Суспільство

Назад у минуле: у Вінниці «ожила» частина Замостя і залізничний вокзал 1970-х років. Фото

11 вересня 2020, 17:18

У Вінницькому музеї моделей транспорту відкрили нову експозицію – колекції та мініатюри. Тут розмістили рухомий макет частини Замостя із залізничним вокзалом 70-х років минулого століття. На сьогоднішній день – це єдиний такий макет частини міста в Україні, площею 30 кв.м.

«Сьогодні для нас важлива подія, бо ми відкрили унікальну локацію, нову родзинку Вінниці – виставку колекцій та мініатюр. Більше року ця ідея опрацьовувалась. Нам надали приміщення – поруч з нашим Музеєм моделей транспорту. Тоді ми почали працювати – завезли дошки для експонатів.

В центрі експозиційної зали найбільша в Україні діорама «живого» міста. В Україні є діорами, але то зазвичай природа, а тут наша Вінниця 70-х років минулого століття. На макеті – вокзальна площа і територія, яка прилягала до неї. Макет рухомий, має 4 потяга, які їздять», – розповів Вінниця.info директор Вінницького музею моделей транспорту Олександр Вдовиченко.

Окрім центральної експозиції, є інші колекції. До речі, будь-який колекціонер може надати свою колекцію на деякий час.

Тут є колекції підстаканників вінничанина Олександра Шемета, колекція кораблів, макети яких можуть створюватися до 10 років, також є багато літаків. При вході відвідувачів зустрічає ляльковий пілот.

«Тут є колекція відомого Михайла Маслюка – майстра світового рівня. Він зі Жмеринки. Його онук – Сергій Тєтєрін наш вінницький майстер, створює фантастичні фігурки під мікроскопом. Тут на столах є кілька мікроскопів, у яких можна розгледіти багато цікавих речей», – каже директор музею.

Тут також є ігрова зона. На великому столі розміщено відому усім Warhammer, «Шалений Макс». Поруч – багато мініатюрних героїв фільмів, комп’ютерних ігор.

Що також «кидається» в очі у залі – велика колекція ляльок вінничанки Каті Калашнікової. Вишукано одягнені ляльки різні за розміром розмістили у кількох скляних шафах. Тут і всім відомий Містер Бін, а також багато антикварних ляльок.

Є стенд Антона Турчиновича та його польових кухонь.

«Турчинович винахідних польової кухні. У 1094 році цар Микола йому вручив патент на винахід. Всі ці польові кухні взяли на озброєння інші країни – Англія, Японія, Америка. В нас є один екземпляр цієї польової кухні. Сам Турчинович родом з Тульчинського району, але він був комендантом Вінниці у 1916 році. Жив він на Коріатовичів, зараз той будинок знесли і там розмістили салон авто. І що найцікавіше Антон Турчинович колись нагодував всі армії, а в 1943 році помер від голоду в Брацлаві під час Румунської окупації», – розповідає Олександр Вдовиченко.

Про макет залізничної площі.

За словами Олександра Вдовиченка, на виготовлення макету пішов рік. Його робили всього троє людей.

«Макет створювали втрьох – вінницький майстер Ігор Панасюк, Святослав допомагав розфарбовувати макети. Це дуже важка робота. Якось, пам’ятаю, приїхав мій товариш з Німеччини і сказав, щоб там таке зробити, треба мінімум сотню людей, але точно не троє», – розповідає пан Олександр.

Додає, що довгий час працювали в архіві.

«Нам пішла на зустріч адміністрація залізничного вокзалу. Ми знайшли креслення, фото і за ними уже робили макет».

Частину Вінниці зробили такою, яка вона була у 70-ті роки минулого століття, іншу частину макета – з власних фантазій.

«Хтось каже, що це Закарпаття, хтось каже, що це Закопане (Польща), а хтось взагалі каже, що це Могилів-Подільський», – додає директор музею.

На макеті майже живе місто. Автори зобразили все до найменших деталей: на пероні залізничного вокзалу продають пиріжки, багато людей чекають на потяг. Поруч – пилорама, також робітники проводять комунікації. Поміж деревами та пагорбами – тунелі, з них виїжджають мініатюрні потяги, роблять хвилинну зупинку на станцій вокзалу і рушають далі.

На привокзальній площі з Києва зустрічають посадовця, поруч продають квас. У сквері навпроти вокзалу на лавочках відпочивають люди. На проїжджій частині дороги у часі «застигли» громадський та приватний транспорт. А на задній частині вокзалу «Міліція» затримала злочинця.

Біля «Гастроному» працівники приймають товар у задньому дворі, поруч – діти гуртом йдуть до школи, а у сквері прогулюються пенсіонери. Біля житлових будинків господині вивішують «стірку», хтось сидить на лавочках.


За містом «вирує» своє життя. У селі люди пораються по господарству, а на газонах випасається худоба. На макеті також зобразили старовинну церкву, розташовану на самій горі, а до неї, стежкою лісу підіймаються туристи. Також у лісі вирубують дерева, а зовсім поруч робітники працюють біля шахти.


Далі знову житлові будинки, але більш заможніші. Там є магазини, маленька вокзальна станція, де також чекають на потяг. Поруч підприємство, відходи з якого стікають у місцевий ставок. На ставку багато відпочиваючих – хтось ловить рибу, хтось засмагає, а хтось плаває на надувному матраці по водоймі.

Такий макет частини міста на сьогоднішній день єдиний в Україні.

Побачити нову експозицію можна у приміщенні «Виставка колекцій та мініатюр» поруч із Музеєм моделей транспорту (Соборна, 64). Години роботи: щоденно з 12:00 до 21:00 год.

Більше фото в слайдері.

Вінниця.info, Ірина Юшко

Теги: макет залізничний вокзад Замостя потяг експозиція 
Матеріали по темі