Суспільство

Патріотизм і уникання служби в армії. У Вінниці обговорили нові напрямки патріотичного виховання молоді

12 червня 2019, 15:27

Вінниччина у першій трійці регіонів України, де на обласному рівні затверджено програму національно-патріотичного виховання молоді на 2017 – 2020 роки. Вносились зміни, в залежності від часу. Є позитивні досягнення, але і залишаються і проблеми, вирішення яких шукали на засіданні Координаційної ради. Одні учасники пропонують показувати приклад власними родинами, коли діти, незалежно від статусу батьків, несуть військову службу, інші пропонують виховувати «козаків» з шкільних лав.

Питання організації національного патріотичного виховання молоді обговорили на розширеному засіданні Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові Вінницької обласної ради 12 червня.

«Є народна мудрість: «Народ, який планує на один рік – вирощує хліб. Народ, який думає на 10 років – вирощує сади. Народ, який думає на 100 років вперед – вирощує молоде покоління». Ще Теодор Рузвельт говорив: «важливо, щоб ти був готовий померти за свою країну, але важливіше, щоб ти був готовий прожити життя заради неї». В цьому світлі ми обговоримо результати соціологічного дослідження по тематиці, яку ми сьогодні обговоримо», - сказав на початку засідання голова Вінницької обласної ради Анатолій Олійник.

96,2% молоді вважає Україну своєю батьківщиною, 77,4% - знають текст державного Гімну. 76,4% пишаються тим, що є громадянином України. 75,3% позитивно оцінює своє знання історії України. Більше половина молоді – 66,5% вважає, що громадянин України обов’язково повинен вільно володіти українською мовою.

Варто відмітити, що в Україні тільки три області, серед яких Вінниччина, мають свої програми національно-патріотичного виховання молоді. У Вінницькій області програма працює з 2017 року. На 2019 рік з обласного бюджету виділено 1,6 млн гривень на реалізацію заходів в рамках програми.

«Програма патріотичного виховання торкається великого кола питань. Цікаво обмінятись думками. Так складається, що ми багато говоримо про патріотичне виховання, але коли переходимо в практичну площину, бачимо велику проблематику. Мене, як голову ради оборони турбує інше питання. Минулого року по області роздали 15 тисяч повісток на строкову службу. До військкомату прийшло 2 тисячі людей, а придатні до служби, лише 500. Тут виникає питання критеріїв патріотичного виховання», - говорить голова Вінницької ОДА Валерій Коровій.

Директор департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА Наталя Заболотна відмітила, що програма це лише перші кроки в напрямку патріотичного виховання і презентувала, роботу департаменту з органами влади на місцях з 2017 року.

«Майже у всіх районах і містах області діють координаційні ради з патріотичного виховання. Вони мають діяти у всіх районах, оскільки це визначено чинними нормативно-правовими актами. Виключенням насьогодні є Тульчинський, Оратівський район, місто Ладижин, місто Могилів-Подільський та Вінниця, де координаційні ради не утворені, або перебувають в стадії утворення. Інформація станом на 30 травня 2019 року», - зазначила Наталя Заболотна. Вона уточнила, що у Вінницькій області представництво членів координаційної ради розподіллено пропорційно між представниками органів виконавчої влади, інститутами громадянського суспільства та експертними установами. Також відмітила, що діяльність обласної координаційної ради оцінена центральною владою, як одна з найкращих в Україні.

Голова бюджетної комісії Вінницької обласної ради Геннадій Мазур ініціював створення в області молодіжного центру.

«Ми фактично фінансуємо історичну площину, але не приділяємо особливої уваги військово-патріотичному вихованню. Якщо подивитись по заходах, то це буклети, фільми, слайди, але а напрямку військово-патріотичного виховання ми не приділяємо увагу, вона має абстрактний характер. Ми повинні відходити від особистого прикладу, самопідготовки, що має сприяти самостійному вихованню патріотизму. Ви пам’ятаєте, як при радянському союзі було: будь готовий до труда і оборони. Завжди готовий». Тоді учні старших класів були активними. Ті приклади нам потрібно перенести в програму національно-патріотичного виховання.

Основна пропозиція, це створення на території області молодіжного центру, як єдиного, стаціонарного ресурсного комплексу, який дасть змогу безперервно та системно організувати роботу національно-патріотичного виховання, щоб там працювали люди, які мають професійну підготовку», - говорить Геннадій Мазур. Він також відмітив, що його син сьогодні на Сході виконує свій військовий обов’язок.

«Я не ходи і не просив, щоб його не призивали. Ці відносини батька й сина. Так повинно бути. Цей позитив дозволить змінити цілий ряд заходів, які в душі і серці покликані на захист і оборону країни», - сказав Геннадій Мазур.

Депутат Вінницької обласної ради, який є членом профільної комісії, Володимир Барцьось, зазначає, що дуже важливо що на засіданні ради сьогодні є представники органів місцевого самоврядування, які реалізують державну політику на місцях. Він ініціював внести до програми патріотичного виховання, яку затвердять на сесії, дві зміни.

«Є проблеми з організацією проведення патріотичної гри Сокіл-Джура на місцях. Обов’язковість її проведення потрібно затвердити в проекті рішення. Другий важливий пункт – рекомендувати керівників органів місцевого самоврядування підготувати пропозиції, щоб в кожному районі, на рівні кожної громади провести хоча б раз на рік влітку вишкільний табір національно-патріотичного виховання. Бо насьогодні тільки кілька районів, де проводяться такі таборі силами волонтерів. Це все жива робота з дітьми, вона цікава для молоді», - говорить Володимир Борцьось. Він також навів приклад, що учасники одного з вишкільних таборів свідомо, вирішили йти навчатись на військових.

Вiнниця.info

Теги: патріотичне виховання рада 
Матеріали по темі