Суспільство

На Вінниччині село залишилось без води. Люди звинуватили орендаря, бо спустив ставок. Фото

21 вересня 2020, 16:26

На Вінниччині в селян майже одночасно пересохли криниці. Кажуть, усе через орендаря водойми. Щоб продати рибу, йому треба було осушити озеро, через це і зникли підшкурні води. Тепер люди змушені копати нові криниці і ходити по воду до сусідів, в яких вона ще лишилась. Чи мав право орендар спускати ставок під час посухи, розбиралась Вінниця.info.

У селі Животівка Оратівського району на Вінниччині місцеві жителі змушені копати нові криниці. Орендар спустив ставок. Води не стало не лише у ставі, а й сільських криницях, хатах та школі. Карасів та коропів підприємець не зібрав. Тож вони гниють на сонці. Рибу, що розкладається не можуть з’їсти навіть чайки, ворони та свійська птиця. Тож смердить на все село. Селяни кажуть, дихати не можуть, особливо ввечері, коли вітер вщухає.

«Так воняло, шо не можна на двір було вийти. Та сморід – півбіди. Ми лишились без води. Криниці пересохли», - скаржиться місцева жителька.

Піввідра води – максимум, що є в криниці Афанасії Вербової. Водою з глиною напоює курей, по чисту - до сусідів ходить син. В їхній криниці ще лишилась вода.

«Приніс мені бутлі, то там в веранді стоять бутлі. Кому далеко ходити по воду – копають нові криниці. А в школу, ось у такій діжці привозять технічну воду. Нею там миють підлогу, поливають квіти та вазони», - каже вона.

У майже порожній шкільній криниці за добу набирається максимум бідон води. Її ледь вистачає, щоб учням приготувати обід. Внутрішні туалети закриті, в кранах води немає.

Відсутність води в криницях селяни називають катастрофою. Тим паче, зараз посуха. Екстрено скликали сесію сільради і вирішили розірвати договорів оренди з підприємцем.

«Є рішення сесії про те, що звернутися до обласної адміністрації щодо припинення розірвання договору оренди. Так, як реально орендар сам не може цей став використовувати», - зауважує Володимир Бабенко, голова Животівської сільської ради.

Орендар, який спустив ставок – живе в цьому ж селі.

В державному агентстві водних ресурсів говорять, орендар мав право спускати ставок. Документи були впорядковані.

«Скид передбачався в першій половині вересня на 15 днів, а наповнення до січня місяця наступного року. Тобто по таких розрахунках, гідрологічних, надавали дозвіл», - пояснює Ірина Кононова, завідувачка сектору державного агентства водних ресурсів у Вінницькій області.

Олександр Плахотнюк говорить, щоб виловити рибу – не треба повністю спускати ставок. Чоловік 9 років працював в орендаря і знає, як правильно спускати став під час посухи.

«Можна його спускати повністю, а можна приспускати. Ми ловили рибу, приспускали і так і виловлювали. Ми не скидали повністю воду», - зауважує Олександр Плахотнюк колишній орендар ставків.

Чи наповниться колись став водою, селяни не знають. Зараз на його місці лишилась калюжа. Скільки ще люди сидітимуть без води – теж невідомо. Закон орендар не порушив, тож його і не каратимуть. Наступного року в селі планують збудувати водогін, якщо грошей вистачить.

Вінниця.info

Теги: Вінниччина ставок село без води 
Матеріали по темі