Місто

На Соборній планують будувати торговельний центр. Фахівці говорять про вінницькі катакомби, якими пронизаний історичний центр

9 січня 2018, 13:27

 Наприкінці 2017 року виконком Вінницької міської ради надав ТОВ «Поділля Приват» вихідні дані – містобудівних умов та обмежень на проектування торгово-офісної будівлі по вул. Соборній,29 – навпроти костелу капуцинів. Мова йде про реставрацію з можливим знесенням будівлі та зведенням на її місці нової. Раніше там розміщувався готель «Центральний». В переліку пам’яток архітектури м. Вінниці об’єкту, збудованого в 1893 році, немає, але там можуть бути підземні ходи.

Дослідниця Людмила Денисова говорить про підземні ходи, якими пронизаний історичний центр Вінниці спочатку потрібно вивчити, а лише потім щось будувати. Вона виклала в мережу фото «катакомб», що в центральній частині міста.

 

Архітектор Віталій Плясовиця на своїй сторінці в Facebook пише, що проектувати будівництво буде складно через підземні ходи, та й який вигляд матиме будівля – питання важливе.

«Трудность и сложность будет в проектировании фундамента из-за подземных ходов. Ну и самое главное, какой стиль фасада будет у будущего здания? На что будут смотреть архитектор, инвестор и главный архитектор города? На рядом стоящие здания, на исторический центр, на костел или на современную «Хмаринку», которая построилась без единой парковочного места, «задавила» визуально костел, на последнем свободном кусочке земли по ул. Соборная!???», - написав В. Плясовиця.

Редакція Вінниця.info звернулась за коментарем до директора Центру історії Вінниці Олександра Федоришена. Ми запитали у фахівця чи є в тому районі катакомби, про які пишуть користувачі?

- Ймовірно, що є. Територія будинку і двору суміжна з пам’ятками, що не дійшли до наших днів: православною парафіяльною церквою святих Кузьми й Дем'яна XVIII ст. та синагогою кінця ХІХ ст. Варто зважати й на близькість історичних монастирів єзуїтів, домініканців та капуцинів.

Карти спелеологів опубліковані пані Людмилою Денисовою, надзвичайно цікаві, але додали ще більше запитань, аніж відповідей. Яка типологія цих підземних ходів: цегляна чи глиняна? Ким вони були споруджені? Ці підземелля дійсно є єзуїтськими катакомбами чи господарськими підвалами (пивницями) суміжних будинків? Чи не руйнація зафіксованих науковцями підземних ходів стала причиною аварійного стану будинку? Відповіддю на ці питання могло б стати осучаснення даних шляхом археологічного дослідження.

- Чи є вінницькі катакомби історичною цінністю?

- Відповіддю на це питання може бути успішний екскурсійний проект «Вінницькі катакомби», який реалізуються релігійною громадою храму Діви Марії Ангельської монастиря капуцинів. Серед відвідувачів найбільший процент становлять городяни.

- Чи не зміниться історична частина міста побудовою нових об’єктів?

- Наразі жодних планів щодо зовнішнього вигляду будинку не опубліковано. В будь-якому випадку, тут може бути два шляхи: або реставрація фасаду (чи його реставраційна копія у випадку аварійності), або створення абсолютно нової споруди.

Раніше головний архітектор м. Вінниці Олександр Рекута в коментарі виданню «20 хвилин» повідомляв, що будівля на Соборній, 29 немає історичної цінності і її пропонують знести.

«Це не пам'ятка архітектури взагалі. Замість закинутого будинку буде торгово-офісний центр, висотою в чотири поверхи. На першому поверсі розташують торгові площі, а усі інші приміщення — під офіси, — сказав Рекута. — Розглядається ще питання можливості реконструкції недобудови, яка знаходиться позаду цього будинку з можливістю об'єднання із майбутнім центром на Соборній,29. Та ще організація місць для паркування у подвір'ї. Колишній готель не вдасться реконструювати, оскільки дім є аварійним. Фахівці рекомендують його знести повністю зі зведенням нового будинку», - зазначив головний архітектор.

Будинок на Соборній, 29 зведений майже впритул до двох сусідніх будівель. Вхід з двору можливий через ворота, які на замку.

Раніше, в 2015 році, будівлю по Соборній, 29 планували від реконструювати та розмістити там музей марки. Плани змінились і музей української марки ім.. Якова Балабана відкрили на Соборній, 26.

 

Довідка.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Поділля Приват» зареєстровано в м. Вінниця по вул. Зодчих. Засновники підприємства: Сергій Капуста (власник готелю «Франція»), Андрій Жуков, Віталій Пшеничний і Олександр Ціховський, який є директором підприємства. Виді діяльності підприємства - Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Вінниця.info

Теги: будівництво Соборна 
Матеріали по темі