Політика

Представники ОПОРИ виявили меншу кількість порушень на парламентських виборах, ніж на президентських

23 липня 2019, 13:58

Під час дострокових парламентських виборів в Україні, кількість порушень в день голосування була меншою, порівняно із президентськими, які проходили весною. Зменшилась також кількість порушень процедурних моментів, але є проблеми виборчого процесу, які переходять з одних виборів на інші і не мають ніякого успішного вирішення. Про це 23 липня розповіли на пресконференції Громадянської мережі ОПОРА щодо підсумків дня голосування на позачергових парламентських виборах-2019.

У день виборів, на Вінниччині працювали 77 спостерігачів від ОПОРА, 16 – на окружних виборчих комісіях.

«В день виборів наші спостерігачі збирали інформацію про процес голосування. Вони були на тих дільницях, які були статистично обрані. Ті порушення, які були зафіксовані спостерігачами ОПОРА у Вінницькій області та в Україні загалом – не впливають на результати виборчого процесу. Кількість порушень і в день голосування, і під час підрахунку голосів – зменшується в порівнянні із президентськими виборами. Зменшується також кількість порушень процедурних моментів, але є проблеми виборчого процесу, які переходять з одних виборів на інші і не мають ніякого успішного вирішення», – розповіла журналістам Наталія Величко, координаторка ОПОРА у Вінницькій області.

Найбільш поширеним порушенням в день голосування, як завжди – видача бюлетеня особам без необхідних документів. Таких випадків по Вінницькій області було 15, по Україні – 11%.

«Якщо говорити по Вінницькій області, всі факти видачі бюлетенів без паспортів були виявлені до 11:00 години і протягом півтори години на усіх дільницях, де відбувалися порушення, були представники поліції. Це стовідсотково діє превентивно, тому що є дільниці, де є спостерігачі, які роблять зауваження і члени комісії самі перестають порушувати виборче законодавство. Але були дільниці, де на зауваження члени комісії не реагували. Після того, як з’являється поліція, таких випадків не повторюється», – каже Наталія Величко.

З тих порушень, які були зафіксовані загалом по Україні – зменшилась кількість фотографування виборцями бюлетенів. Тут теж діє інформаційний фактор, тому що на президентських виборах, особливо в другому турі, це було дуже поширене явище. Коли почали роз’яснювати, що такий вчинок є порушенням виборчого законодавства, то цього разу на виборах було зафіксовано менше 1% даних порушень.

З приводу фактів ймовірного підкупу виборців, координаторка зазначила, що це питання не вирішується з року в рік, воно пов’язане із реформуванням законодавства, тому що в Україні юридично досить складно було прив’язати схеми підкупу до конкретного кандидата чи партій. В більшості випадків – це робили або благодійні, або громадські організації.

Також у день виборів було помітно приховану агітацію, яка за словами комунікаційниці від ОПОРА Галини Сегеди, по-суті не є агітацією. Тобто, коли всі розуміють на підтримку кого може бути подана інформація – це не є агітацією.

«Були випадки, коли була розміщена агітація на стовпах, дошках оголошень. В Могилів-Подільському районі спостерігач від ОПОРА зафіксував неподалік дільниці розміщений білборд на паркані однієї із політичних сил, а ще були на електроопорах за кандидата в нардепи та оголошення про минулу зустріч із Юрієм Македоном», – зауважила Галина Сегеда.

Вінниця.info

Теги: вибори ВРУ ОПОРА 
Матеріали по темі