Культура

На Вінниччині, аби врятувати графський палац, селяни за гроші влаштовують екскурсії та годують козацькою кашею за старовинним рецептом

14 серпня 2020, 18:11

В селі Тиманівка Тульчинського району розташований величний маєток графа Шереметьєва, якому понад 200 років. Час не пошкодував колись вишукану будівлю, і тепер графський палац поступово розсипається. Місцеві мешканці самотужки намагаються вберегти палац від руйнування, але коштів на реконструкцію не мають. Щоб зібрати хоча б якість гроші на мінімальний ремонт, проводять екскурсії за символічну суму, під час яких розповідають історію палацу та показують його гостям. А також – годують кашею, рецепту якої близько чотирьохсот років.

Місцевий житель, Олександр Безбах, показує та розказує історію палацу. Зокрема, чоловік покаже, куди в часи функціонування маєтку кучери підвозили гостей та де випрягали коней. Як розповідає Олександр, поважних гостей у палаці Шеремєтьєва зустрічав лакей. Старовинними сходами вони піднімались у свої кімнати. Сходи ці також по-своєму унікальні.

Та найцікавіше було на першому поверсі. Тут тодішня рать трапезувала виключно вишуканими стравами. Їх готувати у підвалі, а доправляли ліфтом.

«Шереметьєв був прибічником французької кухні біфштекс-флябеф, антрекот», – розповідає Олександр Безбах.


Дорогі імениті вина зберігали у льохах, які, за словами місцевого знавця історії палацу, були побудовані у візантійському стилі. Їжу ж зберігали в спеціальних лідниках – підвалах на глибині двох метрів. Взимку слуги вантажили сюди сто тон льоду і до середини літа тут зберігали продукти, що швидко псуються.

Помпезні бали влаштовували виключно під акомпанемент графа Шеремєтьєва. Він був заможним. Мав спиртові заводи та винокурні.

«Стояло фортепіано, на якому Шеремєтьєв виконував свої твори, а також твори інших композиторів. Танцювали, приїжджали, і їм дуже подобалося в цьому палаці», – розповідає Олександр Безбах.

Захоплення палацом в ті часи не викликає здивування. Будівлю за мільйон двісті тисяч карбованців звели свого часу найкращі архітектори. Маєток продуманий до деталей. Була тут і своя церква, в які аристократи молилися

Та поступово колишня велич маєтку занепадає. Щоб врятувати його, селяни за символічні гроші проводять цікаві екскурсії. А ще годують козацькою кашею, рецепту якої щонайменше 400 років. Готують її з 13-ти інгредієнтів.

«Ми кидаємо кислу капусту, квашену. Потім пшоно і варимо. Варимо до тих пір, поки пшоно не набухне і не лопне. А далі ми робимо зажарку: цибуля, яйця, манки трошки, молоко», – розповідає Світлана Бранець, жителька Тиманівки.

Скуштувати таку страву варто кожному.


Нагадаємо, врятувати палац графа Шереметьєва жителі Тиманівки намагаються вже не перший рік. Наприкінці 2019 року селяни планували влаштувати на території садиби благодійні мистецькі фестивалі.

Раніше ми писали про аутентичні кінні екскурсії, які влаштовує родина із села Кузьминці Барського району.

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Тиманівка палац Шереметьєва екскурсії реконструкція історія 
Матеріали по темі