Місто

Набережна Південного Бугу від Водоканалу до Сабарова: амбітні плани та сучасний стан. Фоторепортаж

3 грудня 2020, 16:16

2 грудня в HUB «Місто змістів» відкрили виставку, присвячену проекту «Алея 12,7 км», мета якого – утворити єдину зону відпочинку та прогулянок вздовж Південного Бугу від Меморіалу Визволення на Київській і до Сабарівської ГЕС. Експозиція складається з 12 стендів, на яких розповідають історію проекту та презентують плани на найближчі 10 років. Мета виставки – створити обговорення навколо теми розвитку набережної Південного Бугу та популяризувати її.

Як зазначають автори виставки, вона відображає минуле, теперішнє та майбутнє простору «Алеї 12,7 км», що дозволить відвідувачам уявити всю масштабність даного проекту. Головними цілями виставки є промоція та залучення до проекту.

За словами авторів проекту, «Алея 12,7 км» першим етапом стали передпроектні дослідження. Навесні цього року «Агенція просторового розвитку» оголосила тендер, в якому перемогла команда дослідників «Urban curators» з Києва. Згодом сформували команду з 12 дослідників-студентів.

Один з молодих дослідників, студент Вінницького технічного коледжу Владислав Присяжний, розповів журналісту Вінниця.info, що до команди увійшли 2 студента з ВНТУ, 1 студентка з Київського будівельного університету, решта – з ВТК.

Загалом робота з дослідження територій зайняла кілька місяців. З Владиславом та його колегами провели навчання, після чого студенти приступили до безпосередньої роботи.

«Спершу ми досліджували саму територію на наявність «точок тяжіння». Потім ми досліджували, наскільки взагалі там можна пересуватися, оскільки в деяких випадках територія просто обривається, і вже ніяк не пройти. Або просто все поросло хащами», – розповідає Владислав.

За участі хлопця відбувалися і прогулянки-інтерв’ю з місцевими жителями в червні, головною метою яких було зрозуміти особливості різних частин вздовж берега річки та визначити місця для пілотних проектів.

«Телефонували людям, пропонували їм пройтись разом, поспілкуватись щодо Алеї, почути думки та ідеї інших людей. Багато цих ідей ми врахували. Більше таких ідей стосувалося саме тих територій, де ці люди проживали. Переважно це мешканці приватного сектору. Так і з’явились ідеї зробити окремі доріжки з дерева, щоб люди могли проходити ближче до води. Подібна ідея також була покликана вберегти те, що там вже є», – каже молодий дослідник.

За його словами, реалізувати подібний проект можливо. Зрештою, це далеко не перший такий проект в історії людства.

«Просто можна брати досвід з-за кордону, наприклад. А технологія – далеко не нова», – зазначає хлопець.

За словами Владислава, в найближчий рік малоймовірні серйозні зрушення в напрямку облаштування «Алеї 12,7». А якщо такі і будуть, то навряд вони будуть помітні.

«Реальні перші кроки можна буде побачити в 2022-2023 роках. В 2021 році якісь дійсно помітні зрушення ми навряд чи побачимо», – зазначає хлопець.

Аби самим дослідити сучасний стан набережної Південного Бугу та дізнатися про амбітні плани щодо розвитку цієї території на найближчі 10 років, в редакції Вінниця.info підготували репортаж з виставки та територій від пляжу «Хімік» до мосту на Старе місто.

Як йдеться на одному з перших стендів виставки, вже у 2021-2022 роках «Агенція просторового розвитку» планує облаштувати благоустрій проходів під трьома міськими мостами. Тут же можна побачити готові подібні проекти, які реалізували в Австралії та Південній Кореї. Подібні проекти у Вінниці спрямовані на облаштування безпечних проходів під мостами, що дозволить створити пов’язаність пляжу «Хімік», Бригантини, старої набережної, набережної Roshen та частини набережної на Старому місті. В ці ж два роки планують здійснити маркування «Алеї 12,7 км». На думку авторів дослідження, маркування дозволить відчути цілісність об’єкту, вплине на сприйняття алеї як місця, що належить всім містянам та гостям. Також дослідники вирахували приблизну вартість проекту.

Проекти


Сучасний стан територій біля мостівВ 2022-2023 роках заплановано влаштування дерев’яних містків та помостів біля узбережжя Південного Бугу. Автори зазначають, що на «Алеї» існують місця, де малі річки та джерела ускладнюють прохід через підтоплення ґрунту. Тому пропонується створити нові містки та оглядові майданчики для того, щоб піші прогулянки були більш приємними. Також серед проектів на ці роки – унікальна освітня локація, в якій навчання відбуватиметься серед висаджених дерев – павлоній. В такій локації планують організовувати дослідження, спостереження проведення різноманітних заходів для учнів, мешканців району та вихованців літнього пришкільного табору «Діти Землі». Варто зазначити, що даний проект подавали ще в 2019-му році на конкурс «Бюджет громадських ініціатив».

Проекти


Сучасний стан


2023-2024 – реконструкція старої набережної та благоустрій Бригантини.

Проект

Сучасність

2024-2025 – створення парку «Нагірний». Як зазначають автори проекту, юридичне створення такого парку сприятиме збереженню прибережної флори і фауни. Паралельно з цим заплановано просторове об’єднання існуючого стрілецького клубу, водно-веслувальної бази «Динамо» та популярної локації скелелазів разом з готельно-рекреаційним комплексом «Родон» в єдиний спортивний кластер.


2025-2026 – поєднання набережних.

2026-2027 – створення пляжів та причалів.

2027-2028 – містки через острів Кемпу.

2028-2029 – пішохідний підвісний міст на Старе місто. Також – переправа «Бригантина-Кумбари».

2029-2030 – розвиток алей на північ та південь. Ці два проекти мають на меті створити нові локації активного відпочинку, нові еко-туристичні маршрути та розвивати сусідство між громадами.

Як зазначають автори проектів, річка Південний Буг є невід’ємною частиною ландшафтного простору Вінниці. Приблизна довжина берегової зони Південного Бугу по лівому березі близько 12,7 км – від Меморіалу визволення (що на вул. Київській) до Сабарівської ГЕС.

Триває виставка до 4 грудня включно. Усі бажаючі можуть її відвідати до четвертого грудня, вона діятиме з 10:00 до 18:00 години.

Довідка:

Алея довжиною 12,7 км – це лінійний маршрут від водоканалу до Сабарова, який можна пройти за три години (наприклад, відстань між вокзалами залізничним та західним в м. Вінниця – 8 км). Це створює лінійний об’єкт, який потребує фізичної та морфологічної цілісності, комплексного підходу до облаштування простору навколо річки та великої уваги до традицій місця. Проект «Алея 12,7 км» визначений як стратегічний в Концепції інтегрованого розвитку міста, Вінниця 2030.

Фоторепортаж з сучасної набережної:

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info

Більше фото - у слайдері

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Алея 12 7 набережна Південний Буг фоторепортаж Сабарів Водоканал 
Матеріали по темі