Економіка

На Вінниччині сміття перетворюватимуть на біогаз та добрива

3 листопада 2021, 11:50

У Гайсинському районі на території Теплицької територіальної громади побудують завод з переробки відходів. Місяць тому вже зареєстрували підприємтсво ТОВ «Теплицький завод з переробки відходів». Будуватимуть та експлуатуватимуть завод ТОВ «Німецько-Українське Підприємство «Браун Індастріал Технолоджі (БІТ)» спільно із місцевим комунальним підприємством «Житлокомунсервіс- Т». У будівництво заводу інвестор вкладає 140 мільйонів гривень. Ще 60 мільйонів гривень - частка комунального підприємства.

Працюватиме завод за передовою технологією в галузі переробки відходів і альтернативної відновлюваної енергетики. Це дасть можливість переробляти відходи майже повністю. Інертні залишки, які підлягатимуть захороненню, становитимуть лише 2-8%.

Журналісти Вінниця. інфо дізнались, яка специфіка роботи підприємства та коли воно запрацює.

“Відходи, які підлягають вторинній переробці, сортуватимуть та реалізовуватимуть за ринковими цінами. Тверді органічні побутові відходи, що розкладаються, використовуватимуть для виробництва біогазу. Залишок від процесу переробки органічних відходів органічне добриво біогумус використовуватимуть в аграрному секторі, реалізовуватимуть на внутрішньому ринку та на експорт. Полімерні відходи, які не сортують, також перероблятимуть. Використовуватимуть для цього термоліз, розпад хімічних сполук під впливом температур. Отримуватимуть при цьому так званий піролізний віск. Фактично це пічне паливо, яке можна використовувати для котелень. В нас є можливість експортувати це пічне паливо на нафтопереробні заводи Європи, але, виходячи з вартості енергоносіїв, більшість громад сьогодні виявляють бажання переобладнати свої котельні і використовувати таке пічне паливо. Всі технології, які ми використовуємо, сертифіковані Європейським Союзом. У Європі збудовано дуже багато таких заводів. Модель, яку ми пропонуємо, повністю відпрацьована у Європі”, - повідомив заступник директора ТОВ «Німецько-Українське Підприємство «БІТ»» Володимир Ткачук.

Будівництво нового заводу може сприяти вирішенню частини екологічних проблем громад.

За словами Володимира Ткачука, підприємство перероблятиме тверді побутові відходи. Крім того, завод може використовувати як сировину рештки садово-паркових культур, мулові залишки стічних вод після очистки води водоканалами, а також пожнивні залишки аграрної діяльності.

Вироблятиме завод електричну і теплову енергію. Тож, інвестор пропонує створити поряд із заводом тепличне господарство, сушки для аграрної продукції, сушку для деревини, в тому числі, для твердих порід дерев.

«Наша компанія пропонує проінвестувати в будівництво такого заводу 70%, 30% - залишаємо для участі в інвестиційному проекті громадам. Громада через своє комунальне підприємство входить в склад засновників. Громада володіє 30 % статутного капіталу заводу, а відповідно і 30% доходів від виробництва також йде громаді. Крім того, це і створення робочих місць», - зазначив Володимир Ткачук.

Завод на території Теплицької територіальної громади — не єдиний приклад комунально-приватного партнерства ТОВ «Німецько-Українське Підприємство «БІТ» з ОТГ. Навесні цього року спільне підприємство “Сарненський завод переробки відходів” зареєстроване в місті Сарни на Рівненщині. Створене спільне з німецькими партнерами підприємство і в Херсоні. На сесії міської ради у вересні місцеві депутати голосували на підтримку рішення про відведення земельної ділянки для будівництва сміттєпереробного заводу. Тривають перемовини і в інших містах України.

«Побудованих заводів ще немає. Все перебуває на стадії організаційних заходів і проектування. Пропонуємо свою співпрацю і іншим громадам. Один з критеріїв відбору партнерів – бажання громад і їх можливості”, - зауважив Володимир Ткачук.

За його словами, будівництво заводу у Теплику наразі також перебуває на стадії розробки і проектування. Тож, запрацює він не раніше, ніж за півтора-два роки.

Цієї п’ятниці на сесії Теплицька селищна рада прийматиме рішення щодо виділення коштів на розробку детального плану території, на якій будуватимуть завод. Рішенням попередньої сесії депутати дали дозвіл на розробку детального плану території.

«Вже цього понеділка плануємо опублікувати інформацію на сайті публічних закупівель Прозорро. Розробка детального плану з процедурою проведення громадських слухань може зайняти приблизно півроку. Потім будемо працювати над проектом. Тим часом шукатимемо кошти на реалізацію проєкту. В бюджеті громади таких коштів немає. Будемо просити, де тільки можна. Можливо, навіть будемо брати позику. У будь-якому випадку будемо рухатись у цьому напрямку. Іншого виходу в нас немає. Зі сміттям інакше ми не поборемося», -розповів про ситуацію з будівництвом заводу голова Теплицької територіальної громади Руслан Трамбовецький.

За його словами, завод побудують в 12 км від Теплика. Неподалік села Россоша, на території колишнього тваринницького комплексу, який демонтували ще на початку 2000 – х років. Це дасть можливість дотриматись усіх стандартів розташування таких об’єктів. Площа території дозволяє побудувати завод і розташувати поряд з ним супутні виробництва. Це дасть можливість використовувати надлишок теплової енергії, яка вироблятиметься в процесі виробництва, а також отримувати додатковий прибуток, а, відповідно, і доходи у місцевий бюджет. І, крім того, забезпечить мешканців громади робочими місцями.

«Саме головне – будівництво заводу дасть можливість вирішити проблему зі стихійними сміттєзвалищами. Тут не стільки отримання в майбутньому доходу, скільки – вирішення екологічної проблеми. У Теплику відкритий полігон для твердих побутових відходів. Постійно з ним проблеми. І по селах постійно проблеми зі сміттєзвалищами. Так, на них паспорти є, але з цим потрібно щось робити», - зауважив голова Теплицької територіальної громади.

Нагадаємо, в ході проведення планової перевірки управління державної екологічної інспекції у Вінницькій області стихійне сміттєзвалище виявили на території Соболівської територіальної громади.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналіhttps://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info фото ecopolitic.com.ua

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Вінниччина завод відходи переробка Теплик Россоша 
Матеріали по темі