Економіка

Підвищення, заради підвищення? Що дає зростання мінімальної заробітної плати для українців в наступному році

29 листопада 2018, 10:07

 Напередодні депутати Верховної Ради прийняли бюджет на 2019 рік. Цим документом вони затвердили мінімальну зарплату на рівні 4173 гривень та прожитковий мінімум 1853 гривні, який поступово до кінця року буде складати 2027 гривень. Таке підвищення на думку експертів не змінить реального доходу населення. А рішення про підняття зумовлено інфляцією та несе виключно політичну складову.

Мінімальна заробітна плата в 2019 порівнянні з мінімалкою 2018 зросте лише на 12%, а інфляція за даними Національного банку України за цей і наступний рік в сумі складе 18%, що вже робить українців бідніше.  

Крім того, незалежний економічний експерт, доктор економічних наук та голова комісії з бюджету, фінансів та обласних програм Вінницької обласної ради Геннадій Мазур звертає увагу на те, що українці в реальних доходах заробляють менше, ніж жителі європейських країн.

«Зазвичай цікавим є реальне зростання рівня зарплати. Давайте подивимося скільки це буде в євро. 4173 гривень приблизно 122 євро. Для порівняння в наших європейських сусідів мінімальна зарплата набагато вище. В Польщі та країнах Балтії десь 400-500 євро, в Греції та Іспанії - 600-800 євро, Німеччина і Франція десь 1,5 тисячі. Тому люди їдуть за кордон в пошуках кращої долі», - говорить Геннадій Федорович.

За підсумками 10 місяців цього року інфляція в групі «Продукти харчування» становила 9,9%. За рік прожитковий мінімум піднявся до 1777 гривень. З наступного він буде 1853 гривні. Тобто зросте на 76 гривень або 4,1%. Це в два рази менше за наявну інфляцію.

«Продукти харчування коштують недешево, витрати людей на їжу – дуже істотна частина родинного бюджету. Якщо в Європі витрати на продукти харчування в тій самій Польщі та Німеччині становлять 15-17%, а в заможних Данії та Австрії - не більше 10%, в США - 6,5% від доходів родини, то у нас для переважної більшості – понад 50%. Якщо це молода сім'я і в них маленька дитина витрати збільшаться на 30%. Так якщо перевести в гривні вони витрачають більше, але в них набагато більший дохід. Тому ми відчуваємо підвищення цін сильніше, ніж вони»,- каже Геннадій Мазур.

З 1 листопада рішенням Уряду тарифи на газ, для населення зросли на 40%. За словами міністра соціальної політики Андрія Реви в грудні ціни на опалення зростуть ще на 16-23%. Прем'єр-міністр та Президент пояснюють таку ситуацію найдешевшими тарифами в Європі та поступовий ріст до європейських стандартів.

 

«За новими тарифами українці, які володіють двокімнатною квартирою площею близько 50 квадратних метрів, платять в середньому від 1310 до 1540 гривень, це ще не приходили платіжки за новими тарифами на газ. При цьому мінімальна пенсія в країні складатиме на 1 січня 2019-го року 1497 гривень, що менше навіть за прожитковий мінімум. Зараз середня українська сім'я витрачає на комунальні третину доходів. В Європі це від 7 до 20%. І там якість послуг незрівнянно вища. Бо в них є конкуренція. В одному місті немає олігархів-монополістів», - говорить пан Мазур.

Для прикладу німці витрачають на комуналку близько 7,7% свого доходу. Поляки приблизно 1/10 частину своїх доходів. У Білорусі в залежності від пори року рахунок за таку ж квартиру складе приблизно 390-600 гривень, а середня пенсія в країні - 3525 гривень.

Отже, ціни на комунальні послуги та продукти харчування зовсім не співпадають з доходами українців. Підняття заробітної плати та  підвищення прожиткового мінімума навіть нижче за наявну інфляцію. Реальні доходи стають все менше. Тому люди змушені їхати за кордон, бо не хочуть мати лише мінімально доступну їжу та непомірні комунальні послуги.

Фото з сайту Вінницької обласної ради

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: зарплата тарифи бюджет 
Матеріали по темі