ханука» в перекладі з івриту означає «відданість».

Відвідати новий Музей можна з понеділка по четвер з 12 до 16 години. Принаймні, поки що лише в цей час на місці буде засновник музею Леонід Трахтенберг. Вхід – безкоштовний.

Поруч з новооблаштованим Музеєм Голокосту в тому ж приміщенні розташований Музей єврейського побуту, де можна побачити стародавні та раритетні речі, зібрані для експозиції представниками місцевої єврейської громади.Нагадаємо, в Брацлаві облаштовують нове приміщення для місцевого Музею єврейського побуту та Голокосту.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info

Більше фото - у слайдері

Теги: Музей Голокосту Вінниця єврейська громада 
Матеріали по темі