Суспільство

Не підвал, а кімната для відпочинку: у вінницькій багатоповерхівці облаштували комфортне «бомбосховище». Фото

20 квітня 2021, 16:42

Картини, квіти та ікони. У підвалі вінницької багатоповерхівки мешканці облаштували комфортні умови на всі випадки життя. Тут можна пересидіти дощову погоду, або сховатися від раптових військових дій. Є інструкції надання першої медичної допомоги, аптечка, працює система вентиляції. Але чи всі вінничани знають де знаходяться тимчасові укриття, дізнавалась Вінниця.info.

Ще сім років тому у Вінниці нараховували 76 об’єктів цивільного захисту, які у народі звикли називати «бомбосховищами». Вони відносилися, як до державної, комунальної так і приватної власності. Нині у місті таких і не злічити, є чи не при кожному підвалі багатоквартирних будинків. До прикладу, лише в одної з компанії-управителя, на балансі 128 приміщень. І тільки три з них без тимчасових укриттів.

«По цивільній обороні, ми завжди можемо людей захистити. Ми це робимо для себе. Чисто, порядок. І важливо, що в будь-який час можна сховатися», - розповідає Валерій Скрипченко, відповідальний по будинку по вулиці Чайковського.

Валерій Федорович керує цією дев’ятиповерхівкою на 72 квартири. Близько півстоліття тому він служив старшиною у прикордонних військах. Тому з армійською педантичністю та навичками спочатку домігся, аби на 95 відсотків капітально відремонтували приміщення. Вклали при цьому понад 800 тисяч гривень. А у підвалі облаштували не просто захисну споруду, а й комфортні умови для відпочинку. Сусіди принесли старі картини, серветки, квіти. А для молитви - ікону. При вході - ілюстративний стенд з надання першої необхідної допомоги.

Поряд на столі аптечка. А, якщо раптом хтось знепритомніє, знає що робити.

«Нашатирний спирт. Відновити дихання. Але краще, щоб вони свідомість не втрачали», - зауважує Валерій Федорович.

У гарному стані всі вентиляційні вікна, які забезпечують повітрям підвальне приміщення.

«Тут 12-ть віконець. І вони дають вентиляцію на все підвальне приміщення. І в принципі, все це вже випробувано», - підкреслює Скрипченко.

А випробували захисну споруду у 2017-му, коли восени сталась пожежа на складі боєприпасів під Калинівкою.

«Вночі все вийшли, і спускалися в підвальне приміщення. І ми чергували до ранку. Без будь-якої паніки. Все було організовано. Все під контролем», - пригадує Валерій Федорович.

Але таких підвалів у Вінниці одиниці. В управляючих компаніях констатують, попри те, що вже поприбирали у кожному такому приміщенні, чимало не відповідають всім стандартам.

«Зробили порядок. Ну, на жаль, не завжди вдається втримати у такому стані. Тому, що деякі мешканці, виносять своє ж сміття у свій підвал. Але, сьогодні ми за цим слідкуємо і забираємо все це сміття. Щоб там були проходи, освітлення», - констатує Сергій Брацлавський, начальник міського комунального підприємства «Управляюча компанія «Київська».

Сергій Юрійович також зауважує, що підвали цегляних будинків безпечніші за панельні.

«Там руйнація набагато може бути менша, ніж у панельних будинках», - зауважує він.


А чи знають вінничани, де знаходяться споруди захисту населення, ми розпитали у них самих. До прикладу, художник Олександр Никитюк цікавився бомбосховищами лише з професійної точки зору. Аби облаштувати в одному з таких артгалерею сучасного мистецтва.

«Я живу на вулиці Оводова, біля Площі Європейської, і в цьому районі я не знаю, такого місця, де можна сховатися. Воно має бути обладнано, якимось чином, повітря якимось чином має потрапляти туди. Ну, санітарні якісь умови. Ну, і харчі», - каже Олександр.

А от Володимир Ходацький одразу називає кілька - біля приміщення «Укртелекому» по Оводова та на Центральному автовокзалі. А ще пригадує за підземелля під головним костелом Вінниці, що по вулиці Соборна.

«Глибина там 8-12 метрів, цього достатньо. Варто було б привести в нормальний стан, щоб вони могли використовуватися, як бомбосховища. В тому числі напевно, треба продукти завезти довго гарантійні. І фільтра поміняти», - зауважує він.

За радянських часів у підвалах капуцинського монастиря можна було пересидіти навіть ядерний вибух.

Для зручності городян кілька років тому створили інтерактивну карту захисних споруд.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: Вінниця бомбосховища підвали кімнати відпочинку адреси карта 
Матеріали по темі