Економіка

Полуниця, вишня, малина та лохина. Як в малому селі на Вінниччині завдяки ягодам люди перестали шукати заробітки за кордоном

15 червня 2020, 15:11

В селі Снітків Мурованокуриловецького району більше 5 років селяни заробляють на ягодах, і не лише працюючи на зборі врожаю на місцевому господарстві, а й вирощуючи її на власних присадибних ділянках. Саджанці смородини людям роздали безкоштовно, розповіли, як доглядати і коли дозріває врожай, агровиробник – ТОВ «Тріада МК» купує його в селян. Разом з тим, селян не зобов’язують продавати ягоди саме аграрію, у них є право вибору, кому реалізовувати продукцію.

«Три роки тому нам роздали посадковий матеріал. «Тріада» дала безкоштовно. За два роки сажанці смородини в мене піднялись, на другий рік було мало ягід. На третій – гарно вродило, і далі буде ще краще. В мене тут картопля росла колись, але чоловік помер, думаю, навіщо мені стільки картоплі, то посадила 7 соток смородини – 420 кущів. Буду мати собі дохід», – розповідає жителька Сніткова Олена Дмитрівна.

Роздача саджанців і закупівля ягід в людей – це соціальний проект, щоб дати місцевим жителям можливість працювати і заробляти вдома.

«Ми даємо можливість працювати людям, які не можуть йти на роботу до нас в господарство. Це люди літнього віку, люди, які мають власне присадибне господарство, люди з інвалідністю. Також ми створюємо умови для молоді, щоб вони могли жити вдома з родиною і не шукати заробітків за кордоном», – говорить директор ТОВ «Тріада МК» Сергій Українець.

«Тріада» – компанія, яка займається вирощуванням ягід та фруктів і їх переробкою. Створили повний цикл виробництва, використовуючи потужності своїх переробних підприємств, а саме: заморозка ягід, виробництво соків та подальша їх переробка. Продукцію вирощують у Мурованокуриловецькому, Калинівському районах на Вінниччині та в Південних регіонах України. На Вінниччині вирощувати ягоди почали 8 років тому. Лише у Сніткові під проект задіяно більше 300 га землі.

«У 2012 році ми взяли в оренду біля 200 га землі. Ділянки були занедбані, суцільні чагарники. Протягом короткого терміну почистили і підготували ділянки, почали вирощувати суницю, малину, ожину, лохину, вишню», – розповідає Сергій Українець.

На зборі врожаю у сезон працюють люди не тільки зі Сніткова, а й з сусідніх сіл. Агровиробник забезпечує людей транспортом до місця роботи, надає гуртожиток та забезпечує харчуванням. Перед допуском до роботи, всі проходять медогляд – складають графік та проводять обстеження у фахівців. «Куплені» довідки тут не проходять. На полі є вбиральні та рукомийники. Тут турбуються про здоров’я людей, які працюють в полі, та споживачів, які потім купують ягоди і фрукти в супермаркетах.

Зараз на полі збирають врожай полуниці. Зазвичай врожайність полуниці 20 тон з гектару, але цього року через пізні заморозки він не дуже вдалий.

Далі дозріває малина і ожина. Ягоди вирощують таким чином, щоб їх легше було збирати. Наприклад, ожину вирощують на «шпалері» – конструкція, яка дозволяє полегшити збір ягід та підвищити врожайність в 4-5 разів.

Вишневий сад, який висадили кілька років тому вже у повній стадії плодоношення, приносить гарний врожай. Ідеально рівні рядки, однакового розміру дерева, які рясно вкриті зав’язками ягід – вишня для промисловості. Але, окрім промислових сортів, є і експериментальні – «чудо-вишня», яку залюбки купують мережі супермаркетів.

«Це сорт – суміш вишні з черешнею. Але через те, що сорт гібридний, він не прогнозований для вирощування. Це більше як хобі, для промислового виробництва вона не підходить. Вона рання і дуже смачна», – розповідає Сергій Українець.

Продукція ТОВ «Тріада МК» в магазинах продається круглий рік і представлена в супермаркетах по всій Україні під торговою маркою «Miriada fruits».

«З нами залюбки працюють супермаркети по довгострокових контрактах. Поставки продукції відбуваються не лише в сезон, а й більш тривалий період за рахунок співпраці з партерами. Ми також дуже багато робимо «пільгових» поставок, коли люди купують зі знижками. Ми можемо зробити дешевше і всі задоволені – і супермаркет і люди», – пояснює директор підприємства.

На території господарства є власна пасіка, щоб запилювати сади.

89 офіційних делегацій в селі за три роки

Сільський голова Сніткова Віктор Ольшевський зазначає, що доходи сільського бюджету збільшились, лише після того, як до них в село зайшла «Тріада».

«В нас до 2012 року великий агрохолдинг орендував землі запасу, але вони не платили і не працювали. З труднощами ми розірвали угоду. Наша громада вирішила не віддавати землі будь кому. Фермерам, які вирощували зернові культури, ми просто відмовляли. Бо при вирощуванні зернових підприємству потрібно 2-3 працівника на 200 гектарів землі. Але ми хотіли, щоб були сади і ягоди, щоб люди мали роботу. Так зустрілись інтереси Сергія Українця і нашої громади. Сергію потрібна була земля, а нам щоб була в селі робота і надходження в місцевий бюджет від оренди землі.

В нас 1780 гектарів землі, 230 га – обробляє «Тріада» і вона приносить 40% всіх податків в бюджет», – розповідає сільський голова і шкодує, що не створили ОТГ три роки тому, щоб ще тоді на місці залишався податок на доходи фізичних осіб.

Тепер в Снитків їздять звідусіль, щоб подивитись, як розвивати село. За три роки було 89 офіційних делегацій. В день коли записувався репортаж (11 червня) приїжджали з Глухівців Козятинського району. Там теж хочуть зробити садове господарство.

«В нас телевізійники знімали сюжети про залучення фізичних осіб і їх присадибних ділянок для вирощування культур, які потрібні для сокового виробництва. Люди побачили, що їм дають смородину і вони її зможуть завтра продати. Зараз будуть вирощувати ще і гарбуз. Тільки бізнес створює робочі місця», – говорить Ольшевський.


Зараз в селі є робота, є водогін, який зробили за підтримки Despro, в результаті зросла вартість будинків в селі.

«Якщо раніше хата коштувала 5-10 тисяч гривень, то зараз близько 50 тисяч», - каже Ольшевський.

Керівник «Тріади» Сергій Українець має намір і далі розвивати бізнес та залучати до процесу виробництва місцевих жителів. Тепер в Сніткові люди будуть вирощувати гарбуз. Купляти продукцію виробник у них буде у різному вигляді і за різними цінами. Люди зможуть цілий гарбуз продати дешевше або дорожче, якщо самостійно відділятимуть насіння.

Навіть підготували посібники, які презентувала швейцарська компанія «Сінгента», яка бере участь в супроводі технологічної карти. Декілька років ця компанія активно втілює проект «Натуральні овочі та фрукти».

«Ми будемо роздавати посібники людям, які вирощують рослини, щоб вони знали, як боротись зі шкідниками», – говорить Сергій Українець.

Раніше редакція Вінниця.info писала про виробництво ТОВ «Тріада МК» – соки, ягоди і фрукти реалізуються під торговою маркою «Miriada fruits». Під таким же брендом на експорт відправляються заморожені ягоди. В торговій мережі Метро соки представлені під їх власною торговою маркою «Rioba».

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: соціальний проект "Тріада МК" ягоди соки 
Матеріали по темі