Суспільство

На землях жіночого монастиря звели будинок з вежею. Як три століття змінили історичний центр Вінниці. Фотофакт

17 грудня 2015, 13:58

Вінниця у розрізі часу. ВИННИЦА.info продовжує фотопроект, в якому порівнює минулий і сучасний вигляд подільської перлини. Цього разу ми покажемо, як час змінив історичний центр Вінниці, де у ХVІІ столітті був вінницький дівочий монастир.

У 1635 році Михайло Кропивницький, який на той час був королівським секретарем подав клопотання королю Владиславу VI про створення у Вінниці дівочого монастиря. Клопотання польським королем було підтримано і у Вінниці засновують Православний жіночий монастир. Місцеві жителі з радістю зустріли звістку про створення монастиря, вінницькі землевласники та міщани почали наділяти землями обитель. Пізніше, Вінницький дівочий монастир був захоплений уніатами. Нову монастирську обитель в 1723 році уніатський єпископ Афанасій Шептицький. Але уніатський монастир на місці не прижився. На той час в Польща панувала анархія і монастир постійно грабували, було відібрано землі та наділи, які свого часу були подаровані вінницькому дівочому монастирю. В 1780 році з монастиря пішли останні уніатські монахині.

Наприкінці XVIII ст. монастирський штат складався з ігумені, 15 штатних монахинь, 3 заштатних і 5 послушниць. Насельниці були різних національностей: 12 польської, 8 російської, 4 української.

В 1793 році після приєднання Поділля до Російської держави, монастир знову стає православним і проіснував він у Вінниці до 1845 року. В свято Покрови Пресвятої Богородиці 1 жовтня (14 н. ст.) 1845 року відбулося переміщення монастиря з Вінниці до Браїлова. Але після переміщення монастир ще розпоряджався своїм майном.

На початку ХХ століття поміщик Лещинський викупив ділянку землі де колись знаходився храмовий корпус монастиря і спорудив там свою знамениту садибу - Будинок з вежею.

На сьогодні від усього монастиря зостався корпус келій орієнтовно середини XVIII ст., зараз на їх місці приватна забудова, яка розміщена по вул.. Володарського, 29, за приміщенням обласної прокуратури. Сучасна територія монастирської землі: периметр вулиць Володарського, Козицького, Свердлова, Кропивницького.

Келії монастиря наприкінці XVIII ст.

 

Колишня садиба Лещинського на початку 2000-х років

 

Сучасний вигляд після реставрації

 

 

 

 

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про унікальні архівні знімки Вінницької арки і шпиля, показали Вінницькі «Кумбари» та особняк купця Олександра КумбаріАрхів. Також ми розкрили історію центра міста – вулиці Соборної тапричину закриття трамвайного депо на Першотравневій. Дослідили історію легендарної вінницької вежі. І про той час,коли через остів ходили трамваї. Про незвичайний готель у центрі міста, який зник через катакомби, зміни на вінницькому «Парижі». А також як за півтора століття Вінниця змінила 4 залізничних вокзали. Про будинок-корабель в центрі Вінниці. Ще ми описали історію літака-кінотеатра, який здали на брухт та як століття змінило площу, яка була візитівкою Вінниці.

ВИННИЦА.info, гравюра та фото будинку початку 2000-х років Євгенія Совінського  

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: фотофакт 
Матеріали по темі