Суспільство

«Ми вам не довіряємо!» На зустрічі з міністром Миловановим аграрії Вінниччини виступили проти ринку землі. Фото і відео

22 листопада 2019, 19:18

22 листопада у Вінниці відбувся «Земельний форум», на який приїхав міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов. Зустріч з аграріями проходила в Інституті кормів. Фермери і представники громад приїхали з усієї області. Посадовець швидко презентував головні тези запровадження ринку землі, далі перейшли до дискусії, яка не вийшла конструктивною.

«Купувати землю зможуть: громадяни України; юридичні особи, утворені на законом України; територіальні громади та держава. Не зможуть: юридичні особи, контролерами яких є: іноземці; особи без громадянства; юридичні особи, створені за законами інших країн; іноземні держави.

Здешевлення кредитів для аграріїв до 3-5%. 4 мільярди гривень виділено на програму здешевлення кредитів сільськогосподарським виробникам для купівлі земель сільськогосподарського призначення. Компенсуватимуть відсотки за двома схемами – за кредитом у розмірі облікової ставки НБУ або видаватимуть одноразову компенсація тіла кредиту у розмірі облікової ставки НБУ», - зазначив міністр Т.Милованов.

Також говорив про переважне право орендаря, шляхи у боротьбі з рейдерством і контроль обігу земель.

Під час спілкування з міністром фермери одноголосно заявляли, що законопроект у такому вигляді потрібно відкликати, оскільки, на їх думку, він має багато недопрацювань. До того ж, невеличкі аграрії не зможуть конкурувати з великими агрохолдингами, оскільки не мають на це грошей. А кредитування, яке пропонує держава, підійде далеко не кожному.

«До цього часу нас економічно виснажили – цінами на зерно, на продукцію. При такій ціні на зерно, в магазині хліб не подешевшав, олія дешевша не стала. Значить, хтось збирає ресурс. Ми не зможемо конкурувати з трейдерами, з агрохолдингами, у яких вже давно готові для цього гроші», - пояснив фермер Геннадій.

«Це критично важливо. Я хочу, щоб працювали на землі ви, щоб створювали робочі місця. Тут ми відкриті до всього. Тоді стає питання фінансової підтримки. Наприклад, в Грузії робили таке: якщо ти живеш у селі і береш участь в аукціоні, то ти платиш тільки 80% ціни чи 50%, а якщо ти не з села, то платиш всі 100%. Це теж можна прописати в умовах аукціонів, це потрібно вирахувати», - відповів Т.Милованов.

«Гарні речі, але, можливо, для початку це треба було це зробити, а потім вже робити ринок землі. Спочатку економічно дати розвинутися малим фермерським господарствам?», - додав пан Геннадій.

Роман з Чернівецького району цікавився, чи із впровадженням ринку землі буде розриватися договір оренди. Міністр відповів, що ні: «Контракт є контракт. Його потрібно виконувати. Тому, коли закінчується угода, тоді справу потрібно вирішувати за згодами двох сторін. Звичайно, там будуть спроби рейдерства, коли тиснутимуть на одних людей. Для цього є певний інструментарій, з яким ми будемо боротися. Він полягає і в правоохоронних органах, а також у здійсненні моніторингу і блокування в системі реєстрів».

Від Асоціації фермерів та приватних землевласників Вінницької області виступив Сергій Лановик. Підприємець заявив, що питання ринку землі не на часі, адже на Сході триває війна. Присутні в залі підтримали його оплесками.

«Там відстоюють територію України, а ми намагаємося її продавати – це зовсім не патріотично і не по-людськи. Учасники війни задають питання, чому це відбувається? Ми повинні розуміти, на що наражаємо суспільство.

У всьому світі держави намагаються зберегти землі у власності держави, а ви намагаєтеся їх продати. Теж попахує зрадою.

Законопроектом передбачено допуск на ринок юридичних осіб. Ви говорите про те, що юридичні особи з іноземним капіталом не будуть допущені, але звучить дата – з 2024 року вони будуть мати такий допуск. Що за 4 роки може змінитися? На скільки малий фермер може стати потужним і конкурувати з великими корпораціями. Це нереально», - переконаний вінничанин.

«Президент сказав, що буде референдум по питанню продажу землі іноземцям. Ви можете мені не довіряти. Державна земля не продається, а передається громадам. Якщо громада вирішить продавати або здавати в оренду чи нічого не робити – це право громади», - резюмував міністр.

Також закликав не маніпулювати питанням війни, бо вона не має відношення до ринку землі. Говорив, що із впровадженням обігу земель економіка України покращиться: «Немає грошей на школи і дороги, бо ринок не працює».

Після таких аргументів частина присутніх покинули зал з вигуками «Ганьба!».


Ті, хто залишився, й надалі просили конкретних пояснень, як їм вдасться конкурувати з агрохолдингами, і де взяти кошти для купівлі землі. Наголошували, що не довіряють міністру та його обіцянкам. Милованов говорив, що недовіра пов’язана з тими, хто керував країною останні десятиліття.

Отож, аграрії Вінниччини, які були присутні на зустрічі, виступили проти запровадження ринку землю. Просили відкликати законопроект і написати новий, який би враховував всі зауваження і нюанси. А також – не спішити продавати землі, коли в країні триває війна.

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: земля форум Тимофій Милованов 
Матеріали по темі