Суспільство

На Вінниччині терапією мистецтва реабілітовують військовослужбовців

24 червня 2019, 13:31

Барський міський художній аматорський театр реалізовує творчий проект, який має на меті реабілітовувати військовослужбовців через мистецтво. За умовами проекту театр планує поставити виставу «Сто тисяч» за І. Карпенком-Карим, ролі у якій виконають учасники АТО, волонтери та члени їхніх родин.

Ідею фінансово підтримав Український культурний фонд, загальний бюджет – 337 тисяч гривень.

«В Барі вже декілька років функціонує міський аматорський художній театр, який працює повністю на громадських засадах, де грають актори-аматори. До нас прийшла така ідея, щоб саме через театральне мистецтво реабілітувати наших захисників. Ми плануємо поставити виставу «Сто тисяч», в якій ролі виконуватимуть учасники АТО, волонтери та члени їхніх родин. Ми хочемо закцентувати на тому, що наші захисники водночас є творчими людьми, у яких є шанси стати зірками сцени. Ми змінимо стереотипне бачення самої спільноти військових і через театр їх реабілітувати і залучити до культурного життя», – розповідає Роман Григорв’єв, керівник проекту.

Нині оголошено кастинг на набір акторів, всього очікують 9 ролей, з них підібрали вже 4 актора.військовослужбовцями будуть працювати фаховий режисер-постановник, професійний психолог і після проведення кастингу, підготовкою до самої вистави, у вересні анонсують прем’єру. Спочатку її поставлять в м. Бар, згодом влаштують тур деякими містами України: Вінниця, Маріуполь, Слов’янськ, Сєвєродонецьк, а також м. Косів (Івано-Франкійська обл), де знаходиться реабілітаційний табір для учасників АТО.

«Проаналізувавши категорію наших військових, ми вразились, наскільки ці люди мало включені у мистецьке життя нашої громади. Ми думали, що може зробити для цього театр, а театр може дати виставу, театральне мистецтво. Тому так і зародився проект. Для роботи над цим проектом ми обрали п’єсу Карпенка-Карого, це історія про землю, за яку українці постійно боролися, що і продовжується. Це трагікомедія, бо тут є багато глибоких як і трагічних, так і комічних елементів. Історія про те, як чоловік за малі гроші хотів отримати землю за більші гроші і скупити все навколо себе. Для чого він їх скуповував, мабуть, це тільки йому і відомо», – каже Ірина Дєдова, фаховий режисер-постановник.

За словами Ірини Дєдової, найважче знайти актора на головну роль, тому що це велика відповідальність, потрібно вчити багато слів. Головна роль у даній п’єсі – пан Калитка, сільський багатій. Ще є 5 незакритих ролей.

«Буквально кілька місяців назад до мене звернулися і сказали, що є театр, у якому акторами хочуть бачити наших хлопців. Все, що стосується реабілітації хлопців – наша спілка цим опікується і це нам дуже близька тема. Багато будемо говорити про їхню реабілітацію, але найважливіша – духовна реабілітація. Лікарі можуть лікувати, але коли хлопець, який воював, задіяний у творчому процесі, може відволікатися від поганих думок», – розповідає Анатолій Слівінський, голова ГС «Всеукраїнське об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО».

Психотерапевтка Людмила Черкас зазначила, що терапія мистецтва займає перше місце в реабілітації військових, тому що вона дає можливість креативно мислити.

«Проект однозначно допоможе учасникам АТО покращити адаптаційні можливості і краще соціалізуватися після повернення із зони бойових дій. Кожен військовослужбовець, який повертається додому, має, нажаль, такий синдром, як посттравматичний стресовий розлад. З цим стикаються і члени їхніх сімей. Адаптуватися в короткі строки не вдається. Терапія мистецтва займає перше місце, тому що вона досить гуманно та легко дає можливість креативно мислити, творчо пристосовуватися до тих вимог, які стоять перед військовослужбовцями», – зазначила Людмила Черкас.

Це уже другий культурний проект у Барській ОТГ, який підтримав Український культурний фонд. У 2018 році Барська міська рада отримала 202 тис. грн. від УКФ на відродження традицій Барської кераміки. В ході реалізації проекту було проведено науково-практичний семінар, гончарний пленер в рамках міжнародного фестивалю «AppleBаr», експедицію з пошуку зразків Барської кераміки, а також видано тематичний буклет.

Вінниця.info

Теги: театр АТО 
Матеріали по темі