Суспільство

На Вінниччині завершують реставрацію палацу, де жив адмірал, який винайшов літак

18 квітня 2017, 15:06

 В смт. Вороновиця на Вінниччині до Дня Європи, який відзначатимуть 20 травня, планують завершити реконструкцію маєтку Грохольських – Можайських. Саме в цій будівлі, працював над створенням першого в світі літального апарату – Олександр Можайський.

«Капітальні реставраційні роботи розпочаті на початку літа 2016 року. На 20 травня планується завершення ремонтно-реставраційних робіт. Залишились ремонтні роботи – нанесення фону, завершення штукатурки в деяких місцях та частково – роботи по парковій зоні. Це вимощування тротуарних доріжок, відновлення сходів на центральному фасаді. Потім відновлення кам’яного муру, який при під’їзді до маєтку. Там і парковку облаштують», - повідомив директор музею Віктор Дем’яненко.

В будівлі маєтку зараз знаходиться два музеї, бібліотека та гурток хореографії для дітей. Директор музею говорить, що в майбутньому в кімнатах з ліпнинею планують відтворити побут 18 століття.

«Тут два музеї – музей авіації та музей відомого кобзаря Володимира Перепелюка, який був солістом київського хору Вірьовки. В перспективі ми хочемо дещо змінити. Тут цікаві музеї та сам маєток своєю архітектурою. З 43 кімнат, які є в маєтку, дві кімнати кругла та овальна – з купольною системою. В цих банкетних залах ліпнина на тематику грецької міфології, які збереглись на сьогодні. Ліпнині понад 240 років, це привертає увагу. За ці роки ні одна із ліпнин на стелях не замінювалась з моменту її створення.

В перспективі є думка обласного керівництва, ми її підтримуємо, щоб відвести цей музей під музейний комплекс. Тут планується розвивати музей авіації. Зали з ліпниною - відвести під побут, щоб відтворити там життя кінця 18 століття. Хочемо показати, як проводились бали, відтворити балкончик. В круглому колонному залі чудова акустика. В майбутньому там можна організовувати прослуховування камерної музики», - говорить Віктор Дем’яненко.

Чим дивує маєток

Історія маєтку у Вороновиці починається з 1770 року. Михайло Грохольський розпорядився на місці старого дерев’яного панського маєтку звести палац. Будівлю завершили в 1777 році. Архітектор, який розробив проект, невідомий, але історики схиляються в думці, що це був Домінік Мерліні – королівський архітектор. Будівля має три поверхи, її зроблено у вигляді дуги, ніби крила від центрального входу огортають парк. Загальна площа палацу – 2500 кв.м, складається з 43 кімнат, дві з яких банкетні зали. Одна кругла, інша – у формі овалу. Саме в цих залах на стелі збереглась ліпнина, зроблена більше двох століть тому. В кінці 18 століття палац був оточений чудовим парком. До наших часів паркова зона майже не збереглась, хоча є кілька каштанів, яким на вигляд більше сотні років. Перед фасадом будівлі було розбито круглий партер, через який йшла центральна алея.

Власник маєтку у 1869 році - Людгард Грохольський емігрував до Австрії та продав маєток Миколі Можайському. Після смерті Миколи Можайського, маєтком почав управляти його брат – Олександр Можайський – російський морський офіцер, який брав участь в поході Кронштадт – Японія. Він був контр-адміралом, винахідником та піонером авіації.

З 1869 по 1876 рік Олександр Можайський жив у палаці. Саме у Вороновиці він розробив конструкцію першого літального апарату у вигляді планера. Його конструкція, на відміну від тієї, що представлена братами Райтами, мала руль у вигляді штурвала корабля, шасі та човен… Випробування першої моделі літального апарату, проводили як у Вороновиці, так і за 12 кілометрів від маєтку - в селі Потуш над рівниною русла річки Південний Буг.

В кінці 1876 року О. Можайський з готовим проектом та кошторисною документацією на створення першого літального апарату, повернувся в Петербург. За часів володіння маєтком О. Можайським – до 1918 року, палац зазнав незначних змін – з паркового фасаду зняли балкон та лоджію, розібрали оранжерею та зняли паркан навколо маєтку.

У 1971 на місці палацу створили музей авіації, де зібрані різні макети літальних апаратів, починаючи від найпершого – розробленого О. Можайським, до сучасних авіа суден українського виробництва.

В музеї розкажуть історію авіабудування та про перше в світі з’єднання важких бомбардувальників «Ілля Муромець» - конструкції Сікорського. В 1916 році штаб ескадри повітряних кораблів та база забезпечення стратегічної авіації якого знаходилась у Вінниці (в районі насіннєвого заводу).

Ліпнина, якій 240 років

Музей авіації

Музей кобзаря Володимира Перепелюка

Як відомо, реставрація пам’ятки архітектури 18 століття проводиться за рахунок гранту, виділеного від ЄС в сумі 300 тис. євро. Замовником реставрації є Вінницька районна рада, а виконавець підрядних робіт – ТОВ «МУР».

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: палац Грохольських 
Матеріали по темі