Суспільство

На Вінниччині селяни понад 70 років вирощують помідори з «буди». Фото

24 серпня 2021, 10:43

На самому кордоні Вінниччини з Молдовою, селяни понад 70 років живуть коштом томатів. Чи не кожен мешканець, від малого, до старого, біля хати висаджує від двох сотень до десятка тисяч кущів. Плоди збирають практично цілий рік. Адже зводять під них – «буду». Так місцеві називають теплиці. Аби віддячити помідорам за те, що дають людям заробити, цьому овочу тут навіть звели найважчий у світі пам’ятник томату. Детальніше про все дізналась для вас Вінниця.info.

«Так і жили люди! Так я і дитину вивчила. На помідорах і на коровах», - зауважує на своєму подвір’ї Галина Петрівна з села Велика Кісниця, що на самому кордоні Вінниччини з Молдовою.

Жінка пригадує, як від самого малечку вирощуванню томатів виживала вся її родина.

«Село помідор! Люди у нас вирощують дуже багато помідор! Лиш, немає у цьому році ціни на них», - зітхає вона.

Раніше з родиною вона возила продавати томати на ринок. Але не цього року. Через здоров’я та й низьку ціну, Галині Петрівні з чоловіком тримають під будинком лише дві сотні кущів. Так, щоб поїсти свіжими, та закрутити на зиму.

«Це ось така зажарочка. Помідори через м’ясорубку. Перець солодкий. Сіль, цукор, і олії трошки», - Галина Вороновська розказує рецепт та демонструє закрутку.

А от сусідка Ліда засаджує овочами на продаж чи не всі родинні городи. Під хатою відвела під томати 15 соток.

«Вже сезон проходить, але, як бачите, ще у гарному виді. І відновлюються китиці по-новому. Врожайність, будемо так говорити, якщо взяти на круглий рік, з тим що відроджує. Десь близько трьох кілограмів з куща», - підраховує Лідія Комар, місцева жителька.

Гарній врожайності місцеві завдячують - «будам».

«У кого в «буді», то гарні вийшли помідори. Буда, це що? Теплиці. Теплиці, теплиці. У нас кажуть у «буді», - пояснює та ж сама Галина Петрівна Вороновська.

Аби підробити, жителі села також садять іншу городину.

«Огірки, перець, баклажан, кабачок, капуста. У селі на сьогодні робочих місць малувато. Тому додатково сьогодні овочівництво розвиває наше село», - зауважує Лідія Комар. .

Але найбільше місцеві поважають все ж таки томати. У вдячність за те, що завдяки йому селяни мали та мають гроші на життя, вони встановили при в’їзді у Велику Кісницю найважчий пам’ятник томату у світі. Його вага – вісім тонн. Витесали його з велетенської брили привезеної з місцевого кар’єру. Найближчим помідор з пісковику удосконалять підсвіткою, яка у темряві зробить кам’яний плід червоно кольору.

«Цей пам’ятник вже є логотипом нашого села. Тому що село спеціалізується саме на вирощенню томатів. Ми вирішили увіковічити те, чим займалися люди останніх 70 років», - каже Андрій Федик місцевий житель та активіст.

Разом із тим, селяни планують зробити з Великої Кісниці туристичну Мекку. Запрошують на зелений туризм гостей з України та закордону. Спробувати на смак щойно зірвані томати та навчитися, як їх правильно вирощувати.

Нагадаємо, у Великій Кісниці також планують вирощувати кавуни. За прогнозами місевих фермерів, незабаром Вінниччина може скласти серйозну конкуренцію південним регіонам України та заповнити обласний ринок кавунами.

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Вінниччина томати село буда 
Матеріали по темі