Суспільство

«Ні зв’язку, ні транспорту, в нас є тільки земля. Допоможіть» - селяни на Вінниччині залишились без роботи і оплати за паї

18 червня 2020, 20:46

Мурованокуриловецький район це неймовірні краєвиди, роботящі люди, але бідні села. Хоча не всі. Якщо в невеликому Сніткові вирує життя, бо там є робота, то в Житниках, Петриманах, Свидові зараз люди ледь виживають. Там немає ні транспортного, ні мобільного зв’язку, немає амбулаторії… Навіть за оренду паїв людям перестали платити. Але так було не завжди. Раніше на території Петриманської сільради Мурованокуриловецького району ефективно працювало господарство ПП «Агросад», яке займається садівництвом та до 2019 року входило до групи компаній «Фруктона». Робота господарства велась під керівництвом Сергія Українця. На балансі підприємства були старі сади, яким більше 40 років. Вони складають основну частину паїв на території Петриманської сільради. Тому власник прийняв рішення викорчувати старі посадки, розробив план нових насаджень, закупив якісний посадковий матеріал і протягом 2 років висадив біля 76 га нового вишневого саду.

Восени 2019 року один із засновників групи компаній «Фруктона» прийняв рішення вийти з спільного бізнесу і запросив у компаньйонів чималу суму, яка була нічим не аргументована. Так «Фруктона» втратила контроль над кількома підприємствами, серед яких ПП «Агросад». З того часу людям перестали платити зарплату і не розраховуються за оренду паїв. Роботи з висадженими саджанцями не ведуться. За пів року в ПП «Агросад» була заміна трьох директорів, які ні разу не відвідали господарство. Звернення людей, які простять розрахуватись за паї і віддати зарплату просто ігнорували, попередні керівники і теперішній.

16 червня в Житниках на збори села зібрались жителі трьох сіл. Вони обурені, що з ними не розраховуються. Але на збори прийшли селяни. Директор «Агросаду» - Читкалюк Василь Миколайович на запрошення громади не відгукнувся.

«Ми хочемо гроші за ці садки. З нами не розрахувались за минулий рік. Пасемо худобу, доїмо, з того й виживаємо. Нема як кудись їхати, бо не лишиш город, а хату розберуть. Тут в нас немає ні транспорту, ні мобільного зв’язку, ні садочка, ні фельдшера, але куди ти вже поїдеш в такому віці…», - обурюється жителька Житників.

Валентина має два паї – свій та покійного чоловіка. З нею, як і з іншим селянам за оренду землі не розрахувались.

«За 2019 рік не заплатили. До того платили. Ми і вишні тут садили. Нормально тоді заплатили нам. Скільки зробили, стільки заплатили. Для нас в селі це була серйозна допомога, бо на 4-5 тисяч, які ми заробили посадивши щепу, треба пів року доїти корову. Тоді було добре - привезли на роботу, забрали з роботи, ми гроші мали, а тепер ні…», - каже пані Валентина.

«В нас вже третій директор, а змін ніяких. Працівникам трудові книжки не віддають, не звільняють та грошей не платять. Щоб не привертати увагу влади щодо невиплати зарплати, підприємство сплачує внески до пенсійного фонду і податок на зарплату. Правда саму зарплату 18 працівників не бачили цього року», - розповідає працівниця «Агросаду» Людмила.

Редакції вдалось телефоном зв’язатись з директором ПП «Агросад» Василем Читкалюком, запитали, чому він не прийшов на збори села, чому людям не платять зарплату та не розраховуються за паї. Керівник каже, що не міг прийти, бо був в лікарні та переконує, що за паї заплатить. Щоправда, такі ж обіцянки людям давали і його попередники ще з осені минулого року.

Директорів «Агросаду» міняють часто, а власник підприємства взагалі не з’являється, на звернення і прохання селян не реагує, на дзвінки перестав відповідати. Люди кажуть, що власником «Агросаду» є племінник депутата Київської міської ради Борозенця Максима Івановича.

Люди вже не вірять, що їм віддадуть їх гроші. А після того, як побачили оголошення про продаж техніки, взагалі налаштовані рішуче, бо бояться, що залишаться з нічим. Тому підготували звернення до правоохоронних органів, до депутатів та позови до суду про розірвання договорів оренди землі.

Окрім селян фінансові втрати понесли і підприємці, які займались викорчовуванням дерев, але зі зміною керівництва з ними також не розрахувались. Вони теж готують позов до суду і заяви до правоохоронних органів.

Люди просто хочуть мати роботу, доходи та отримувати плату за свої паї. Просили директора ТОВ «Тріада МК» Сергія Українця, який приїхав до них на збори села, допомогти, щоб було як в Сніткові.

Вишневі сади

Вінниця.info

Теги: Мурованокуриловецький район селяни сади борги за паї Агросад 
Матеріали по темі